İngiltere Hangi Sistemle Yönetiliyor ?

cigdem

Global Mod
Global Mod
İngiltere'nin Yönetim Sistemi: Parlamento Sistemi

Giriş

İngiltere'nin yönetim sistemi, tarihi ve kültürel kökenlerine dayanan bir karmaşa ve evrim sürecine sahiptir. Bu sistem, günümüzdeki halini büyük ölçüde parlamento sistemi olarak adlandırılan bir yapıya borçludur. İngiltere'nin yönetim sisteminin temelini oluşturan bu yapı, ülkenin yasama, yürütme ve yargı güçlerini düzenler ve dengelemeye çalışır.

Tarihsel Gelişim

İngiltere'nin yönetim sistemi, Orta Çağ'dan itibaren karmaşık bir evrim sürecinden geçti. Feodalite döneminde, İngiltere'de güç, genellikle krallar ve soylular arasında bölüşülüyordu. Ancak, Magna Carta'nın (Büyük Şart) 1215'te imzalanmasıyla, kralın yetkileri sınırlanmaya başlandı ve kralların mutlak iktidarına karşı bir denge unsuru oluşturuldu. Bu belge, temel hak ve özgürlüklerin korunmasına yönelik önemli bir adım olarak kabul edilir.

Parlamento sisteminin temelleri, Orta Çağ'da İngiltere'deki krallık meclislerinin (Great Councils) oluşumuyla atıldı. Bu meclisler, krallara danışmanlık yapmak, vergi toplamak ve yasaları onaylamak gibi görevler üstlendi. Zamanla, bu meclislerin yetkileri arttı ve günümüz parlamento sisteminin öncüsü haline geldi.

17. yüzyılda, İngiliz İç Savaşı ve Cromwell döneminde, monarşinin gücü büyük ölçüde sınırlandı ve parlamento daha da güçlendi. 1688'de Glorious Devrim ile, İngiltere'de mutlak monarşi yerine anayasal monarşiye geçiş yapıldı. Bu dönemde, Parlamento'nun yetkileri ve etkisi arttı ve modern İngiliz parlamento sistemi şekillenmeye başladı.

Parlamento Sistemi

İngiltere'nin yönetim sistemi, parlamento sistemi olarak bilinir. Bu sistem, yasama organı olan Parlamento'nun merkezi rolünü vurgular. İngiltere Parlamentosu, iki meclisten oluşur: Avam Kamarası (House of Commons) ve Lordlar Kamarası (House of Lords).

Avam Kamarası, halk tarafından seçilen milletvekillerinden oluşur. Her seçim döneminde, İngiltere'nin farklı seçim bölgelerinden milletvekilleri seçilir ve Avam Kamarası'nda temsil edilirler. Avam Kamarası, yasama sürecinin merkezi noktasıdır ve hükümetin yasaları oluşturma ve onaylama sürecine liderlik eder.

Lordlar Kamarası ise miras yoluyla veya atanarak üye olan soylular ve Lordlar'dan oluşur. Lordlar Kamarası, genellikle yasama sürecinde revizyon ve düzeltmeler yapar. Ancak, 1911 ve 1949'da yapılan yasal reformlarla, Lordlar Kamarası'nın yetkileri sınırlı hale getirildi ve Avam Kamarası'nın üstünlüğü kabul edildi.

Parlamento, yasaları oluşturmanın yanı sıra, hükümeti denetleme ve sorumluluklarını yerine getirme yetkisine de sahiptir. Her hafta, Başbakan ve hükümet üyeleri Parlamento'da soruları cevaplamak zorundadır. Bu, hükümetin hesap verebilirliğini sağlar ve demokratik dengeyi korur.

Anayasal Monarşi

İngiltere'nin yönetim sistemi, anayasal monarşi ile de karakterizedir. Anayasal monarşi, monarşinin sembolik veya temsili bir rol oynadığı bir sistemdir. İngiltere Kraliçesi veya Kralı, resmi ve törensel görevleri yerine getirirken, gerçek güç ve yetki Parlamento ve hükümet tarafından kullanılır.

Anayasal monarşi, İngiltere'nin tarihindeki evrim sürecinde önemli bir rol oynamıştır. Glorious Devrim'in ardından, monarşinin yetkileri sınırlanmış ve Parlamento'nun egemenliği kabul edilmiştir. Günümüzde, İngiltere Kraliçesi veya Kralı, hükümetin tavsiyelerine göre hareket eder ve Parlamento'nun yasalarını onaylar.

Sonuç

İngiltere'nin yönetim sistemi, tarihsel ve kültürel olarak zengin bir geçmişe dayanır. Parlamento sistemi, yasama organının merkezi rolünü vurgular ve demokratik dengeyi sağlar. Anayasal monarşi ise monarşinin sembolik bir rol üstlendiği bir sistemdir. Bu sistemlerin bir araya gelmesi, İngiltere'nin istikrarlı ve demokratik bir yönetim sistemine sahip olmasını sağlar.