Gize Piramitleri’nde ‘mistik’ bir düğün düzenlediler

babaadam

Aktif Üye
Lamis Khaled Hassan Azazy kendini bildi bileli Giza Piramitleri önünde bir düğünün hayalini kuruyordu.

Kahire’de büyüdü ve piramitleri ilk kez çocukken ziyaret etti, ancak bunların düğününe fon oluşturabileceğini hiç düşünmemişti.

Bu durum, Aralık 2022’de Dior’un piramitlerin önünde bir erkek defilesi düzenlemesiyle değişti. Moda tutkunu Bayan Azazy, gösteriye o zamanki nişanlısı Sherif Medhat Abdelhalem ile katıldı. “Gerçeküstüydü” dedi. “Çöle adım attığınızda, bunun büyülü olduğunu hissedersiniz.”

Böylece piramitlerin önünde düğün arayışı başladı. 36 yaşındaki Bay Abdelhalem, “Dior defilesi gözlerimizi açtı” dedi.

Kolay değildi. Önümüzdeki 11 ay boyunca çift, amacı Mısır’ın mirasını ve antik tarihini korumak ve muhafaza etmek olan Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı ile çeşitli görüşmelerde bulundu. Gize Piramitleri 4.500 yıldan daha uzun bir süre önce inşa edilmiş olup derin kültürel ve tarihi öneme sahiptir.

Bu nedenle çiftin kendi endişeleri vardı. 25 yaşındaki Bayan Azazy, “Çok korktum çünkü bunu gerçekten anıtsal ve gerçekten tarihi bir mekanın önünde yapıyorduk” dedi.

Aşk hikayeleri bir brunch ile başladı: Bayan Azazy ve Bay Abdelhalem, 10 Mart 2021’de Kahire’de Nil kıyısındaki bir restoran olan Pier 88’de arkadaşlarıyla yapılan bir toplantıda buluştu. Bay Abdelhalem, Bayan Azazy’yi görünce büyülendi.

Masanın karşı taraflarında oturuyorlardı, o da bir sandalye çekip onun yanına oturdu. Buluştukları restoran çok gürültülü olmasına ve birbirlerini zar zor duyabilmelerine rağmen yine de dört saat boyunca bağlantı kurup konuştular. Bay Abdelhalem, “O çok zeki ve zeki” dedi. “Üstelik o çok güzel.”

Cep telefonunu aldı ve numarasını içine koydu. “Şerif Medhat,” dedi. “Sadece sakla.” (Kibirli göründüğünü söyledi. “Niyetim bu değildi” dedi.) Cevap olarak telefonunu aldı, numarasını girdi ve “Lamis Khaled” dedi.

Bay Abdelhalem, “Ve hikaye bundan sonra başladı” dedi.

Bayan Azazy ilk izlenimi hakkında “Çok samimiydi” dedi ve bundan hoşlandı. “Utangaç değildi.”

Ertesi gün aynı arkadaşlarla kahvaltı yaptılar ve birkaç gün sonra grup Nil kıyısında akşam yemeği için buluşmayı planladı. Bay Abdelhalem onu tekrar göreceği için heyecanlıydı, bu yüzden ona önceden mesaj attı ama cevap vermedi.

Yemekte yanına gelerek “Neden bana mesaj atmadın?” diye sordu. Gelmeyi planlamadığını söyleyerek bir bahane uydurdu ve son anda fikrini değiştirdi.

Bayan Azazy, “Herkesle pek iyi geçinen biri değilim” dedi. “Belki de bu yüzden ona ikinci kez cevap vermedim.”

Yemekten sonra iki hafta boyunca birbirleriyle konuşmadılar. Bayan Azazy’nin büyükannesi o sırada Kovid hastasıydı ve ona bakmakla meşguldü. Ancak “Bir şeyin beni Şerif’e geri çektiğini hissettim, bu yüzden ona cevap yazdım” dedi. “Hemen bağlantı kurduk.”

Bay Abdelhalem yanıt vermediğinde bile yeniden bir araya geleceklerine dair bir his vardı. “Arayacağını veya mesaj atacağını biliyordum” dedi. “Sebebini bilmiyorum.”

Grup oturumlarında birkaç kez daha buluştular. Nisan 2021’de Ramazan ayında, İftar adlı bayramda oruçlarını açtıktan sonra Qahwa adlı bir kafede ilk buluşmalarını yaptılar. İlk kez birlikte yalnız vakit geçiriyorlardı.

Daha sonra neredeyse her gün birbirlerini görmeye başladılar. Mısır’ın kuzey kıyılarına, Londra’ya, Paris’e ve İspanya’nın İbiza kentine kadar yoğun bir şekilde seyahat ettiler. Bayan Azazy, “Bana her zaman ‘Seninle evleneceğim’ derdi” dedi. Cevap olarak “‘Hayır, değilsin.'” diye dalga geçti.

Ekim 2021’de çift, Bay Abdelhalem’in evlenme teklif ettiği Londra’ya gitti. Bayan Azazy, “Çok özel bir geziydi” dedi. Azazy Group adlı eğitim şirketinin kurucusu olan babası Khaled Azazy, annesi Hoda Elwan ve iki erkek kardeşiyle birlikte oradaydı.

