Havacılık güvenliğinin öncüsü Don Bateman 91 yaşında öldü

çavuş

Aktif Üye
Uçak pilotlarını renkli ekran görüntüleri ve “Dikkatli arazi!” ve “Yukarı çekin!” – dağlara, binalara veya suya çarpma riskini aldıklarında – muhtemelen binlerce hayat kurtaran bir yenilik – 21 Mayıs’ta Bellevue, Washington’daki evinde öldü. 91 yaşındaydı.

Kızı Katherine McCaslin, sebebin Parkinson hastalığının komplikasyonları olduğunu söyledi.

Bay Bateman’ın 1960’ların sonunda üzerinde çalışmaya başladığı ve 2016’da Honeywell International’dan ayrılana kadar geliştirmeye devam ettiği yere yakınlık uyarı sistemi, pilotları kötü görüş ve kötü hava koşulları nedeniyle kazara karaya veya suya çarpma konusunda uyarır. havayolu ölümlerinin önde gelen nedeni.

Bu uçak kazaları kategorisi neredeyse tamamen ortadan kalktı. Boeing’in dünya çapındaki ticari uçaklarla ilgili verilerine göre, 2001 ile 2010 arasında 1.007 kişinin ölümüne neden olan 17 kazaya ve 1991 ile 2000 arasında 27 kazaya (2.237 kişinin ölümüne) kıyasla, 2011 ile 2020 arasında bu tür yalnızca altı kaza meydana geldi ve uçakta 229 kişi öldü.

Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu’nda eski bir havacılık ve uzay mühendisi olan Charley Pereira bir e-postada, “Don Bateman ve ekibi, güvenlik sistemi teknolojileri sayesinde muhtemelen havacılık tarihindeki herkesten daha fazla hayat kurtardı” diye yazdı ve binlerce sayı tahmin ediyor.


Bay Pereira, “Çok tutkuluydu” diye ekledi. “Cep koruyucuları, kalemleri ve tükenmez kalemleri olan tipik bir mühendisti ama bana bir güvenlik mühendisi olmanın ne demek olduğunu öğretti.”

Bay Bateman, 2005 yılında Ulusal Mucitler Onur Listesi’ne alındı ve “yere yakınlık uyarısı ve rüzgar kesme algılama sistemleri gibi havacılık güvenlik sensörlerinin” geliştirilmesi ve ilerlemesi için Başkan Barack Obama’dan 2011 Ulusal Teknoloji ve Yenilik Madalyası aldı. ” şu anda dünya çapında 55.000’den fazla uçakta kullanılıyor.”

Bay Bateman ile birlikte çalışan eski bir Honeywell bilim adamı olan Bob Champion, bir telefon görüşmesinde, “Don’un hayat kurtarmak için gerçek bir tutkusu vardı. Gerçek bir yakışıklıydı ama kapalı kapılar ardında bir şeyleri tartışırken bir çukur boğa olabilirdi.

Bay Bateman’ın kendisi de bir pilottu ve tek motorlu bir Cessna 182 uçurdu.

Bayan McCaslin telefonda, “Uçma konusundaki çocukça merakını hiç kaybetmedi,” dedi. “40 yaşından itibaren harika işlerinin çoğunu yaptı. 40 yaşında uçmaya ve koşmaya başladı ve 50 maraton koşmaya devam etti. Ve son çocuğunu 54 yaşındayken doğurdu.”


Charles Donald Bateman, 8 Mart 1932’de Saskatoon, Saskatchewan’da doğdu. Babası George saatleri tamir etti ve bir kuyumcu dükkanı sahibi oldu. Annesi Gladys (Noel) Bateman ev hanımıydı. Dünya Savaşı’ndan sonra boşandılar.


Don’un havacılık güvenliğine ilgisi, dokuz yaşındayken, bir arkadaşının Saskatoon sınıfının penceresinden dışarı bakıp enkaz ve gökten düşen insanlar gibi görünen şeyler görmesiyle başladı. İçinde on kişinin bulunduğu iki askeri uçak havada çarpıştı. Don ve arkadaşı erkenden okuldan kaçtılar ve kaza mahalline koştular.

2012’de Seattle Times’a “Daha önce hiç insan kanı görmemiştim” dedi. “Berbattı.”

Bay Bateman, 1956 yılında Saskatchewan Üniversitesi’nden elektrik ve elektronik mühendisliği alanında lisans derecesini aldıktan sonra televizyon tamir teknisyeni olarak çalıştı ve bir televizyon tamir atölyesi sahibi oldu. 1958’de Boeing tarafından işe alındı ve iki yıl sonra bir uçak elektroniği şirketi olan United Control’e taşındı. Şirketin havacılık aletleri işi artık Honeywell’in bir parçasıdır.

