ABD Kongresindeki süreksiz bütçe görüşmeleri: İsrail’e 1 milyar dolarlık askeri yardım fonu çıkarıldı

babaadam

Aktif Üye
ABD Kongresindeki süreksiz bütçe görüşmeleri: İsrail’e 1 milyar dolarlık askeri yardım fonu çıkarıldı
ABD Temsilciler Meclisinde Demokratların itirazlarının akabinde ABD federal hükümeti süreksiz bütçesine ait yasa tasarısından İsrail’e yönelik 1 milyar dolarlık askeri yardım fonu çıkarıldı.

ABD Temsilciler Meclisinde federal hükümeti 3 Aralık’a kadar finanse edecek süreksiz bütçe ve ülkenin borçlanma limitini yükseltecek yasa görüşüldü.

toplantıda Demokratların itirazı üzerine, İsrail’in “Demir Kubbe” füze savunma sistemini yenileyebilmesi için ek finansman sağlamak emeliyle süreksiz bir harcama tasarısındaki bir karara itiraz etti.

Bu uyuşmazlıktan dolayı Temsilciler Meclisi Kurallar Komitesi bir süreliğine görüşmeye orta verirken, Tahsisatlar Komitesi üyeleri İsrail yardımlarını sonrasındasındaki bir yasaya ekleyeceklerine dair yemin ettikten daha sonra görüşmeye bir daha başlandı ve İsrail’e yapılacak 1 milyar dolarlık Demir Kubbe yardımı süreksiz bütçe metninden çıkarıldı.

ABD, geçen yıl İsrail’e Demir Kubbe sistemini yenilemesi için 1,6 milyar dolar yardımda bulunmuştu.

İsrail ile Hamas içindeki çatışmalardan daha sonra İsrail Demir Kubbe mühimmatı başta olmak üzere birtakım modüllerinin tedariki için ABD’den yardım talebinde bulunmuştu.

Yasanın kesin hali için görüşmeler devam ediyor.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.