Fotoğrafçı Shannon Collins engelli insanlar için düğünleri dönüştürüyor

babaadam

Aktif Üye
Kendisini ikili olmayan olarak tanımlayan bir düğün fotoğrafçısı olan Shannon Collins için son beş yıl, hayatta kalma ve kendini keşfetmeyle doluyken, Mx. Collins eğlenenlerin en samimi ve açıklayıcı anlarını yakaladı.

Ekim 2019'da Mx. Şu anda 39 yaşında olan Collins, kötü huylu bir lezyonun alınması için kraniyotomi ameliyatı geçirmek zorunda kaldı. 2020 yılında, koronavirüs pandemisi nedeniyle dünya kapandığında Mx. Collins bunların tuhaf olduğunu fark etti. Bir yıl sonra kimliklerine Nonbinary'yi eklediler. Daha sonra 2022'nin başlarında onlara otizm teşhisi konuldu.

Mx. Doğa sporları şirketi REI'de yazılım mühendisi olan eşi Peter Schuster ve iki çocukları Adelaide (9) ve Cameron (5) ile Abington, Pensilvanya'da yaşayan Collins, hayatımdaki bu muazzam değişikliklerin “anlamına geldiğini” söyledi: tüm varlığım boyunca kendimi daha az kırılmış hissettim.

Mx, “Bu büyük geçişler yaşamı onaylayan ve iyileştiriciydi ve bana kendimi ve çevremdeki insanları kutlamam gerektiğini hatırlattı” dedi. Otizm tanısı ve geçirdiği ameliyatın etkileri nedeniyle kendisini engelli olarak tanımlayan Collins. “Ameliyat sol elimin hareket kabiliyetini azalttı ve artık soğuk ve yağışlı havadan dolayı baş ağrıları ve bulantı hissi yaşıyorum. Ayrıca kulağımda nabız ve uğultu hissediyorum.”

Otizmine gelince, “Birçok insanın bunu bir engel olarak düşünmediğini biliyorum ama ben düşünüyorum” dediler. “Gürültüye karşı hassasım ve vücudumdan gelen açlık veya susuzluk gibi sinyalleri kaçırıyorum. Göz teması kurmak zor ve vücut dilimi sürekli kontrol ediyorum çünkü sallanma, kanat çırpma ve/veya atlama dürtülerimi sınırlamam gerekiyor.”

Düğün sektöründe yer ve ses bulmak zor olabiliyor. Engelli insanlar için bu daha da zor olabilir. Çok azı Mx kadar sesli ve şeffaftır. Kendisine ve sektördeki diğer kişilere bir yer ve alan yaratırken, onların özel ihtiyaçlarını kendi çıkarlarına çeviren Collins.

Mx. Collins yavaşlamayı, vücudunu dinlemeyi, duygusal hassasiyetlerinin farkında olmayı, çevresini kendi kendine düzenlemeyi ve kiminle çalışmak istediğini tam olarak seçmeyi öğrendi. “Aynı zamanda nörolojik açıdan farklı, engelli ve otistik olan müşteriler arıyorum, böylece engellerimi maskelemek veya gizlemek zorunda kalmıyorum” dediler. Bunu yaparken aynı zamanda düğün endüstrisinin engelli insanlara bakış açısını da değiştirmeye çalışıyorlar.

Mx. Yılda 15 ila 20 düğünü fotoğraflayan Collins, temsil eksikliğinin bir kısmının “düğün günleri söz konusu olduğunda mükemmellik beklentisinden kaynaklandığına” inanıyor.

“Zayıflık belirtileri gösterirseniz, çok fazla risk taşıdığınız gerekçesiyle işten atılırsınız” dediler. “Özellikle de her şeyin yolunda gitmesi yönünde baskının olduğu düğün gününde. Engelli olmayan birini işe almak varken neden beni işe alsınlar ki?”

