Bir gelinin protezi, uyum sağlamak için değil, parlamak içindir

babaadam

Aktif Üye
Geleneksel olarak alyans takan eli olmadan doğan Sara Hughes, asla bir pırlanta hayal etmemişti. Evlenirse yüzüğü nereye takacağı sık sık sorulan bir soruydu. Ona göre bölge ibadetine katılmaya çalışmak bile stresli hissettirdi, bu yüzden kendisine katılmamak için izin verdi.

“Elbette kadınlar düğün günlerinde kendilerini prensesler gibi hissetmek isterler” dedi. “Benim için süslü bir elbise değildi. Gerçekten havalı bir kolu vardı.”

Güneydoğu Londra’dan 36 yaşındaki Bayan Hughes, çocukluğundan beri koluna ve eline protez takıyor.

“Protezlerim olmadan dışarı çıkma konusunda hiçbir zaman kendime güvenmedim” dedi.

Ne yazık ki, hayatının büyük bir bölümünde, hazır modeller, özellikle dirseğindeki dikkat çeken ve tepkiyi iten yuvadaki solgun tenine uymadı.

Hughes, “Size bakıldığınızı, acındığınızı veya bir şekilde bir insandan daha az hissettirdiğinizi hissettiren insanlardır,” dedi, “insanlar kolu görürken beni görmezler.”

2010 yılında mükemmel kolunu buldu. Ortopedi teknisyenleri sağ elinin aynasını almış ve renk uyumunu sağlamıştı. Eksik kolu nedeniyle zorbalığa uğramış biri olarak kamuflajla kendini daha güvende hissetti. Annesi, hiper-gerçekçi kolu takmanın, gelecekteki teorik düğününde kendisini muhtemelen rahat ve kendinden emin hissetmesini sağlayacağı yorumunu yaptı.

Bayan Hughes, “O sırada ‘Evet, evet, bu doğru’ diye düşündüğümü hatırlıyorum” dedi. “Her zaman bir protezin olabileceği en iyi şeyin en gerçekçi olduğunu düşünmüşümdür, bu nedenle diğer insanlar bunun bir protez olduğunu fark etmez.”

Londra 2012 Paralimpik Oyunları’nın kapanış töreni, partneri Mark Wheatley ile birlikte dairesinden dansçılar tarafından havada tutulan, kırık bir jeot gibi görünen, kristallerle parıldayan ve bir arada tutulan bir bacağını havaya kaldıran bir oyuncu olarak izlerken bu fikre meydan okudu. yanardöner bir personel tarafından. Sanatçıyı tekrar televizyonda çivili, siyah boyalı bir bacakla yakaladı, ardından camı kırmak için ucuna bastı.

“Nereden?” “Bu bacağı nereden aldı?” diye merak etti.

Kendisini “biyonik pop sanatçısı” olarak tanımlayan protez bacaklı bir müzisyen olan Viktoria Modesta, onu Alternative Limb Project’e götüren ilk çevrimiçi arama sonucuydu. Önümüzdeki on yıl boyunca Bayan Hughes, Londra’nın güneyinde bir kasaba olan Lewes’teki atölyesinde ısmarlama uzuvlar yaratan şirketin kurucusu, protez sanatçısı Sophie de Oliveira Barata’nın çalışmalarını takip etti.

Bayan Hughes, Artık Gün 2020’de 12 yaşındaki erkek arkadaşı Bay Wheatley’e evlenme teklif ettikten sonra, Bayan de Oliveira Barata tarafından yapılmış bir kola sahip olabileceği düşüncesi ortaya çıktı.

Renk uyumlu kolu ve uzun kollu gömleği ile insanlar Bayan Hughes’un protez kol taktığını fark etmeyebilir ve o, illüzyonu sürdürmek için zaman zaman acı çekti.

Londra sıcağında süet astarlı bir kol takıyordu ve havanın tenini serinletmesi için onu çıkarıp çantasına koyduğunu hayal etti.

“Bunu yapmamıştım çünkü yapamayacağımı hissettim” dedi. “Biraz saklanıyormuşum gibi hissettim.”

Londra’nın West End bölgesindeki bir yönetici arama firması olan Heidrick & Struggles’ta dizüstü bilgisayarında maaş bordrosu uzmanı olarak çalışırken, el yerine metal bir çubuk üzerinde 90’lık lastik uçlu bir rakam bulunan bir yazı protezi kullanıyor. – derecelik viraj. Normalde yazmadığı zamanlarda daha gerçekçi eline geçerdi. Görüşme için bir toplantı odasına ihtiyacı olduğunda, telefonunu, dizüstü bilgisayarını ve yazma kolunu toplar, gerçekçi kolunu ofiste dolaşmak için esnetir ve odaya girince geri dönerdi.

