Hedefli Kilo Verme Reklamları Geleceğin Gelinlerini Nasıl Takip Edebilir?

babaadam

Aktif Üye
Çoğunlukla büyük beden gelinlerle çalışan Chicago’lu düğün stilisti 34 yaşındaki Alysia Cole, bu reklamların, birçoğu yeme bozukluklarından kurtulmakta olan ve diyet kültürüyle sağlıksız ilişkiler kuran müşterileri üzerinde yarattığı etkiyi gördü. Reklamların birçok gelin adayının sahip olduğu ve çoğunun nişanlanmadan önce geliştirdiği kiloyla ilgili güvensizlikleri beslediğini söyledi. “Instagram’da gördüğünüz şey söylenmemiş bir şeydir: iyi görünmek, en zayıf görünmekle eşdeğerdir” dedi.

Bayan Cole, kilo verme ürün ve hizmetlerine odaklanan bazı reklamların daha incelikli hale geldiğini söyledi. Artık kilo vermekle ilgili değil, “sağlığı” korumak veya “sağlığa dikkat etmekle” ilgili. Kilo vermenin sağlık olarak pazarlanması, özellikle de insanların Kovid-19 salgını sırasında kişisel iyiliğe daha fazla önem vermesi, sadece estetikle ilgili olsa bile görmezden gelinmesi daha zor olan bir kişisel sorumluluk duygusu yaratıyor.

Kovid-19 karantinası sırasında spor salonlarının kapanmasının ardından, o sırada San Antonio’da sağlık hizmetlerinde çalışan 25 yaşındaki düğün planlamacısı Jazmine Fries, birkaç yıl boyunca egzersizi öncelik haline getiremedi. Daha sonra, 2021 sonbaharında nişanlandığında, özellikle meyve suyu temizlemeleri gibi kilo verme konularına odaklanan ve hızlı kilo verme tavsiyelerine odaklanan düğün Facebook grupları için öneriler gördü.

Bir düğün planlayıcısı olarak gelinlerin, düğün tarihlerine yakın elbiseler mi (kilo vermek istiyorlarsa) yoksa daha erken mi almaları gerektiği konusundaki sorularını yanıtlıyor.

Bayan Fries gelinliklerle ilgili olarak “Elbette buna daha fazla dikkat edeceksiniz” dedi. “Yani şu soru üzerinde çok daha fazla baskı var: Bu elbiseyi sevdiğim için mi yoksa beğendiğim için mi seçeceğim?”

Bayan Cole ve Bayan Fries, kilo verme konusundaki baskının büyük kısmının, düğünlerin artık internette her zamankinden daha fazla fotoğraflanması ve belgelenmesinden kaynaklandığı konusunda hemfikir. Kilo vermenin düğün endüstrisinde ortak bir hedef olmaya devam ettiğini ve hedefe yönelik reklamların sessiz sesinin yardımcı olmadığını söylediler.