Et beni yol açar, niye çıkar? Et beni tedavisi nasıl olur?

çavuş

Aktif Üye
ET BENİ NEDİR?

Et beni, bedenin farklı kısımlarında cildin üzerinde küçük bir çıkıntı formunda görülen yapılardır. Et beninin yapısını elastik liflerin olağan yapısındaki bozulma oluşturur. Bu proteinin cilt dışına yanlışsız birikmesiyle et beni ismi verilen yapılar oluşur.

Et beni sıklıkla zararsızdır ve kansere yanlışsız ilerlemez. Lakin kimi bireyler, bilhassa et beni yüz üzere görünebilir bir yerdeyse, et beninden kozmetik olarak rahatsız olabilir. Bu üzere durumlarda et beni, dermatologlar ve estetik cerrahlar tarafınca inançlı bir biçimde bedenden uzaklaştırılabilir.

ET BENİ niye ÇIKAR?

Et beninin oluşmasında bir epey faktör rol oynar. Bedende bulunan bir protein çeşidi olan kolajen, et beni oluşumunda rol oynar. Farklı bir deyişle et beni, kolajen liflerinden ve kan damarlarından oluşur. Deri dokusunun sistemsiz bir biçimde büyümesine bağlı olarak oluşan et beni, sıklıkla genetik geçişlidir.

Ailesinde et beni olan şahısların bedenlerinin tıpkı bölgelerinde, emsal biçimde et beni görülebilir. Gebelik devrinde oluşan hormon düzeylerindeki değişim, et beni oluşumunu tetikleyen kıymetli faktörlerden biridir.

Gebelik sırasında bayanlarda et beni sayısında artış da görülebilir.

Obezite, insülin direnci ve tip-2 diyabeti olan bireylerde oluşma eğilimi daha yüksektir.

2008 yılında yapılan hudutlu bir araştırmaya nazaran, human papilloma virüs (HPV)’ün et beni oluşumunda rol oynadığı görülmüştür.

2010 yılında yapılan farklı bir sonlu çalışmanın neticelerina nazaran ise et beni oluşumu ile beden kitle endeksi ve yüksek trigliseridler içinde ilişki olduğu gözlenmiştir. Lakin kimi vakit, ortada hiç bir sebep yokken de şahısta et beni oluşabilir.

Et beninin cildin katlandığı ve doğal sürtünmenin oluştuğu boyun, koltuk altı ve kasık bölgelerinde daha sık oluştuğu göz önüne alındığında çok kilolu insanlarda, et beni oluşumu daha fazla görülebilir. Ayrıyeten kıyafet ve aksesuarların cilt yüzebir daha sürtünmesinin de et beni oluşumunda rol oynadığı düşünülür.

ET BENİ KOPARSA NE OLUR?

Et beni olan şahıslar kimi vakit kendi tahlilleriyle et benini koparmaya çalışır. Bu davranış tabiplerin onayladığı bir durum değildir. Kendi başına koparma süreci küçük et beni için sorun oluşturmayabilir lakin büyük et benlerinin koparılması önemli kanamaya yol açabilir.

Et beninin koparıldığı bölgenin bakımı güzel yapılmazsa ilgili bölge enfeksiyon kapabilir. bir daha koparılan bölgede yara uygunlaşması düzgün şayet olmazsa et benini düştüğü yerde iz kalabilir. Bu durum da kişi için rahatsız edici olabilir. ötürüsıyla et beni sorunu yaşayan şahısların doktora başvurmadan bene müdahale etmemesi önerilir.

Et beni olan bireyler, kıyafet ve aksesuar seçiminde dikkatli olmalıdır. Örneğin boyun bölgesinde et beni olan kişi, tam benin üzerine gelecek biçimde bir kolye takarsa bu durum benin kopmasına niye olabilir.

Et beni olan bölgelere tıraş, ağda üzere süreçler uygulanırken de titiz davranılmalıdır. Aksi takdirde bu durumlar et beninin kopmasına yol açabilir.

ET BENİ TABİATIYLA DÜŞER Mİ?

Bazı durumlarda et benine kan akışının kesilmesiyle birlikte bu doku zaten düşebilir.

ET BENİ TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Et beni ekseriyetle önemli bir probleme niye olmaz ve bu niçinle tedavi gerektirmez. Lakin birtakım şahıslar gerek medikal gerek de estetik niçinlerle et benlerinden kurtulmak isteyebilir. Et beni tedavisinde kullanılan birkaç alternatif metot mevcuttur. Bu sistemler şöyle sayılabilir:

Kriyoterapi: Sıvı azot kullanılarak et beninin dondurulduğu bir yoldur. Ekseriyetle 1-2 seans et beninin alınması için kâfi olur.

Cerrahi: Et beni ameliyatı, makas ya da neşter kullanılarak benin alındığı sistemdir.

Elektrocerrahi: Koterizasyon olarak da bilinen bu süreç, yüksek akımlı elektrik gücü kullanılarak et beninin düşürüldüğü uygulamadır.

Ligasyon: Et benini besleyen damarların bağlandığı süreçtir. Bu süreç daha sonrası et beninin beslenmesi bozulur ve et beni düşer.

Et beni operasyonu ekseriyetle anestezi gerektirmez. Lakin büyük boyutta yahut fazlaca sayıda et beninin alınacağı durumlarda bireye lokal (bölgesel) anestezi uygulanabilir.