Her yaştan en iyi arkadaşınızla dünyayı dolaşın

çavuş

Aktif Üye
It’s Never Too Late, hayallerinin peşinden kendi başlarına gitmeye karar veren insanların hikayelerini anlatan bir dizi.

Eleanor Hamby ve Dr. Sandra Hazelip yirmi yılı aşkın bir süre önce tanıştı, ilk görüşte en iyi arkadaşlardı. Bir gün arkadaşlıklarının haber programlarına çıkacağını, Saturday Night Live’da kendileriyle ilgili şakalar yapılacağını ve Tokyo tren istasyonunda insanları durdurup “Aman tanrım, sen TikTok’sun. Seyahat eden büyükanneler!

Bayan Hamby, 81 ve Dr. 82 yaşındaki Hazelip, Jules Verne’in 19. yüzyıl romanındaki maceralarına bir övgü olarak adlandırılan 80 Günde Devri Alem: 81’de ve Hala Kaçıyor adlı projesiyle dünyanın dört bir yanındaki insanlara ilham verdi. Bu yılın başlarında yaptığı seyahatler, onu Antarktika’nın buzlu kıyılarından Büyük Kanyon’un kayalık görkemine götürdü ve yol boyunca binlerce takipçiden bir milyondan fazla beğeni topladı. Bayan Hamby, “Bunu hiç beklemiyorduk” dedi.

Kadınların yolları ilk olarak 50’li yaşlarının sonlarında Zambiya’daki bir Hıristiyan tıp misyonunda kesişti; burada belgesel fotoğrafçısı Bayan Hamby yönetmendi ve Dr. Yakın zamanda dul kalan Hazelip, misafir doktor olarak gelmişti. Beş yıl sonra Bayan Hamby’nin kocası da beklenmedik bir şekilde öldü. doktor Hazelip muayenehanesini Bayan Hamby’nin yaşadığı Abilene, Teksas’a taşımak istedi, ancak tamamen taşınmak istemedi. Dr. Hazelip’e arkadaşından bir teklif. Bayan Hamby, “Bana haftada iki gece yatak verirsen seni yemeğe çıkarırım” dedi.

Bu haftalık ziyaretler sırasında ortak seyahat sevgilerini keşfettiler. “Bir gün Ellie dedim, her zaman Trans Sibirya Demiryoluna binmek istemişimdir. Sence bu, birlikte bir yolculuk olarak yapabileceğimiz bir şey olabilir mi?’ Hazelip hatırladı. Bu onun 2008’deki ilk büyük macerasıydı, ardından 2010 ve 2011’de Güneydoğu Asya ve Orta Doğu’ya yaptığı geziler geldi.

İlk seyahatlerinde ikisi, arkadaşlarını ve ailelerini güncel tutmak için bir blog kullandı. 80 günlük tur için bir arkadaşları, Instagram ve TikTok’ta hesaplar oluşturmalarına yardımcı oldu ve kısa süre sonra onlara dünya çapında binlerce takipçi katıldı.

Bayan Hamby, “İnsanlar bizim ne kadar ilham kaynağı olduğumuzu söyleyip durdu – iyi bir dostluk için bir ilham kaynağı, dışarı çıkıp bir şeyler yapmak için bir ilham kaynağı” dedi. Tüm deneyim “kesinlikle hayatımı değiştirdi.” Ve burada bitmiyorlar.

Arkadaşlar her zaman seyahat edemezler – ikisi de hala çalışıyor, Dr. Hazelip bir bakımevinde ve Bayan Hamby tıbbi görev için – ancak Güney Amerika’daki bir sonraki seyahatlerinin şimdiden 2024 için planlandığını söylüyor Dr. dedi Hazelip. “Ve temamız ’82 yaşındayız ve seyahat edebiliriz’ olacak.” (Aşağıdaki röportaj düzenlenmiş ve kısaltılmıştır.)

80 günlük dünya gezinizi nasıl planladınız?

ELEANOR HAMBY:
Jules Verne’in 80 Günde Devri Alem kitabıyla başladık.

DR SANDRA HAZELIP: Kahraman Phileas Fogg’un yolculuğunda sözde ziyaret ettiği kadar çok şehri ziyaret etmek istedik. Yedi kıtayı da kesinlikle gezmek istediğimiz bizim için açıktı; bunu yapmadı. Ve sonra dünyanın olabildiğince çok harikasını veya doğal harikasını görmek istedik.

HAMBY: 18 ülkeyi ve sekiz harikayı ziyaret ettik. Sandy, gezinin her günü için bir Word belgesi oluşturdu. Her zaman konaklama ile başlarız ve bir şehirde nerede kalmak istediğimizi düşünürüz çünkü konum 1 numaradır. Gerçekten sadece temiz bir yere ihtiyacımız var çünkü otelde çok fazla zaman geçirmiyoruz. Ve sonra en iyi fiyatı ararız. Kahire’de kaldığımız otel gibi bu küçük mücevher otellerini bulmayı seviyoruz: kişi başı gecelik 13,50 dolar. Çoğu turistin kaldığı tipik bir yer değildi – oraya ara sokaktan gitmemiz gerekiyordu – ama çatı terasından muhteşem bir manzaramız vardı. Bütçeyle gurur duyuyoruz.

Fındık: İnsanlar, “Keşke seyahat etmeyi göze alabilseydim” diyecekler, ben de “Geçen yıl yeni bir araba aldın. 80 günde dünyayı dolaştım.”

