Hindistan’da örtünen Müslüman kız öğrencilerin derse alınmaması tansiyonu: Eyalette okullar kapatıldı

babaadam

Aktif Üye
Hindistan’da örtünen Müslüman kız öğrencilerin derse alınmaması tansiyonu: Eyalette okullar kapatıldı
Hindistan’da Başbakan Narendra Modi’nin koronavirüsü umursamaması kararı pandeminin yıkıcı etkisinin gölgesinde beş eyalette seçimlere hazırlanılan devirde, güneydeki Karnataka eyaleti okullarda İslamcı örtünme yasağı sebebi öne sürülerek karıştı.

Geçen hafta kıyı kenti Udupi’de kimi okulların İslamcı örtünme uygulayan Müslüman kız öğrencileri eğitim bakanlığının talimatlarına atıf yaparak derslere almamaya başlaması, sözkonusu öğrencilerle velilerin protestolarıyla karşılandı.

Protestolara eyalette nüfusun çoğunluğunu oluşturan Hindulardan misilleme geldi. Udupi ve öbür kentlerde Hinduizme mahsus safran şallara sarılmış öğrencilerin kitlesel biçimde sınıfları basıp hicap yasağına takviye şov yapmasıyla tansiyon daha da yükseldi.

Siyah çarşaf giyerek başını ve ağzını kapatmış Müslüman bir kız öğrencinin, Karnataka’da eğitim aldığı üniversiteye girmeye çalışırken dini sloganlar atan Hindu erkeklerce çevrilmesi ve kelamlı tacize uğraması, onlara “Burkamı çıkarmamı isteme hakkını onlara kim verdi? Allahu Ekber” diye bağırmasının görüntüsü, toplumsal medyada viral oldu.

When Muslim girl arrives at PES College, She's been heckled by several 'students' wearing #saffronshawls #KarnatakaHijabRow pic.twitter.com/qa3UDbMPST

— Mohammed Zubair (@zoo_bear) February 8, 2022

Müslümanların protestoları Karnataka eycihazından öteki eyaletlere de sıçrarken, eyalet başbakanı tansiyonu düşürmek için dünden itibaren tüm okulları 3 gün boyunca kapattığını deklare etti. Eyalet Başbakanı Basavaraj Bommai, “Tüm öğrenciler, öğretmenler, okullarla yüksekokulların idareleri ve yanısıra Karnataka halkına barış, huzur ve ahengi koruma etmeleri daveti yapıyorum” dedi.

Nüfusun yüzde 12’sini Müslümanların oluşturduğu Karnataka’yı Başbakan Narendra Modi’nin Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi (BJP) yönetiyor. Eyalet hükümetinin Eğitim Bakanı B.C. Nagesh, ülke çapında eğitim kurumlarında hicabı yasaklayan mahkeme kararlarını inceleyerek okullar için yeni kılık kıyafet kuralları koyduklarını açıklamıştı.

Buna dayanarak okullara alınmayan Müslüman kız öğrencilerin hicabın Hindistan anayasasının garanti ettiği temel dini haklardan biri olduğu sebebi öne sürülerek açtığı dava, eyalet başşehri Bengaluru’daki Karnataka Yüksek Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Yargıç heyeti, halka barış ve huzurun korunması daveti yaptı.

Bu ortada Bengaluru’da polis, okul ve yüksek okullar civarında protesto düzenlenmesini iki hafta boyunca yasakladığını deklare etti.

Lakin bugün doğu eyaleti Batı Bengal’in başşehri Kalküta’da yüzlerce Müslüman öğrenci, Karnataka’dakilere dayanak için sokaklara dökülüp sloganlar eşliğinde yolları kapattı. Protestolar başşehir Yeni Delhi’ye sıçrarken, İslamcı örgüt Taliban’a karşı verdiği eğitim uğraşıyla tanınan Pakistanlı bayan aktivist Malala Yusufzay da tartışmaya müdahil oldu.

Memleketi Pakistan’da kızların eğitimi için kampanya yürütürken 2012’de 15 yaşındayken Taliban tarafınca başından vurulan ve daha sonrasında Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Yusufzay, Twitter’da Hindistan önderlerine “Müslüman bayanları marjinalleştirmeye son verin” daveti yaparak ekledi:

“Kızların hicap ortasında okullara girmesine müsaade vermemek dehşetli bir şey. Daha az yahut daha fazla giyindikleri için bayanların nesneleştirilmesi devam ediyor.”

Hindistan’da muhalifler, BJP’yi hem federal hem eyalet seviyesinde dini azınlıklara ayrımcılık uygulayarak şiddet dalgası tetikleme riski yaratmakla eleştiriyor. Başbakanı Modi ise tüm vatandaşların faydasına siyasetler uyguladıklarını savunuyor.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.