Sık sık hissettiği kaygıyı işlemek ve başa çıkmanın daha iyi yollarını bulmak için terapiye girdi.

“Onunla bir uzuv olmadan doğmuş biri olarak yaşadığım deneyim ve bunun fizikselin ötesinde hayatımın birçok yönünü nasıl etkilediği hakkında çok konuşmam gerekti” dedi.

Pandemi, düğünün orijinal tarihi olan 26 Mayıs 2021’den bir yıl ertelenmesine neden oldu. Bu süre zarfında, terapi seansları ve eve daha yakın kalacağı bilgisi arasında, Bayan Hughes evden birkaç kez ayrılacak kadar kendinden emin hissetti. kolundaki deriyi protez soketle kapatmadan bunaltıcı günler.

Ayrıca düğünü için “mükemmel”den daha fazlasını taahhüt etmeye hazır hissetti ve sanatçıya e-posta gönderdi.

Bayan de Oliveira Barata, “Onunla ilk tanıştığımda, ‘Vay canına, sen de tam bir cevhersin’ dedim.”

Pek çok gelin gibi, Bayan Hughes ve Bayan de Oliveira Barata da beyin fırtınası yapmak için bir Pinterest panosu kullandı. Kolun bir mücevher gibi görünmesini isteyerek paneli, Laura Lee’nin sevdiği kolyelerin yıldız motifleri, ay taşı ve göksel dövmelerle doldurdu. Dramatik gümüş manşet takıları, alana karşı daha önceki duyarlılığına rağmen bir özelliği haline getirdiği tabana ilham verdi.

Bayan Hughes protezine hiç mücevher takmamıştı, bu yüzden gümüş elinde çeşitli yüzükler takabileceği manyetik bir işaret parmağı seçti.

Bayan Hughes, “Düğünler, sizin ve eşinizin insan olarak kim olduğunuzu temsil etmesi içindir” dedi. “Kendinize özgün olmak ve gelin rolünü doldurmak için kim olduğunuzu değiştirmeye çalışmamakla ilgili.”

Ön kolun ortasındaki asa, gördüğü ilk alternatif uzvu işaret ediyor. Çevreleyen, üretim sırasında çatlayan reçine kaplı ay taşıdır.

Bayan de Oliveira Barata, “Gerçekten çok güzel bir şekilde kırıldı” dedi. “Yalnızca yumuşak bir geçiş olan bu pürüzsüz parçaya sahip olmak istedik. Ben de onu yeniden yapabileceğimi ya da mutlu bir kaza gibi olduğu gibi çalışabileceğimizi söyledim.”

Bayan Hughes ikincisini seçti.

Bayan de Oliveira Barata’ya göre, tipik bir protez yaklaşık 7.500 dolara mal olurken, ilk kolu olan gelin kolu yaklaşık 10.000 dolara mal oldu. Bayan Hughes ve Bayan de Oliveira Barata, altı aydan fazla bir süre hem sanal olarak hem de şirket içi protezci Chris Parsons’ın kolu takmak için onlara katıldığı stüdyolarında birlikte çalıştılar.

Tören günü olan 24 Haziran 2022’de Bayan Hughes, parlak gümüş kolunu ilk kez toplum içinde taktı. Kendi kendine, “Bunu taahhüt ediyorum. Bütün gün bunu takıyorum” diyerek gerçekçi elini yedek olarak getirmek yerine bıraktı.

“Bu kulağa tuhaf gelebilir ama benim için çok güçlendirici bir andı” dedi. “Kolumu taşımadan dışarı çıkmak benim yaptığım bir şey değil. Biraz öyle hissettim. Kolumu dünyaya göstermem gerekmiyor ama bu oldukça açıklayıcı: Bu gerçek bir kol değil.”

Gerginlik ve heyecan karışımı bir duyguyla, tören için Londra’nın karşısındaki Eski Marylebone Belediye Binası’na, ardından payetli bir elbise ve çiçeklerle, kocası ve altı düğün konuğuyla birlikte öğle yemeği için Dishoom King’s Cross’a yürüdü. İnsanlar baktı, ama “Ah ne yazık” a dönüşmeyen bir gülümsemeyle.

“Alternatif uzvumu taktığımda ve insanlar benimle bunun hakkında konuşmaya başladığında, bu konuşmada çok daha fazla etkim olduğunu hissediyorum” dedi. “Bunun büyük bir kısmının, onu maskelemeye çalışmaktan çok farklı görünen bir kol takmayı seçmemden kaynaklandığını düşünüyorum.”

Bayan Hughes, torunlarının torunlarının alıp 100 yıl sonra hatırlayabilecekleri bir aile yadigarı olarak onu devretmeyi düşünüyor.

“Kesinlikle bu konuda rüya gibi bir şey var” dedi. “İnsanların benim özgür düşünen ve hayalperest olduğumu düşünmelerini istiyorum.”