‘Beni taciz, rahatsız ediyorsun’ diyerek aile doktorunun burnunu kırdı

çavuş

Aktif Üye
Sakarya’da bir sıhhat çalışanı daha hasta tarafınca darp edildi. ‘Beni taciz, rahatsız ediyorsun’ diyerek darp edilen aile tabibinin burnunda kırıklar oluştu. Hücuma yaralı tabibin kendisi üzere tabip olan babası ve Sağlık-Sen Sakarya Şubesi de reaksiyon gösterdi.

Adapazarı ilçesinde bulunan Figen Sakallıoğlu Hızırtepe Aile Sıhhati Merkezi Hızırtepe Aile Sıhhati Merkezi’nde aile tabibi olan Metin Kurşunoğlu, Hastalık İdaresi Platformu çerçevesinde hastası A.K.’yi denetim için öğle saatlerinde merkeze çağırdı.

“BENİ TACİZ, RAHATSIZ EDİYORSUN”

İddiaya bakılırsa, tabibin yanına giren A.K. hiç bir tartışma yaşanmamasına karşın biranda ‘sen beni taciz, rahatsız ediyorsun’ diyerek Kurşunoğlu’nu yumruklamaya başladı. Saldırgan olay yerinden kaçarken, başından yaralanan ve burnunda kırıklar olduğu öğrenilen tabip baygınlık geçirerek kanlar içerisinde kaldı.

SALDIRIYA TEPKİ

Sağlık merkezine sevk edilen 112 gruplarınca Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan tabip Kurşunluoğlu tedavi altına alındı. Denetime çağırdığı hastası tarafınca darp edilen hekim vatandaşların, sağlıkçılara karşı şiddete başvurmamaları gerektiğini tabir etti. Darp edilen Kurşunluoğlu’nun emekli olan hekim babası Muzaffer Kurşunoğlu ile Sağlık-Sen Sakarya Şubesi de yaşanan olaya reaksiyon gösterdi.

“ALNIM AÇILDI, BURNUMDA KIRIK VAR”

Darp edilen Aile Tabibi Metin Kurşunoğlu, “Biz Aile Doktorları olarak hastaları Hastalık İdaresi Platformu çerçevesinde. Bu hastayı da o denli denetime çağırmıştık. Denetime çağırdığımda ‘sen beni taciz ediyorsun, rahatsız ediyorsun’ dedi ve yumruklamaya başladı. Ben bir şey yapamadım, sesim çıkmadı.

Alnım açıldı, burnumda kırık var. Sıhhatte şiddet maalesef yaygın ve bugün de geldi bizi buldu. Vatandaşların bu çeşit şeyler yapmaması, sıhhat çalışanlarına saygılı olması, şiddete başvurmamaları ve gerekli yerlerin de bu mevzuya dahil olup gerekli incelemelerin başlatılmasını istiyorum” dedi.

“HAK ETTİĞİ CEZANIN VERİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Saldırıya uğrayan kişinin babası emekli tabip Muzaffer Kurşunoğlu ise, “Bu devlete ben 50 sene tabip olarak hizmet ettim. Oğlum da tabip, ben bu hastaniçin emekliyim radyoloğum. Hastaların içerisinde bu tıp psikopatlar çıkabiliyor. Lakin devletimizin buna gerekli önlemlerini almasını talep ediyoruz, kendilerine yalvarıyoruz, bunlara bir tedbir alsınlar. Cezalar fazlaca yavaşça.

Bunu 100 hastadan bir tanesi yapıyor lakin o şayet hak ettiği cezayı almıyorsa, örnek teşkil ediyor ve önü açılıyor. Oğlum epeyce sakin bir insan. Saldırıyı gerçekleştiren kişi, oğlumun yarısı kadardı, fizik olarak oğlum ondan epeyce kuvvetlidür. Vurmaz, hiç kaba kuvvet kullanmayan bir kişidir yani herkes tanır” diye konuştu.

“İÇİMİZ KANIYOR”

Sağlık-Sen Sakarya Şube Lider Abdullah Sönmez,

“Hızırtepe’de Aile Doktorumuza şiddet uygulandı. Sağlık-Sen olarak biz şiddet ile ilgili yasanın çıkmasının çabasını veriyoruz ve Sağlık-Sen her ay şiddet raporu yayınlıyoruz. Mart ayı şiddet raporumuzda da 31 sıhhat çalışanımıza şiddet uygulandı, 38 sıhhat çalışanı da mağdur oldu.

Bugün hakikaten içimiz kanıyor, mübarek Ramazan ayında, Kadir Gecesi’nde ne insanlığa ne İslamiyet’e sığmayacak bir biçimde hekimimiz darp edilmiş. Tabibimizin burnunda modüllü kırıklar var, ötürüsıyla içimiz kanıyor.

Sağlık çalışanlarına şiddet katalog cürümlere dahil oldu artık tabi yapanın yanına kar kalmayacağı devirler başladı. Ancak şiddet biran evvel son bulmalı ve bunu gerçekleştirenler adalet önüne çıkartılarak tutuklamalar gerçekleştirilmeli. Hekim beyefendi hastayı tarama için çağırıyor, vatandaş doktora direk saldırıyı gerçekleştiriyor. ötürüsı ile biz bunu içimize sindiremiyoruz” halinde konuştu. (İHA)