Grammy'de hüzünlü aşk şarkıları: Günümüzün flört kültürü hakkında ne diyorlar?

babaadam

Aktif Üye
Ayrılığın beraberinde getirdiği pek çok duyguyu kelimelere dökmek zordur ancak bu yılın Grammy adayı sanatçılarının çoğu için bu daha kolay görünüyordu.

Olivia Rodrigo, “Vampir”de ihanetten kaynaklanan tiksintiyi şöyle dile getiriyor: “Beni çok saf gösterdin / Beni parçalar karşılığında satışın / Dişlerini bana batırdığında.”

SZA, “Bill'i Öldür”de eski sevgiliyi öldürme intikam fantezisini araştırıyor: “Eski sevgilimi öldürebilirim ama onu hâlâ seviyorum / Yalnız olmaktansa hapiste olmayı tercih ederim.”

Miley Cyrus “Çiçekler”de mutluluğun dışarıdan gelmediğinin ortaya çıkmasını anlatıyor: “Ağlamaya başladım ama sonra kendime çiçek alabileceğimi hatırladım.”

Hepsi 66. Grammy Ödülleri'nde Yılın Rekoru ve Yılın Şarkısı dallarında aday gösterilen bu yürek burkan derecede kişisel ayrılık sonrası şarkılarda, üç kadın kendilerinden bu kadar çok şeyden vazgeçme, hatta kendilerini şehit etme fikriyle boğuşuyor. ilişki ve ardından yeniden doğuş deneyimi.

Aslında 2023, genç kadınların yüreklerini döktükleri yıl oldu. (SZA'nın üzgün kızlar hakkında bir antoloji olan “SOS” albümü, Aralık 2022'de piyasaya sürülmesinden sonra 10 hafta boyunca Billboard listelerinde zirvede yer aldı ve ona bu yıl Sunday Grammy'de diğer tüm sanatçılardan daha fazla adaylık kazandırdı.) Günlüğü andıran anlatı doğasıyla Bu kadınlar müziklerinde romantik hoşnutsuzluğun canlı görüntülerini yansıtıyorlardı. Sanat yoluyla kendi içlerine baktılar, iletişim kurdular ve duygularını işlediler.

Şarkılarının çoğundaki lirik mesajlar günümüzün flört ortamını yansıtıyor; Los Angeles'ta flört koçu Damona Hoffman'a göre bu ortam -büyük ölçüde insanlarla çevrimiçi tanışmak için sayısız fırsat sayesinde- hızlı tempolu ve bir arkadaş olarak yüksek duygularla dolu. sonuç.

Yakın zamanda flört koçu olarak geçirdiği 17 yıla baktığı “F the Fairy Tale” adlı kitabını yayınlayan Bayan Hoffman, “İnişleri ve çıkışları daha net hissediyorsunuz” dedi. Bu duygusal aşırılıkların birçok kişinin rahatlık aramasına yol açabileceğini ekledi. Müzik dinlemek (hatta yazmak) başa çıkmanın bir yoludur.

23 yaşındaki Sylka Feliciano, “SOS” çıktığında ilişki sorunları yaşıyordu. Kaliforniya Sanat Enstitüsü öğrencisi Bayan Feliciano, albüm çıktığında bir makale yazıyordu ve albümü Apple Music'te dinliyordu. Daha sonra günlerce tekrar tekrar çaldı.

Bayan Feliciano, “Aylar boyunca her gün, günde birkaç kez ağladım” dedi. Sonunda ilişkisinin ihtiyaçlarını karşılamadığını fark etti ve birkaç hafta sonra partnerinden ayrıldı.

Hüzünlü aşk şarkıları aynı zamanda insanların duygularıyla daha iyi uzlaşmalarına yardımcı olan duyguları da ifade edebilir. Brooklyn'li 24 yaşındaki yazar Jerusalem Truth, SZA'nın “Senden Nefret Ediyorum” şarkısının “gerçekten gerekli bir şekilde onaylayıcı” olduğunu çünkü ayrılıkları her zaman onurlu bir şekilde ele alması gerektiğini hissettiğini söyledi. Şarkıyı duymak özgürleştiriciydi ve kızmanın sorun olmadığını anlamasına yardımcı oldu.

“Hayır, senden nefret ediyorum” dedi. “Üzgünüm ve kızgınım.”

Manhattan'da yaşayan 26 yaşındaki sosyal medya yöneticisi Austin Spero, hüzünlü müziğin kendisini daha az yalnız hissetmesine yardımcı olduğunu söyledi. 2023'ün en çok dinlenen şarkısı “Çiçekler” oldu; “Vampir” ilk 10'daydı.

“Vampir” kelimesini ilk duyduğu zamanı hatırladı: ayrıldığı bir adamla kısa mesajlar üzerine tartışıyordu. Bay Spero, “O anda kendimi çok onaylanmış hissettim” dedi. “Çok kızgındım ve kararlarıma güvenebilecek kadar güçlü hissettim.”

Ama bazen hüzünlü aşk şarkıları dinlemek de hüzün verici olabilir.

Journal of Popular Music Studies'de yayınlanan bir çalışma da dahil olmak üzere bir dizi çalışma, son birkaç on yılda şarkıların hem söz olarak (aktarılan duygular açısından) hem de müzikal olarak (daha yavaş tempolar, minör tonlar ve diğerleri dahil edilerek) değiştiğini ortaya çıkardı. ) Üzüntüyü belirten akustik unsurlar daha hüzünlü hale geldi).

Bayan Truth yakın zamanda bir randevuda ekildiğinde, müzik aracılığıyla hayal kırıklığından yararlanma dürtüsüne direndiğini söyledi. “SZA'mı takıp içimdeki bu duyguları güçlendirecek miyim?” dedi. “Yoksa olumlu pekiştirme mi arıyorum?”

Bayan Truth flört hakkında “Çoğu insanın yorgun olduğunu düşünüyorum ve haklı olarak öyle” dedi. Ancak sanatçıların ve hayranların aşkla karşılaşmalarının kendilerini nasıl ve neden etkilediğini anlamak için müziğe yönelmesi ona umut veriyor.

Ayağa kalktıktan sonra Bayan Truth, sonunda yaşamayı umduğu flört deneyimlerini gösteren bir çalma listesi oluşturmaya karar verdi. Albümde “Rent” film müziğinden ve sanatçılar Erykah Badu ve Lauryn Hill'den eski şarkılar yer alıyor.

Bayan Truth, “İnsanların şu anda yaşamak istediğim türden bir flört deneyimi hakkında çok fazla şarkı söylediğini duymuyorum” dedi. “Ben de geri döndüm ve onu buldum.”