Holter nedir? Ne için kullanılır?

çavuş

Aktif Üye
HOLTER NEDİR?

Holter makul bir ortam bulunmaksızın kalp ile ilgili rahatsızlık yaşadığını söyleyen bireylerin günlük hayat ortasında kalbinin elektriksel faaliyetlerini kaydeden bir aygıttır. 24, 48 saat ya da daha uzun müddetlerle kalple ilgili kayıtları almaya fayda. Deher neysel fizikçi Norman Holter tarafınca geliştirdiği için bu tetkik “Holter” ismini almıştır.

Çoğu ritim bozukluğu ya da tansiyon sorunu EKG, EFOR ya da olağan bir tansiyon aygıtıyla yakalanamayabilir. Bu niçinle Holter kıymetli bir aygıttır. Kardiyoloji tabipleri hastada ne sorunu olup olmadığını Holter aygıtına kaydedilen bilgilerden anlayabilmektedir. Şayet kalp atımları Holter ile yakalanamazsa, kablosuz Holter aygıtları da önerilebilmektedir yahut ek öbür tetkikler uygulanabilmektedir. Holter aygıtları çoklukla hastaları ürkütebilmektedir. Lakin Holter tetkikinden korkmamak gerekmektedir.

Holter yardımıyla hastada çeşitli fizikî ve ruhsal değişkenlerin tesiri, kullanılan birtakım ilaçların kalp ritminde oluşturduğu değişimler üzere bir hayli durumun izlenmesi sağlanabilmektedir.

HOLTER HANGİ HASTALIKLARDA KULLANILIR?

Holter aygıtı kalple ilgili teşhis koyan kıymetli bir aygıttır. Tansiyon Holter ve Ritim Holter olarak ikiye ayrılmaktadır.

Ritim Holter, kalp ritminin çoklukla genelde 24 saat kimi vakit de daha uzun müddetle EKG kaydının alınması sağlamaktadır. Ritim Holteri ile çarpıntın, ritim bozuklukları, kalp krizi daha sonrasında ölümcül ritim bozukluğunun olup olmadığı üzere problemlerin teşhisini koyabilmeye fayda.

Tansiyon Holter ise, 24, 48 yahut 72 saat boyunca ve makul aralıklarla kan basıncını ölçerek kaydetmeye yarayan bir aygıttır. Tansiyon Holter, hipertansiyonun teşhis edilmesine fayda. Ayrıyeten hipertansiyonu olan hastaların tedavilerinin düzenlenmesinde, hastanın tansiyonunun günün hangi saatlerinde neye bağlı olarak dalgalandığının verisini vermede vazgeçilmez bir aygıttır.

HOLTER NEREDE TAKILIR?

Holter aygıtı Kardiyoloji Kısmı olan tüm sıhhat kuruluşlarında takılabilmektedir. Öncelikle hasta Kardiyoloji kısmına başvurur. daha sonrasında kardiyoloji uzmanı ile görüşür. Kardiyoloji uzmanı hastanın öyküsünü dikkatli bir biçimde alır. Holter aygıtı kardiyoloji uzmanı uygun gördüğü vakit takılmaktadır.

HOLTER NASIL UYGULANIR?

Ritim ve Tansiyon Holter uygulama prensipleri birbirinden farklıdır. Ritim Holter, kablolardan ve kablolara bağlı olan bir kayıt aletinden oluşmaktadır. Bu kablolar bedene yapışabilen, tek kullanımlık olan pullarla bağlanmaktadır. Üzerinde elektrot kablolar bulunmaktadır. Elektrotlar hastanın göğüs bölgesinde belirlenen noktalara yapıştırılır. Kayıt aygıtı gelen EKG sinyallerini kaydeder.

Sonuçlar uzman kardiyolog tarafınca incelenir, tedavide rota belirlenir. Tansiyon Holter ise Ritim Holter aygıtına nazaran daha küçük boyuttadır. Tansiyon Holter manşonu (Tansiyon aygıtı bandına benzer) hastanın koluna geçirilmektedir. daha sonra bu manşon, holter aygıtının beyni denilebilecek üniteye bağlanır. Bu aygıt kemerle hastanın beline sabitlenmektedir. Birinci ölçüm hastanede alınır. çabucak sonrasında hasta konutuna gönderilir.