HAMBY: Great Barrier Reef’te şnorkelle yüzmek gibi büyük ve heyecan verici bir şey yapmak istediğimizi biliyorsak, otelden bir şirket önermesini ve bunun için önceden rezervasyon yapmasını isteriz. Gerisini mahalleliye bırakıyoruz.

Planlarınız son anda bozulduğunda ne yaparsınız?

HAMBY:
Sandy ve ben bir sorun hakkında her zaman olumlu düşünürüz. “Aman Tanrım, ne yapacağız?” diye ağlamak gibi değil. Hayır, sorunu görüyoruz ve orada bir çözüm olduğunu biliyoruz. Sadece kafamızı temiz tutmalıyız ve yüzlerimizde bir gülümseme olmalı, o zaman çözüm gelecektir.

Seyahat etmek her zaman hayatınızın önemli bir parçası oldu mu?

HAMBY:
Oklahoma’da çok kırsal bir bölgede bir çiftlikte büyüdüm ve gerçekten hiç seyahat etmedim. Ama Amelia Earhart gibi insanlar veya Pearl S. Buck gibi yazarların kitapları hakkında okumaya devam ettim. Keşfe çıkan herhangi bir kadına gerçek bir ilgi duydum. Kocam ve ben 18 yaşımdayken evlendik ve üniversiteden mezun olduktan sonra Mexico City’ye gerçekten bütçeye uygun bir gezi yaptık. Bu başlangıçtı çünkü seyahat etmek için zengin olmamıza gerek olmadığını ve bunun tadını çıkarabileceğimizi öğrendik.

Fındık: Kocam ve ben, öncelikle Kentucky’deki aile toplantıları veya büyükanne ve büyükbabaları ziyaret etmek için seyahat ettik. Çocuklarımız büyüdükten sonra ilk gerçek seyahatimiz bir Karayip gezisiydi. Çok eğlenceliydi ama aynı zamanda daha çok kocamın tatil şekliydi.

HAMBY: Sandy ve ben yolcu gemisi insanları değiliz. Diğer turistleri değil, yerel halkla tanışmak için seyahat etmeyi seviyoruz.

Fındık: Kocam hastalanmadan hemen önce, torunlarımızı yazın misyonerlik gezilerine götürmek için kalbime tohum ekti. Ve onun ölümünden sonra Zambiya Tıp Misyonu’nu öğrendiğimde, bu yolculuğa çıkmaya ve yanıma bir torun almaya karar verdim. Ellie ve ben böyle tanıştık. Ve o zamandan beri seyahat patladı.

Birlikte seyahat etmenin en çok neyini seviyorsunuz?

HAMBY:
Sandy herkesi kucaklıyor – sadece küçük bir kucaklama değil, sıcak bir kucaklama – ve her zaman gülümsüyor. Bu onun hakkında gerçekten hoşuma gidiyor. Asla kucaklayıcı olmadım; Bunu sana ailem söyleyebilir. Bu benim ruhum değil. Ama Sandy bana insanlara karşı daha açık olmayı öğretti. Dünyanın dört bir yanındaki insanların Sandy’nin kucağına nasıl ihtiyaç duyduğunu görmek gerçekten güzeldi.

Fındık: Ellie bana gün doğumu ve gün batımında doğru yerde olmanın iyi bir resim için doğru ışığı elde etmenin çok önemli olduğunu öğretti. Ve o çok eğlenceli.

HAMBY: Şanslıydık ki yollarımız kesişti ve birbirimizin hayatına girdik. Eş kaybetmek çok zordur ve aynı deneyime sahip olan ve bu durumda olan birine nasıl arkadaş olunacağını anlayan bir arkadaşa sahip olmak harikadır. Güçlü bir arkadaşlık, yas tutma süreci için gerçekten çok önemlidir.

Ailen o büyük gezilere çıkmandan endişe duyduğunda ya da “Büyükanne, Laponya ya da Bali’yi tek başına gezmek istediğine emin misin?”

Fındık:
seni daire içine alabilirim oğlum Yapay dizlerde.

HAMBY: Herkese “Biz tatile gitmedik. Bir macera yaşadık.” Ve bir gün bile kaçırmadık; Ya bir maceradaydık ya da uçtuk. Yani bizimle çok fazla insan seyahat etmeyecek. Çocuklarım sahilde dinlenmeyi sever. Daha pahalı otellerde kalmak istiyorlar.

Fındık: Bizim için bu bir macera değil.

Sizinki gibi bir macera hayal eden insanlara ne tavsiye edersiniz?

Fındık:
Sandalyenden kalk. Konfor alanından çık. Planlar yap ve yaşa.

HAMBY: Yaş sadece bir rakamdır. Bir şey denemek isteyebileceğinizi düşünüyorsanız, atlamaktan korkmayın. Yap. Çünkü yapmazsan pişman olursun, yaparsan da asla pişman olmazsın.

Seyahatlerinizden neler öğrendiniz?

HAMBY:
İnsanlara güven çünkü temelde iyiler. Sadece uzan ve gülümse. Cidden, bir gülümseme arkadaşlık getirir. Kapıları açacaktır. Bu engeli yıkacak veya bir sorununuz olduğunda o kişinin size yardım etme olasılığını artıracaktır. Gülümserseniz çok daha mutlu bir yolculuk geçireceğinizi ve çok daha fazla insanla tanışacağınızı garanti ederim.