ABD’de yemek yiyenlerin gözlerini kör etti. Şimdi Fildişi Sahili’nde “insanların bakış açısını değiştirmek” istiyor.

çavuş

Aktif Üye
Şef ve model Roze Traore, New York City’deki büyük isimleri işaretleyerek ikili mesleğinde kötü şöhrete yol açtı.

Bay Traore’nin özgeçmişinde Eleven Madison Park’ta ve NoMad Hotel’deki restoranda konaklamalar yer alıyor. Manhattan’ın Meatpacking Bölgesi’ndeki özel bir kulüp olan Soho House da dahil olmak üzere yüksek profilli müşteriler için özel şef olarak çalıştı ve geçen yıl Guggenheim Uluslararası Gala için yiyecek ve içecek sağladı. Modellik kariyeri ona Cole Haan ve Louis Vuitton ile konserler verdi.

Şimdi, Grand-Bassam adlı palmiyelerle kaplı bir sahil beldesinde bir butik otel ve restoran açtığı Batı Afrika’nın Fildişi Sahili’ne seyahat ediyor.

Bay Traore, “Bu ülkedeki güzel şeylere katkıda bulunmaya devam etmek istiyorum” dedi. “İnsanların bakış açısını değiştirmek istiyorum.”

Yıllar boyunca, Frankofon Afrika’da turizm, masmavi kıyılardaki büyük tatil yerlerinde tembel günlere sarılan Fransız emeklilere hitap etti. Ancak Bay Traore’nin oteli La Fourchette de Roze, Senegal’deki birinci sınıf sörf tatilleri ve moda festivalleri ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki sanat sergileri ile genç Amerikalılar ve diğer Batılılardan oluşan yeni izleyicilerin bölgeye çekildiği bir zamanda açılıyor. Fildişi Sahili ve Dahası.

Fildişili bir anne babanın çocuğu olarak Washington DC’de dünyaya gelen 31 yaşındaki Bay Traore, çocukluğunun bir bölümünü Fildişi Sahili’nde geçirdi. Ülke, salgının turizmi yavaşlatmasının ve yedi yıl önce ölümcül bir terör saldırısına uğramasının ardından toparlanıyor. Balıkçılık kültürü, kolonyal mimari ve rahat plaj ortamıyla turistler bir kez daha Grand-Bassam’a geliyor.

Bu ay büyük olana yardım etmeye hazır olan Bay Traore, “Atalarımın yerleştiği ve bu kadar çok kaynakla çevrili bu topraklarda ilk işimi açmak inanılmaz derecede doğal bir duygu” dedi. yerel sanatçıların dönüşümlü sergisi olması beklenen ilk yerleştirme de dahil olmak üzere binanın 19 Ocak açılışı.

Bay Traore’nin yemek, moda veya sanat biçiminde olsun, stil tutkusu var. Onunla ilk olarak dört yıl önce, Senegal’in başkenti Dakar’da bir sanatçı ikametgahı ile bölgede kendi girişimlerini başlatan sanatçı Kehinde Wiley için bir galeri açılışında tanıştım. Aşağı Manhattan’da yağmurlu bir günde Bay Traore, zarif Casa Cipriani özel kulübündeki bir koltuğundan Doğu Nehri’ne bakarken benimle yeni girişiminden bahsetti.

Sohbetimiz uzunluk ve netlik için düzenlendi.

Kariyeri, Guggenheim’daki çalışmaları ve aktris Lupita Nyong’o ile bir etkinlik için bir menü düzenlemesi de dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük beğeni topladı. Neden bu kadar uzaktaki tamamen farklı bir projeye geçelim?

Son 10 yıldır, tüm kariyerim zanaatım üzerinde çalışmaya ve Amerika’da kendime bir isim yapmaya odaklandı. Köklerimi seviyorum ve Fildişi Sahili’ni her zaman içgüdüsel olarak bağlı ve bağlı hissettiğim bir yer olarak aklımda tuttum. Kendimi bir ev ismi haline getirmeye devam ederken, bu mükemmel olduğunu düşündüğüm başka bir adım. Fildişi Sahili’ne geri dönmek beni sağlam tutuyor ve köklerimle gerçek bir bağ kuruyor.

