Alaska'da “vahşi” buz üzerinde buz pateni

çavuş

Aktif Üye
Nihayet geçen Mart ayında Alaska'dan bir telefon aldığımda aylardır bekliyordum: Wild Ice duyuruldu.

Yaklaşık iki hafta süren yüksek basınçlı soğuk ve açık hava, Anchorage'ın yaklaşık 50 mil güneydoğusundaki Portage Buzulu'nun son noktası olan Portage Gölü'nü, vahşi veya doğal buzunun üzerinde yürünebilecek kadar sağlam bir şekilde dondurmuştu.

Anchorage merkezli kaykay üreticisi Ermine Skate'in sahibi Paxson Woelber, “Bir buzulun altındaki A Sınıfı buz üzerinde kaymak, biz Alaskalılar için bile gerçekten bir zevk” diyor.

Birkaç ay önce, kros kayağı botlarının bağlarına takılan, sürat patenlerini anımsatan uzun bıçaklara sahip bir çift Ermine Nordik paten satın almıştım. Uyumluluk, kayakçıların uzaktaki buza çıkmasına, ardından ayakkabılarını değiştirmeye gerek kalmadan bıçaklarla kaymaya geçmesine ve Bay Woelber'in ifadesiyle “pisti terk etmesine” olanak tanıyor.

Artistik patinaj ve hokey patenleri, yön değişiklikleri ve sert dönüşler de dahil olmak üzere manevra kabiliyeti için tasarlanırken, Kuzey disiplini patenleri mesafe için tasarlanmıştır. Daha uzun, daha hızlı bıçaklar, itmek için daha az çaba gerektirir ve stabiliteleri, onları engebeli veya yabani buz gibi doğal koşullara karşı daha toleranslı hale getirir.

Ancak Kuzey buz pateni veya herhangi bir tür vahşi buz pateni (yani, paten türü ne olursa olsun, açık havada ve doğal olarak oluşan buz üzerinde) ile ilgili sorun, iyi buz bulmaktır. Vahşi buz arayanlar, sonbaharın sonlarında ve bazen ilkbaharda, buzu parçalayacak kar yağışı olmadan donma koşullarıyla övünürler.

Vahşi buz arayışımda aradığım Golden, Colorado'dan eski bir artistik patenci olan Laura Kottlowski, “İşte bu yüzden bu kadar büyülü: Kısacık” dedi. Yüksek dağ göllerinde yaptığı atlama ve dönüşlerin TikTok ve Instagram videoları viral oldu ve Bayan Kottlowski, “Dışarda Kaymayı Öğrenin” başlığı altında kış dağcılığı ve buz pateni kombinasyonunu öğretiyor.

Yabani Dondurma 101

Çocukluğumdan beri dışarıda, çoğunlukla da iyi tanıdığım Ortabatı'daki göllerde ve göletlerde kayıyorum. Ancak Bayan Kottlowski ve Bay Woelber'in keşfettiği vahşi doğa türü, yüksek seviyede buz bilgisi ve güvenlik ekipmanı gerektiriyor.

Hayatımın en vahşi yerinde kaymaya hazırlanırken, Alaska'da büyüyen ve dağlık bölgelerde kayak yapmayı takas eden hızlı su güvenliği eğitmeni Luc Mehl'in hazırladığı çevrimiçi vahşi buz parkurunda (149 $) videoları izleyerek birkaç saat geçirdim. çığ riskinden kaçınmak için birkaç yıl önce buz pateni yapmıştım. Anchorage'da yaşıyor ve paten güvenliği eğitimi ve kendisinin ve diğer patencilerin uzaktaki donmuş göllerde süzüldüğü nefes kesici sosyal medya videolarıyla tanınıyor.

Kayma planımı görüşmek üzere ona telefonla ulaştığımda, Kenai Yarımadası'ndaki Tustumena Gölü'nden yeni dönmüştü; burada bir gecelik yolculukta göle kadar sekiz mil kayak yapmış ve ardından yaklaşık 50 mil yürümüştü.