Mx. Collins kendileri hakkında neler öğrendiklerini ve bu bilginin işlerini nasıl etkileyip geliştirdiğini anlattı. Bu röportaj uzunluk ve netlik açısından düzenlendi.

Düğün sektöründeki kariyerinize nasıl başladınız?

Üniversiteden sonra Philadelphia'da artık var olmayan yerel bir gazetenin genel yayın yönetmenliğini yaptım ve ardından yine Philadelphia'da bulunan yerel bir sosyal etki medya şirketi olan Generocity'de içerik yöneticisi olarak görev yaptım. Popüler düğün sitesi Weddingbee'de blog yazarı olduğum 2007'den 2008'e kadar düğünlerle özellikle ilgilenmeye başladım. Fotoğrafçılık her zaman bir tutku olmuştur. 2009 yılında blog aracılığıyla yerel nişanlı çiftlerle bağlantı kurarak yarı zamanlı bir iş olarak düğün fotoğrafçılığına başladım. Portföyümü oluşturdum, ekipmanlara yatırım yaptım, oranlarımı artırdım ve 2013 yılında kendimi tam zamanlı olarak düğün fotoğrafçılığına adadım.

Tipik müşteriniz kimdir?

Kendimi, başkalarının objektif karşısında kendilerini daha rahat hissetmelerini ümit eden tuhaf, garip ve endişeli bir fotoğrafçı olarak pazarladım, bu yüzden doğal olarak aynı insanları çekme eğilimindeyim. Çoğu insan beni TikTok'ta, Instagram'da veya web sitemde buluyor. Ayrıca, kendi değerlerine uygun bir sağlayıcıyla çalışmaktan heyecan duydukları için bana gelen sağlıklı müşterilerle de çalışıyorum. Benim için bu, daha güvenli, daha kapsayıcı, daha çeşitli ve daha erişilebilir endüstri standartlarını savunmak anlamına geliyor.

Nasıl bu kadar şeffaf oldunuz?

Sakatlığımı ve tuhaflığımı geçerli görmem biraz zaman aldı. Otistik veya engelli olduğumu söylemek, kimliğimin bir kısmını vurguluyor ve umarız ki damgalanmayı azaltıyor. İnsanların beni, engelliliklerim de dahil, tam bir insan olarak görmesini istiyorum. Herkese açık olarak işlem yapabileceğim bir alana sahip olmak, sağlayıcılardan ve müşterilerden oluşan bir toplulukla bağlantı kurmamı sağladı ve ortak deneyimlerimizde kendimi daha az yalnız hissettim. Bu, daha ulaşılabilir bir düğün günü yapma eğilimindedir.

Engelli bir kişiyi işe alma konusunda isteksizlik olduğunu düşünüyor musunuz?

Dört kişiden biri engelli. Engelli olmanız işinizde kötü olmanızı sağlamaz. Düğün sektöründeki beceri eksikliği, bunu kanıtlama şansımızın olmadığı anlamına geliyor. Endüstri ve insanlar engelli insanları modaya uygun ya da çekici bulmama eğiliminde. İnsanlar bizimle çalışmadıklarında özgünlüklerini kaybederler.

Engelleriniz çalışma şeklinizi nasıl etkiliyor?

Gürültü seviyesini azaltmak için kulak tıkacı takıyorum. Bana uygun olmayan insanlarla çalışmak zorunda kalmamak için ara vermeyi, ihtiyacım olanı istemeyi, geceleri çağrılara cevap vermemeyi ve önceden şeffaf bir şekilde iletişim kurmayı öğrendim. Düğünlerde engelliliğimi maskeliyor ya da gizliyordum ama çok fazla otistik ve nöroçeşitli insanla çalıştığım için kendim olmakta özgür hissediyorum ve fotoğrafını çektiğim insanlar tarafından anlaşıldığımı hissediyorum, onlar da benim tarafımdan anlaşıldığını hissediyor. Bu daha özgün bir ilişki yaratıyor ve hepimizi açığa çıkarıyor, böylece diğer fotoğrafçıların başka türlü çekemeyeceği fotoğraflar elde ediyorum.

