Astım krizinden dolayı bayanların mevt oranı erkeklerden iki kat fazla

çavuş

Aktif Üye
İngiltere’de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu ASTHMA + LUNG’un tahlil raporuna göre, İngiltere’de astımlı bayanların astım krizinden ölme ihtimalinin erkeklere göre neredeyse iki kat daha fazla olduğu açıklandı. Bayanların hormon dalgalanmalarının astım krizi tetiklenmesinde kıymetli rol oynadığı vurgulandı.

Sivil toplum kuruluşu polen, hava kirliliği ve tozun uygun bilinen astım tetikleyicileri olduğunu lakin bayan cinsiyet hormonlarındaki dalgalanmaların astım semptomlarının alevlenmesini ve hatta hayatı tehdit eden astım ataklarını tetikleyebileceğini belirtti.

Ergenlik, regl devirleri, hamilelik ve menapoz öncesi üzere hormonal değişim vakit içinderı ile astım belirtileri içinde ilişki olduğu belirtilirken yalnızca İngiltere’de yaklaşık 3 milyon hanımın astım hastası olduğunu vurguladı.

TEK ÖLÇÜ HERKESE UYAR TEDAVİSİ BAŞARISIZ

Doktorlara da tavsiyeler veren kuruluş, hormon dalgalanmaları sırasında semptomlar daha berbatsa kollayıcı ilaç dozunun artırılması üzere hastanın ilaç rejiminde ayarlamalar yapılması gerektiğini tabir etti. Astım tedavisinde tek ölçü herkese uyar yaklaşımının başarısız olduğu belirtilirken bayanlar için yeni tedavi formları gerektiği söz edildi.

Çocukluk çağında astımın, erkek çocuklarda daha yaygın ve şiddetli olduğu lakin ergenlikten daha sonra durumun bilakis dönerek bayanlarda daha yaygın ve şiddetli hale geldiği açıklandı.

Astım niçiniyle hastaneye yatışlarda, 20 ila 49 yaş içindeki bayanların sayısının erkeklere bakılırsa 2,5 kat olduğu vurgulandı. Son beş yılda, astımdan hayatını kaybedenlerin üçte ikisinden çoksının bayanlar olduğu ve 2300’e yakın erkeğe kıyasla 5100’den çok bayan astım krizinden öldü.