Boeing CEO'su David Calhoun, yönetici değişikliği nedeniyle istifa etti

çavuş

Aktif Üye
Boeing Pazartesi günü yaptığı açıklamada, uçak üreticisi son yılların en büyük güvenlik kriziyle boğuşurken, CEO'su David Calhoun'un kapsamlı yönetim değişikliğinin bir parçası olarak 2024 sonunda istifa edeceğini söyledi.

Şirketten yapılan açıklamada, ticari müşteriler için uçak üreten bölümün başkanı Stan Deal'ın derhal emekli olacağı ve yerine şirketin baş işletme sorumlusu Stephanie Pope'un getirileceği belirtildi.

Boeing ayrıca başkanı Larry Kellner'ın yeniden aday olmayacağını duyurdu. Kurul, eğitimli bir elektrik mühendisi ve Qualcomm'un eski CEO'su olan Steve Mollenkopf'u yeni başkan olarak seçti. Bu görevde, Boeing'in bir sonraki CEO'sunu seçme sürecine liderlik edecek.

Yönetim revizyonu, 5 Ocak'ta Alaska Havayolları uçuşu sırasında Boeing Max 9'un kapı tıkacı olarak adlandırılan panelinin patlamasından üç aydan kısa bir süre sonra gerçekleşti. Bu olay, 2018 ve 2019 yıllarında en fazla 8 uçağın düşmesine ve neredeyse 350 kişinin ölümüne yol açmasının ardından şirketi yeniden krize sürükledi.

Alaska'da yaşanan olay, Max uçaklarının güvenliği ve Boeing'in kalite standartlarına ilişkin soruları bir kez daha gündeme getirdi. Havayolunun patronları, üreticiyle ilgili hayal kırıklıklarını kamuoyuna açıkladı. Uçak üreticisini denetleyen Federal Havacılık İdaresi, ABD genelinde benzer uçakları yere indirdi. Şirket, Ocak ayı sonunda uçakların yeniden uçmasına izin verdiğinde, aynı zamanda Boeing'in Max uçaklarının üretiminde planladığı artışı da sınırlayarak şirketin Avrupalı rakibi Airbus ile rekabet etme yönündeki son girişimini engelledi.

Boeing son haftalarda artan eleştirilere maruz kalıyor. Boeing'in Max üretimine ilişkin FAA denetimi düzinelerce hata buldu. Ajans, Boeing'e sorunları çözmesi için 90 gün süre verdi. Adalet Bakanlığı ayrıca Alaska Havayolları uçağındaki yolculara ulaşarak onları federal bir suçun kurbanı olabilecekleri konusunda bilgilendirdi.

Pazartesi günü çalışanlara gönderdiği ve liderlik değişikliğini duyuran bir notta Bay Calhoun, 5 Ocak'ta Alaska Havayolları'nın 1282 sefer sayılı uçuşuyla yaşanan olayın “Boeing için bir dönüm noktası olduğunu” söyledi.

“Dünyanın gözleri üzerimizde ve Boeing'i yeniden inşa etmek için birlikte çalışarak geçtiğimiz birkaç yılda öğrendiğimiz tüm derslere dayanarak bu andan itibaren daha iyi bir şirket olarak ortaya çıkacağımızı biliyorum.” dedi.

Boeing yönetim kurulu, 2018 ve 2019 kazalarında şirketi yöneten selefi Dennis A. Muilenburg'u kovduktan sonra Bay Calhoun'u CEO olarak atadı. Ocak 2020'de şirketin liderliğini devralan Bay Calhoun, 2009'dan beri üreticinin yönetim kurulunda görev yapıyor. Kariyerinin çoğunu, bir zamanlar başkan yardımcısı olduğu ve şirketin altyapı bölümünü yönettiği General Electric'te geçirdi.

Onun ayrılışı daha da ani oldu çünkü Boeing yönetim kurulu 2021'de CEO'su için zorunlu emeklilik yaşını 65'ten 70'e çıkardı ve Bay Calhoun'un Nisan 2028'e kadar görevde kalmasına izin verdi.

Bayan Pope son yıllarda nispeten hızlı bir yükseliş yaşadı. 2022'nin başlarında, şirketin ticari uçak bölümünün finans müdürü pozisyonundan, müşterilere satış sonrası destek sağlayan Boeing Global Services'in başkanlığına terfi etti. Orada başarılı bir çalışmanın ardından, Aralık ayında Boeing'in operasyonlardan sorumlu yöneticiliğine terfi ettirildi ve bu, birkaç yıl içinde Bay Calhoun'un yerine geçmesini sağladı.

Liderlik değişikliği, Boeing'in halefiyet planlamasıyla ilgili acil soruları gündeme getiriyor. Bayan Pope'un artık ticari uçak departmanını düzene sokmak gibi büyük bir görevi var. Analistler, şirketin şirket dışından üst düzey bir yöneticiyi işe almak isteyebileceğini ancak 170.000'den fazla çalışanı olan bir mühendislik ve üretim şirketini yönetme deneyimine sahip kişilerin sayısının son derece sınırlı olduğunu söyledi.

Ocak ayındaki kapı sıkışması olayından bu yana Bay Calhoun, şirketin kalite ve güvenliğe olan bağlılığını defalarca yineledi. Ancak onun ve Boeing'in üzerindeki baskı artmaya devam etti. Şirketin Şubat ayında 737 Max programı başkanının ayrılacağını duyurması, artan eleştirilere yanıt vermek için çok az şey yaptı.

Planlara aşina bir kişiye göre, ABD'nin önde gelen havayollarının üst düzey yöneticilerinin bu hafta Bay Kellner ve diğer yönetim kurulu üyeleriyle görüşmesi planlandı. Bay Calhoun bu toplantıları destekledi ancak katılmak istemedi.

Yalnızca şirketin uçaklarını uçuran büyük bir Boeing müşterisi olan Southwest Airlines, yaptığı açıklamada “her uçağın en yüksek kalite ve güvenlik standartlarını karşılamasını sağlamak için Boeing'in yeni liderlik ekibiyle birlikte çalışmaya kararlı olduğunu” söyledi.

Boeing hisseleri, şirketin yönetim değişikliğini açıklamasının ardından Pazartesi sabahı yaklaşık yüzde 1 arttı.

Bu son dakika haberi. Güncellemeler için tekrar kontrol edin.