Fotoğrafçılık tarzınızı özel kılan şey nedir?

Otistik insanlar aşağıdan yukarıya doğru düşünme eğilimindedirler, bu da çoğu zaman ayrıntıları büyük resmin önünde gördüğümüz anlamına gelir. Gözlemliyorum ve insanlara yaratıcı bir şekilde yaklaşmanın bir yolunu bulmaya çalışıyorum. Ayrıca, günün daha gerçek bir deneyimi olduğu için, gülümsemelerle birlikte duygu yüklü anları da yakalamayı seviyorum.

Fotoğraflarım daha samimi ve neşeli oluyor çünkü çoğu düğünü yalnız yapıyorum ve o gün yabancı olmamak için önceden bir ilişki kuruyorum. İnsanların kendileri olmalarını sağlamakta iyiyim.

Otizmli kişilerin sosyal ipuçlarını okuyamadığı yönünde bir damga olsa da, güçlü yönlerimden biri insanları tanımak ve bazı şeyleri fark etmek, örneğin ara vermeye ihtiyaç duyduklarında. Sık sık fotoğrafçılığın duyusal deneyimini düşünüyorum ve ne kadar flaş kullandığımı ve bunun insanlar üzerindeki etkisini düşünüyorum. Detaylara olan ilgim işimi güçlendiriyor çünkü eşlerin program veya grup fotoğrafları gibi ne bekleyeceklerini bilmelerine yardımcı olmak stresin çoğunu azaltabilir.

Düğün sektörü nasıl daha kapsayıcı olabilir?

Düğün endüstrisinde, çiçeklerle dolu çarpıcı merdivenler gibi trendler genellikle merdivenleri tırmanmanın erişilebilirliğinden daha önemlidir. Pek çok mekan, tekerlekli sandalye kullanıcılarını merdivenler veya çakıllı yollarla karşılıyor ve katılmak isterlerse onları da taşıyabileceklerini söylüyor. Düğün sektöründeki engel engellerimiz değil, sektörün zihniyetidir. Düğün sektörünün erişilebilirliğe öncelik vermesi gerekiyor. Mekanların fiziksel olarak erişilebilir olmasını ve herkes için ADA (Engelli Amerikalılar Yasası) uyumlu olmasını zorunlu kılmalı ve değerleri engelli erişilebilirliğine uygun satıcılarla ortaklık kurmalıyız.

Çiftler düğünlerini daha kapsayıcı hale getirmek için ne yapabilir?

Bir mekanda düğün yapılıyorsa web sitesinde ve sosyal medyada erişilebilirlik detaylarına ilişkin bilgi var mı? Etkinliğinize ev sahipliği yapacağınız mekan ADA uyumlu mu? Düğününüzü incelemek ve fark edemeyeceğiniz boşlukların nerede olduğunu belirlemek için bir erişilebilirlik uzmanı tutmayı düşünün. Web sitenizde veya davetlerinizde konukların neye ihtiyaç duyduklarıyla ilgili soruları yanıtlamaları için bir alan oluşturun (örneğin, misafir sağırsa bir ASL tercümanı tutmak gibi), çünkü bu kişiden kişiye büyük ölçüde değişir. Gürültüye duyarlı misafirler için kulak tıkacı sağlayın.

Düğün fotoğrafçısı olduğunuzdan bu yana hangi dersleri öğrendiniz?

Güçlü olduğumu ve hatta bazılarına göre komik olduğumu. Müşterilerin maskeyi çıkardığımda aslında benimle çalışmak istemesi hem şok edici hem de iyileştirici. Çoğu zaman yanlış önceliklerin belirlendiği bir sektörde, başkalarının önemsendiğini hissetmelerini nasıl sağlayacağımı öğrendim.