Bana köklerin hakkında daha fazla bilgi ver.

Ben gençken Fildişi Sahili’nde yaşadım. Beni şef yapan o küçük anları yaşadığım bir yerdi – bir toplulukla çevrili olmak, pazara gitmek, büyükanne ve büyükbabamla güzel yemeklerin tadını çıkarmak. Annem Amerika’ya geldi ve Fildişi Sahili’nde yaptığı gibi saçlarını ördü. Washington DC’de bugüne kadar kalan iki salon açtı. Orada kendine bir isim yaptı. Fildişi Sahili’ne gidip gelerek bir emlak işi kurmaya başladı. Çalışkan bir girişimcidir.

Anneniz kariyerinizde nasıl bir rol oynadı?

İlk başta ne yaptığımı gerçekten anlamadı ama şimdi anlıyor. “Belki birlikte çalışmamızın zamanı gelmiştir” dedi, arsayı satın aldı ve birlikte inşa ettik. Fildişi Sahili’ndeki bu yer çok sağlıklıydı çünkü babam bir balıkçıydı. Sonunda bulunduğum yer için, Amerika’da kazandığım fırsatlar için minnettar olduğumu ve bu yere geri dönmek istediğimi söyleyebilmek harika bir duygu. Daha iyi konsantre olabileceğin küçük butikleri her zaman sevmişimdir. Burası, insanları ağırlayabileceğim ve enerjimden keyif almalarını sağlayabileceğim evim gibi olacak.

Bir model ve şef olarak sunumun önemli olduğuna inanmalısınız. Bana oteli tarif et.

Otel butik bir havaya ve çok temiz bir görünüme sahiptir. Sadece altı oda var. Menüde klasikler, muz yapraklı haşlanmış balık ve attiéké (kuskusa benzer, manyok bazlı bir garnitür) gibi yerel yemekler olacak. Çok zor bir şey yok, çok telaşlı bir şey yok. Gastro dünyasından geliyorum ama Fildişili yemeklerini severim. Mutfağı değiştirmek için burada değilim ve havasız bir yer açmaya çalışmıyorum. Fildişi Sahili’ne üç Michelin yıldızı getirmek istediğimi söylemiyorum. Sıradan bir kalabalığa hitap eden kaliteli yemeklerimiz var. Saatlere bağlı olarak hızlı bir yemek yiyebilir ve sahilde oturup dinlenebilirsiniz. Ayrıca ara sıra VIP’ler de ağırlıyoruz, ancak bunlar kurumsal değil. Sadece annem ve ben.

Aşçı olarak geleneksel bir kariyeriniz oldu, prestijli restoranlarda maaş ödediniz ve tanınmış şeflerin yanında çalıştınız. Ve senin geleneksel bir modellik kariyerin vardı. ama olmak hem model hem şef benzersiz. Bu, kendinizi ayırt etmenize yardımcı oldu mu?

Çoğu zaman mutfaktaki tek siyah adam olduğum için ırk, bir şef olarak tarihimde büyük bir rol oynuyor. Bu özelliğim, tıpkı bir model olarak önceki hayatımda olduğu gibi, beni aşçı akranlarımdan ayırıyor. İyi görünen ve iyi hissettiren arasındaki iletişimi seviyorum. Kariyerim boyunca fine dining’de çalıştım. Ama yılın bu zamanında insanlar beni Kara Tarih Ayı’nda performans sergilemem için hep ararlar. İyi yemekle ilgileniyorum ama benden Afrika yemeği veya ruh yemeği pişirmemi istiyorlar. Bu aramalara cevap vermeyi bıraktım.

Haberler Seyahatini Takip Edin üzerinde instagram, twitter ve Facebook. ve Haftalık Travel Dispatch bültenimize kaydolun Bir sonraki tatiliniz için daha akıllı seyahat ve ilham için uzman ipuçları almak için. Gelecekteki bir kaçışın hayalini mi kuruyorsunuz yoksa sadece bir koltukta mı seyahat ediyorsunuz? bizimkilere göz atın 2023’te 52 destinasyon.