Cabana’ya döndüklerinde Bayan Azazy’nin çantası kayıptı. Çantanın içinde cüzdanları, alyans ve telefonu vardı. Çift polise başvurdu ancak dil engeli nedeniyle polisle iletişim kurmakta zorluk yaşadı. Günün ilerleyen saatlerinde Monako uçağına yetişmeleri gerekiyordu ancak pasaportlarının da kayıp çantada olduğunu sanıyorlardı.

Bay Abdelhalem şans eseri cüzdanından bir kredi kartı çıkarıp onu çalınmayan küçük çantasına koymuştu. Küçük çantasında nakit para bulmaya çalışırken, kredi kartı ve onunla birlikte gelen pasaportlarla karşılaştı. Nihayet aynı gün uçağa yetişmeyi başardılar. Buna güldüler, McDonalds’a gittiler ve iki tepsi sandviç sipariş ettiler.

Bayan Azazy, “Tüm üzüntümüzü ve hayal kırıklığımızı yemeğe kattık” dedi.

Bay Abdelhalem, “Soygunla ilgili her şeyi unuttuk” diye ekledi ve bunu “şu ana kadar yaptıkları en iyi yolculuklardan biri” olarak nitelendirdi.

Bayan Azazy, “Birbirimizin farklı yönlerini keşfedebildik” dedi. “Soyulduğumda Şerif bana çok destek oldu ve bunu gerçekten takdir ettim. Arkamı kolladığını hissettim. Gerçekten ‘Bu benim erkeğim’ diye hissettim.”

Bayan Azazy, King’s College London’dan tarih alanında lisans derecesi ile mezun oldu. Aynı zamanda Imperial College London’dan İşletme ve Yönetim alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Bayan Azazy, Malvern College Mısır’ın başkan yardımcısıdır.

Sayın Abdelhalem, makine mühendisliği eğitimini Kahire’deki Alman Üniversitesi’nde tamamladı. Kendisi, tamamı Kahire’de bulunan iki yiyecek ve içecek şirketinin, Premier Food Industry ve Masters Food Company’nin yanı sıra Hamfers Construction adında bir inşaat şirketinin de sahibidir.

Piramitlerde tören yapamayan çift, birkaç gün önce, 29 Ekim’de Kahire’deki Prens Muhammed Ali Sarayı’nda evlendi. Toplantıya Bilal Camii imamı Mustafa Hosny başkanlık etti.

3 Kasım’da, Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı’na danışılarak tedbir amacıyla güvenlik güçleri tarafından çevrelenen üç piramidin tamamının panoramik manzarasına sahip, özel olarak kurulmuş bir çadırda 2.000’den fazla misafirle kutlama yaptılar.

Bayan Azazy, gelin görünümü için, babası ve beyaz atların eşliğinde, Elie Saab imzalı özel yapım altın rengi elbisesiyle çölden çıktı. “Çok büyülüydü” dedi. “Başka bir gezegende olduğumu hissettim.”

Çift, düğünde iki saatlik özel bir konser için Arap dünyasında pop yıldızı ve Bayan Azazy’nin babasının arkadaşı olan Amr Diab’ı işe aldı. Daha sonra popüler house DJ’i Rampa, bir dans partisi için set çaldı. Bayan Azazy, “Havada sadece aşk olduğunu söylemekten daha iyi nasıl tanımlayacağımı bilmiyorum” dedi.

Şenlikler saat 21.00’de başladı ve konuklar saat 05.00’e kadar kaldı. Bayan Azazy, “Sadece bir saniyeymiş gibi hissettim” dedi. “Piramitlerin enerjisi gerçekten düğüne yansıdı” diye ekledi. Abartılı bir düğün değil, “mistik bir düğün” olduğunu söyledi.

Bugün

Ne zaman 3 Kasım 2023

Nerede Gize Piramitleri, Kahire

Pop süperstarı Resepsiyonda Ortadoğu’nun en çok satan sanatçısı Amr Diab, çiftin en sevdiği şarkıları seslendirdi. Ayrıca piramitlerden bahseden yayınlanmamış bir şarkıyı da seslendirdi. Performansının ortasında Bay Diab, dans pistinde konuklarla şarkı söyleyip dans etmek için sahneden ayrıldı.

Elie Saab Couture Bayan Azazy’nin Lübnanlı tasarımcı Elie Saab’ın özel dikim altın elbisesi o kadar ağırdı ki, onu otelinden piramitlere götürecek arabaya binmek için tasarımcının iki çalışanının yardımına ihtiyacı vardı. Bay Abdelhalem onun ağır elbiseyle bile dans pistinde ne kadar mutlu ve canlı olduğunu fark etti. “Düğün konusunda o kadar heyecanlıydı ki” dedi, elbisenin ağırlığının hiçbir önemi yoktu.

“Mistik Bir Düğün” Milano merkezli bir şirket olan Vincenzo Dascanio Event Production, resepsiyon için piramitlerin yanına bir Arap çadırı kurdu. Çölde ve çadırın çevresinde geleneksel Bedevi kıyafetleri giymiş insanlar ve develer vardı. Bu olayı kutlamak için piramitler özel ışıklarla aydınlatıldı. Ve biri dışarıda, diğeri içeride olmak üzere iki opera sanatçısı sahne aldı. Bay Abdelhalem, “Düğünün bitmesini istemedim” dedi. “Çok güzeldi ve her saniyesinden keyif aldım.”