Bay Mehl, “Paten kaymanın bu kadar ödüllendirici olmasının nedenlerinden biri de hiçbir garantinin olmamasıdır” dedi. “Nadir olmasından dolayı özel hissettiriyor.”

Anchorage'a vardığımda Hermione patenlerimi Westchester Lagünü'nde denememi tavsiye etti. Orada, patencilerin yaklaşık üçte biri, kardan arındırılmış büyük buz ovalinde uzun düzlüklerde hareket etmek için Nordik bıçaklar takıyordu.

Artistik patinajlara alışkın olduğum için uzatılmış modelleri hızlı ama hantal buldum. Bir kayakçının kar küreme tekniğinde ustalaştım ve en yüksek hıza ulaşmadan durmayı başardım. Bir yandan diğer yana uzun adımlar atarak, bir dönüş yapmak ve daha uzaktaki buza hazırlanmak için bıçakların kenarlarına yaslanarak göletin aşağısına uçtum.

Bir buzulda buz pateni yapmak

Ertesi sabah Bay Woelbler'in Güney Anchorage'daki mütevazı bir ofis kompleksindeki Ermine'nin atölyesinden gelen tüylü Samoyed köpeği Taiga ile birlikte Portage Gölü'ne doğru yola çıktığımızda Bay Woelber, “Kapalı pistler bir Costco ambiyansına sahip” dedi. .

Chugach Ulusal Ormanı'ndaki karla kaplı dağlarla çevrili ve buzullarla dolu vadilerle ayrılmış beş mil uzunluğundaki bir göl olan Portage'da Costco yoktu. Parlak güneşte buzun en net kısımları manzarayı yansıtıyordu ve birkaç buz patencisi hala uzakta görülebiliyordu.

Arazi botlarımla kayalık bir yokuştan aşağı ve kıyıya yakın bazı kabuklu buzların üzerinde dikkatlice yürüdükten sonra bıçaklarımı taktım. Luc bana kolye gibi takabileceğim plastik kutulu bir buz kıracağı seti ödünç verdi. Eğer buzun içinden düşersem, onu kullanabilir ve kendimi dışarı çekebileceğim bir tutamak oluşturmak için onu delebilirim. Ayrıca yolculuğumuz sırasında buzu test etmek için buz probu adı verilen keskin uçlu bir direk de sağladı.

Buzu bıçaklayarak, “Dirsekle iki sağlam darbe” dedi ve “ve bunun beni tutacağını biliyorum.”

Rehberlerim, A'dan F'ye kadar bir buz ölçeğinde, A Sınıfı açık, siyah buz üzerinde, portakal kabuğu dokusuna sahip B Sınıfı bazı kısımlar ve bazı C Sınıfı donmuş kar parçaları üzerinde paten yaptığımızı tahmin etti. yedi ila dokuz inç arası derinlikler; Bay Mehl, dört inçin güvenli olduğunu belirtti. Gölün ortasında bir buzdağı dondu ve yerel çocuklar tarafından buz kaydırağı olarak kullanıldı.

Buzullara doğru slalom yaparken en pürüzsüz bölümleri birbirine bağladık; yakındaki bir dağı o kadar yakından yansıtan kusursuz buz parçalarını birbirine bağladık ki, göl sanki bir Zamboni'den çıkmış gibi görünüyordu.

Gölün uzak ucundaki bir burnun etrafından dolaştık ve donmuş gölün neredeyse on kat yukarısında yükselen devasa süt mavisi bloklar halinde asılı duran, ufukta beliren Portage Buzulu ile karşı karşıya geldik. Uzun bir meraktan sonra güney tarafına doğru devam ettik ve turkuaz buzun güneşten dolayı parlak ve çukurlu yeni bir tonuna hayran kaldık.

