Bu sadece bir düğün pastası değil, “yenilebilir haute couture”

babaadam

Aktif Üye
Parisli bir pasta şefi olan Sebastien Blanc-Tailleur'un her zaman şekerleme tutkusu olmuştur. “Küçüklüğümden beri hamur işlerine takıntılıyım” dedi. Bay Blanc-Tailleur, 2015 yılında kendi adını taşıyan işletmesini açtığından beri, gizlice Fransa'daki en ünlü düğün ve özel gün pastası üreticilerinden biri haline geldi.

“Hamur işleri pişirmek benim tatlı deliliğimdir” dedi sırıtarak. “Ama bu ailemden geliyor. Annem ve babam nadir antikaları, güzel tabloları, sanatı ve çizimleri seven koleksiyonculardır, bu yüzden ben de aile geleneğimi pastacılık yoluyla sürdürüyorum.”

32 yaşındaki Bay Blanc-Tailleur, kek ve hamur işleri yapmanın yanı sıra, özellikle 18. yüzyıl şefi Antonin Carême'nin hamur işi kalıpları hakkındaki kitaplarını takdir ederek, hamur işi üzerine ciddi bir antika kitap koleksiyoncusu haline geldi. Bay Blanc-Tailleur, “Şekilleri ve karmaşık detaylarıyla pasta kalıpları, Fransa'nın gastronomi tarihinin ve sanatsal mirasının benzersiz bir ifadesidir” dedi.

Bay Blanc-Tailleur'un 2014 yılında Paris'teki bir restoran olan Ledoyen'de şef-pastane yardımcısı olarak çalıştığı üç Michelin yıldızlı şef Yannick Alléno, “Bu adamın elinde altın var” dedi. Bay Alleno, “Onun inanılmaz bir hümanist duyarlılığı var ve hatta Michelangelo'nun reenkarnasyonu bile olabilir” dedi.

Bay Blanc-Tailleur, şeker dünyasında ustalaşmak için büyük bir kararlılıkla, 15 yaşında evinden ayrılarak Normandiya'nın sahil kasabası Villers-sur-Mer'de bir pastane işleten pasta şefi Christophe Turgot'nun yanında çıraklık yaptı. “Babam başlangıçta planıma karşı çıktı ama o ısrar etti” dedi ve ekledi: “Çok zordu.” Yalnız yaşadım ve hiç durmadan çalıştım. Ama Mösyö Turgot nazik davrandı ve beni kanatları altına aldı.”

Daha sonra şehrin en ünlü kaliteli pastanesi Pillon'da işe girmek için Fransa'nın Toulouse kentine taşındı. “Bütün gün çalıştım ve sonra anahtar bende olduğu için hamur işlerinin dekoratif unsurlarının yapıldığı mutfakta saatlerce, hatta günlerce tek başıma, kendi kendime ders vererek ve deneyler yaparak geçirdim” dedi.

Bay Blanc-Tailleur'un azmi onu düğünler ve özel günler için pastalar yapmaya yöneltti. Bay Blanc-Tailleur, “Harika bir düğün pastası yapmak, birinin hayallerini gerçeğe dönüştürmekle ilgilidir, böylece eşiniz, aileniz ve misafirlerinizle bir tür ortak topluluk yaratılabilir” dedi. “Benim işim müşterilerimin fantezilerini ve arzularını deşifre edip onları sevindirecek, gururlandıracak bir pastaya dönüştürmek.”

Bay Blanc-Tailleur'un müşterileri arasında Dior ile Suudi ve Bahreyn kraliyet aileleri de dahil olmak üzere Fransız ve Avrupalı aristokratlar, iş adamları, film yıldızları ve moda tasarımcıları yer alıyor. Ayrıca Amerikalı müşterilerle de çalıştı; en son, Los Angeles merkezli bir müzik grubu olan Guin Records'un kurucusu ve başkanı Misha Kordestani'nin geçtiğimiz Mayıs ayında Cannes'daki düğünü için karmaşık şeker morsalkım çiçekleriyle 10 katlı leylak rengi bir pasta yarattı. Fransa. Ayrıca geçen Kasım ayında Teksaslı zengin bir çift olan Jacob LaGrone ve Madelaine Brockway'in beş günlük düğün fantezisi için vadideki zambaklarla süslenmiş bir düğün pastası tasarladı.

Bay Blanc-Tailleur, “Bir düğün pastası tasarlamak bir mimarın, bir sanat tarihçisinin ve bir mücevher tasarımcısının unsurlarını içerir” dedi. “Çalışmalarım yenilebilir haute couture gibidir çünkü her ayrıntı önemlidir.”

Çiftin arzuları ne olursa olsun, eğer zevkleri Bay Blanc-Tailleur'un abartısız zarafetine uymuyorsa, onları müşteri olarak kazanamayabilir. “Bir komisyon almadan önce potansiyel bir müşteriyle buluşup ne aradıklarını öğreniyorum ve estetiklerini anlamaya çalışıyorum” dedi. “Zevklerimizin uyumsuz olduğunu bildiğim halde bir müşteriyi geri çevirmek zorunda kaldığım zamanlar oldu.”

Ancak bu onun her zoraki isteği reddedeceği anlamına gelmez. Yakın zamanda Milano'daki bir katedral olan Duomo di Milano'yu karmaşık ayrıntılara sahip bir minyatür olarak yeniden yaratan bir düğün pastası yaptı.

Bay Blanc-Tailleur'un malzemeleri arasında un, tereyağı, krema ve çikolata yer alıyor, ancak hepsinden önemlisi şeker var. Pastaların zarif bir şekilde hazırlanmış detaylarını oluşturmak için pudra şekeri, yumurta akı ve glikozdan yapılan yenilebilir bir şeker hamuru olan pâte à sucre'yi kullanıyor. Bunlar arasında yenilebilir danteller ve yaldızlı yaprakların yanı sıra onun alametifarikası olan kırılgan ve şaşırtıcı derecede gerçekçi çiçekler de yer alıyor.

Paris'in banliyösündeki bir stüdyoda yedi çalışanıyla çiçekleri yaprak yaprak birleştiriyor; bu nedenle tek bir düğün pastası birkaç ay sürebilir. Düğün pastaları genellikle en az altı ay önceden sipariş ediliyor ve her yaratımda çok fazla el işi yapıldığı göz önüne alındığında, yılda 12'den fazla pasta nadiren yapıyor.

Blanc-Tailleur düğün pastasının başlangıç fiyatı 7.500 Euro veya yaklaşık 8.100 Dolar iken, daha basit kutlama pastaları ise nispeten daha ucuz olup 3.400 Avro veya yaklaşık 3.700 Dolardan başlıyor.

Blanc-Tailleur'un şirketi, Fransız hükümetinin geleneksel Fransız işçiliğini sürdürmeye devam eden bir şirketi tanıyan prestijli bir onay mührü olan Entreprise du Patrimoine Vivent etiketiyle ödüllendirildi.

Bay Blanc-Tailleur, düğün pastası trendleri sıklıkla değişirken, klasik Fransız pastacılık sanatını canlı tutmaktan gurur duyduğunu söyledi. En büyük sevinci, bir çiftin düğün pastasının sadece güzel değil aynı zamanda tadının da güzel olduğunu keşfetmesidir.

“Bu benim için çok önemli” dedi. “Pastalarımın görünüşü kadar tadı da güzel olmalı. “Bir pastacı olarak işimin nihai hedefi her zaman gastronomik keyif yaratmaktır.”