Bay Bateman, 2011’de Ulusal Bilim ve Teknoloji Madalyaları Vakfı’na, 1960’ların sonlarında neredeyse her ay bir pilotun “dağ gibi bir şeye çarptığı veya pistte yetersiz kaldığı” ölümcül kazalar olduğunu söyledi.


O zamanlar pilotlar, kazaları önlemek için yüksekliği, arazi haritalarını ve görsel ipuçlarını ölçen altimetreyi kullandılar. “Ancak zayıf görüş ve bulutlu koşullarda, bu ipuçları daha az etkiliydi” dedi Dr. Uçuş Güvenliği Vakfı Başkanı Hassan Shahidi, bir röportajda.

Bir şeyler yapmaya kararlı olan Bay Bateman, ilk yere yakınlık uyarı sistemini geliştirdi ve 1974’te bunun patentini aldı: radar altimetre ve hava hızı göstergesi dahil olmak üzere uçağın içinden gelen verileri entegre eden ve pilota 15 saniyelik bir uyarı veren küçük bir kutu tehlikeli bir durum yaklaşıyor.

Cihaz, 1971’de sistemin erken bir sürümünü kullanan bir Boeing 727 jeti olan Alaska Airlines Flight 1866’nın Juneau’ya inişe yaklaşırken Alaska’nın Chilkat sıradağlarında sisle kaplı bir dağa çarpmasıyla sınırlı hizmet gördü. Gemideki 111 kişinin tamamı öldü.

İki hafta sonra, Bay Bateman, kendi cihazıyla donatılmış küçük bir uçakta yolcu olarak 1866 sefer sayılı Uçuş ile aynı rotayı izliyordu. Alarm birkaç saniye içinde çaldı ve pilota güvenliğe kavuşması için yeterli zaman verdi. Ancak Bay Bateman, Alaska Havayolları pilotunun tepki vermesi için yeterli zamanın olmadığını fark etti.

2016’da Bloomberg.com’a “Hayal kırıklığına uğradım” dedi. “Daha iyisini yapmak zorundaydık.”

O sahip. 1974’e gelindiğinde sistem, daha erken uyarılar sağlayacak kadar iyileşti, bu nedenle Federal Havacılık İdaresi, sistemin tüm yerli uçaklara takılmasını istedi. Teşkilat, o yıl Virginia’da bir TWA uçağının ormanlık bir yamaca düşerek 92 kişiyi öldürmesinin ardından harekete geçti. Bir kongre panelinin, ajansı uçuş güvenliğini iyileştirmek için eylemi geciktirdiği için eleştirmesine yol açan bir olay.


1990’larda sistem katlanarak gelişti. Bay Bateman ile çalışan mühendisler, GPS ve önemli arazi verilerini eklediler; Bay Bateman’ın isteği üzerine Rusya’da satın alınmışlardı.

Seattle Times’a “Mühendisler olarak, arazi verilerini alabilirsek çok şey yapabileceğimizi biliyorduk” dedi.

Daha da önemlisi, yeniden adlandırılan Geliştirilmiş Yere Yakınlık Uyarı Sistemi (EGPWS), pilotlara önlerindeki engeller hakkında iki dakikalık bir uyarı verdi. 2000 yılında, birçok büyük ticari havayolunun sistemi kullanmaya başlamasından çok sonra, FAA sistemin altı veya daha fazla yolcu koltuğu olan tüm kayıtlı türbin uçaklarına kurulmasını şart koştu.

Bayan McCaslin’e ek olarak, Bay Bateman, eşi Mary (Contreras) Bateman tarafından hayatta kaldı; başka bir kızı, Wendy Bastian; iki oğlu, Greg ve Patrick; sekiz torun; ve iki torun çocuğu. Joan Berney ile evliliği boşanmayla sonuçlandı. Üçüncü oğlu Dan, 1988’de öldü.


2015 yılında Bay Bateman, bir havayolu güvenlik yayını olan Hindsight dergisinde, uyarı sisteminin bir felaketi önlediği, yakın zamanda bağımsız olarak araştırılan altı olay hakkında yazdı.

Örneğin, 2014 yılında, İskoçya, Sumburgh yakınlarındaki bir Saab 2000 ikiz turbopropunun mürettebatı, yıldırım çarpması sonrasında uçağın kontrolünü kaybetti ve otopilotun hala açık olduğunu fark edemedi. Ancak Bay Bateman, mürettebatın “EGPWS uyarıları verildikten sonra deniz yüzeyine doğru yüksek alçalma hızından kurtulduğunu” yazdı.