AKPM raportörü Omtzigt: CIA’nın Assange’ı öldürme planları karşısında dehşete düştüm

babaadam

Aktif Üye
AKPM raportörü Omtzigt: CIA’nın Assange’ı öldürme planları karşısında dehşete düştüm
Avrupa Kurulu Parlamenter Meclisi’nin (AKPM) ifşaatçıların korunmasından sorumlu raportörü ve Hollandalı parlamenter Pieter Omtzigt, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange‘a yönelik suikast planları yaptığı formunda basına yansıyan haberleri kıymetlendirdi.

Omtzigt, yaptığı açıklamada, “Bu haberler doğruysa şayet, dehşete düştüm. Sızdırılan dokümanları yayımlayan bir sivili kaçırmak ya da öldürmek, Avrupa Kurulu’nun temel insan hakları unsurlarının ağır ihlali manasına gelir ve ve umuyoruz ki, dünyanın en kuvvetli demokrasisinde buna imkan verilmesin. Üst seviye ABD makamlarının bu biçimde bir opsiyonu kıymetlendirmiş olabileceğine dönük haberler derin tasa verici” tabirlerini kullandı.

Öte yandan Omtzigt, Assange’ın ABD’ye iadesini yasaklama davetinde bulunan 2020 tarihindeki AKPM sonucuna atıfta bulunarak, WikiLeaks kurucusunun derhal hür bırakılmasını talep etti.

PACE General Rapporteur expresses serious concern at reports that US officials discussed assassinating Julian Assange

Earlier the Assembly called for Mr Assange’s extradition to the US to be barred, and urged his prompt release

Full text: https://t.co/SZ9QFzcHno

— Pieter Omtzigt (@PieterOmtzigt) September 28, 2021

AKPM’nin, ‘Assange’ın tutuklanmasının ve cezai kovuşturmaya tabi tutulmasının gazeteciler açısından tehlikeli bir emsal teşkil ettiğini açıkça belirttiğini’ kaydeden Hollandalı parlamenter, bu çeşitten haberlerin, ‘Assange’a en haksız biçimde muamele edilebileceği konusundaki tasalarını sağlamlaştırdığıni’ vurguladı.

birebir vakitte Omtzigt, İngiliz yargısını, Assange’ın ABD’ye iadesi lehine karar verirken, bu yeni ayrıntıları dikkate almaya çağırdı.

2012’de kefaletini ödemediği için 2019’da İngiltere’nin başşehri Londra’da tutuklanan WikiLeaks’in kurucusu Assange, Afganistan ve Irak’taki ABD savaş hatalarıyla ilgili zımnî askeri evrakları sızdırdığı için casusluk suçlamasıyla 175 yıla kadar hücre mahpusu ile karşı karşıya.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.