Buzullar yılın herhangi bir zamanında buz tutabileceğinden, kaya yüzüne 60 metreden fazla yaklaşmadık ve bir yürüyüşçünün buzulun buz çağlayanına veya ucuna ulaşıp bir dizi selfie çekmesini endişeyle izledik.

Geri dönerken şiddetli rüzgârdan bir yün körüğün arkasına saklanmaya çalıştım ve ilerlemek için çok daha fazla çaba harcadım. Kıyıya vardığımda otopark patenciler, kalın lastikli bisikletçiler ve kızaklı ailelerle doluydu.

Düzinelerce buz patencisi buzullara doğru giderken yanımızdan geçti; bunların çoğu hokey patenleriydi, ancak yüzde 40'ı Kuzey patenleriydi. Kuzeyli bir patenci acemi bunu “korkunç” olarak nitelendirdi. Arkadaşı bunu on yıl önce, “kışın nasıl yapılacağını bilen” Norveçli arkadaşlarından öğrenmiş ve bunu hız, mesafe ve kolaylık açısından “oyun değiştirici” olarak nitelendirmişti.

“Asla bütün dönüşleri yapamadım” dedi gülerek.

Cam gibi buz

Ertesi gün kayakçılar için başka bir pudra günü daha geçirdik – yani mükemmel, karşı konulması zor koşullar – ve bu durum Bay Mehl'i, 100 mil uzaklıktaki Kenai Yarımadası'ndaki uzun, derin, zikzak çizen bir su kütlesi olan Kenai Gölü'nü denememizi önermeye yöneltti. Anchorage'ın güneyinde, yeni donmuş olduğunu duymuştu.

Orada, asılı bir buzulun altında, bir dağ yamacında gizlenmiş ve kardaki geyik izlerinin ötesinde, kıyıya giden A-plus sınıfı buz vardı: su üzerinde rüzgarsız bir gün kadar pürüzsüz, çevredeki zirveler deniz yeşili, yansıtıcı bir yüzeyle .

Koşullar konusunda aynı derecede hevesli olan Bay Mehl, “Dün içgörü elde ettik” dedi. “Bugün dondurma!”

Yaklaşık 100 metre uzakta açık suyu görebiliyorduk ama ondan uzak durduk ve ara sıra buzu çatlaklar üzerinde test ettik. Bazı bölgelerde hareket halindeyken donmuş gibi küçük dalgalar ortaya çıktı. Diğerleri kum tepeleri gibi hafifçe dalgalanıyordu. Sakin, rüzgarsız bir günde keşfe çıktığımızda gölde, Bay Mehl'in tehdit edici olmadığını söylediği su sıçramaları ve geğirtileri oluşmaya başladı; bu, buzun doğal olarak genişleyip büzüldüğüne işaret ediyordu. Diğer zamanlarda, lazer benzeri bir tıslamayla buzun içinden ince çatlaklar fırladı ve göl en azından bir kez bir ineğin böğürmesini taklit ederek turumuza akustik bir harika kattı.

Ekim ayında Bay Mehl, sosyal medyada Anchorage çevresindeki karsız göllerde berrak, vahşi buz üzerinde paten kaymayı gösteren videolar yayınlamaya başladı. Ancak Kenai Gölü 2023'teki son çılgın patenim olsaydı, en azından zirvedeki buzun üzerinde gün batımına doğru kaydım.

Elaine Glusac, Frugal Traveller'ın bütçe dostu ipuçları ve seyahate odaklanan köşe yazarıdır.

Haberler Travel'ı takip edin Şu tarihte: instagram Ve Haftalık Travel Dispatch bültenimize kaydolun Daha akıllıca seyahat etmek için uzman ipuçları almak ve bir sonraki tatiliniz için ilham almak için. Gelecekteki bir kaçamağın mı yoksa sadece koltukta seyahat etmenin mi hayalini kuruyorsunuz? Bizimkilere göz atın 2024'te 52 seyahat noktası.