ABD’de Yapılan Bir Araştırmaya göre Uykusuz Kalan Beşerler Yardım Etme İsteklerini Kaybediyor!

çavuş

Aktif Üye
ABD’de yapılan araştırmalara nazaran, bir saatlik uyku eksikliği bile insanların birbirlerine yardım etme dileğini azaltıyor. Detaylar için buyurun…
👇

Kaynak: https://www.theguardian.com/lifeandst…

ABD’deki araştırmacılar tarafınca yürütülen çalışma, yalnızca bir saatlik uyku eksikliğinin bile insanların yabancılara, hatta yakın arkadaşlarına bile yardım etme dileğini azalttığını buldu.

Profesör Matthew Walker, “Uyku kaybının asosyal davranışı tetikleyerek, insanların doğuştan gelen birbirlerine yardım etme dileğini azalttığını keşfettik.” dedi.

Yani uykusuz kaldıkça daha asosyal ve daha bencil oluyoruz.

24 iştirakçinin yer aldığı deneyde, araştırmacılar, dinlendirici bir geceden daha sonra ve 24 saat uykusuz kaldıktan daha sonra tıpkı soruları cevapladı.

Verilen yanıtlar tahlil edildiğinde, iştirakçilerin yorgun olduklarında diğerlerine yardım etme isteklerinde %78’lik bir düşüş olduğu ortaya çıktı.

Uykusuzluk, yabancılara yahut yakın oldukları şahıslara yardım etme dürtüsünü bozdu. Uyku eksikliği asosyal ve yardım zıddı davranışı tetikliyor.

Bu bulguların bilhassa gece vardiyasında çalışan şahısların davranışlarında tesirli olabileceği kararına ulaşıldı.

Doktorlar, hemşireler, polisler çoklukla kronik olarak yorgunlar. Sonuçlar bu bireylerin güç şartlar altında yardım etme yeteneklerinin tehlikeye girebileceğini gösteriyor.

Çalışmanın kararı, yetersiz uykunun yalnızca bir bireyin zihinsel ve fizikî sıhhatine ziyan vermekle kalmayıp, bununla birlikte bireyler içindeki bağı tehlikeye attığını gösteriyor.

Çalışmadan ortaya çıkan olumlu sonuç ise uykunuzu aldığınızda, diğerlerine yardım etme dileğinin geri kazanıldığı. Fakat, bunun olabilmesi için sadece uyku müddeti kadar uyku kalitesinin kâfi olması gerek.