İnternette kalpleri kazanan “alışılmadık” gelinlik markası

babaadam

Aktif Üye
“Beni disko topu gibi göster.” Bu çoğu tasarımcı için ortak bir istek değildir ancak Madison Chamberlain için disko gelinleri ve düğün günlerine daha fazla renk, ışıltı veya gösteriş katmak isteyen herkes işinin temel taşıdır.

29 yaşındaki Bayan Chamberlain, gelinlik markasını 2022 yılında kurdu. “Ben her zaman özel gün kıyafeti tasarımcısı diyebileceğiniz türden biri oldum” dedi. Üniversitede, o zamanlar Philadelphia Üniversitesi olan yerde, moda tasarımı okudu ve “turuncu kürkle süslenmiş süslenmiş jakarlı paltolar” tasarladı. “Çok aşırı şeyler.”

Bayan Chamberlain, 2019 yılında parti elbiseleri üzerinde çalıştığı Free People'da tasarım asistanı olarak çalıştığı işinden ayrıldı. Kurumsal modadan tükenmiş bir halde, bir gün kendi giyim serisini başlatmanın hayalini kuruyordu; bu markada bedenleri kapsayan, düşük atıklı bir şekilde yapılmış “neşeli şeyler” yer alıyordu.

Yaklaşık iki yıl boyunca bir düğün davetiyesi stüdyosunda çalıştı, hayvan portreleri çizdi, serbest tasarımcı olarak çalıştı ve çocuklara resim ve dikiş dersleri verdi. Daha sonra 2021'de bir arkadaşının arkadaşı, Bayan Chamberlain'den New Orleans'taki düğünü için bir elbise yapmasını istedi. Parıltılı payetlerle süslenmiş özel yapım bir elbise tasarladı ve sonunda düğüne davet edildi. Bu deneyim ona odağını alışılmadık gelinlik giyimine kaydırma konusunda ilham verdi.

Ağustos 2022'de Bayan Chamberlain, gökkuşağı payetlerle süslenmiş ilk duvağını gösteren bir TikTok videosunu yayınladı. İki milyondan fazla kez görüntülendi ve bir talep seline yol açtı. Bundan sonra markayı tam zamanlı işi haline getirebildi ve işini Philadelphia'daki bir stüdyodan yürütebildi.

Rengarenk duvakları, eldivenleri, elbiseleri ve pelerinleri binlerce insanı büyüledi. Kalp şeklinde drapeli ve fiyatı 695 dolar olan Sweetheart Veil, en popüler tasarımlarından biri. Geçen yıl komedyen Catherine Cohen için özel bir elbise tasarladı.

Yakın zamanda yapılan bir video görüşmesinde Bayan Chamberlain, tasarım sürecini, ilham kaynaklarını, sosyal medyanın gelinlik trendlerindeki rolünü ve “alışılmadık” olmanın kendisi için ne anlama geldiğini anlattı.

Bu röportaj uzunluk ve netlik açısından düzenlendi.

Özel bir kıyafet tasarlamaya nasıl başlıyorsunuz?

İnsanlar soruyor, danışmanlık yapıyoruz, sanal olarak buluşuyoruz ve bana ne aradıklarını söylüyorlar. Herkesin bize gelme nedenleri farklı. G cup oldukları ve belleri çok küçük olduğu için geliyorlar ve şöyle diyorlar: “Bu vintage art deco görünümünde istediğim bedeni asla bulamayacağım.” Veya insanlar gelip şöyle diyorlar: ” Beni disko topu gibi göster; bunu daha önce yaptığını görmüştüm.”

Oradan tüm ölçümlerinizi alıyoruz. Daha sonra bizzat gelmeniz gereken müslin provasıyla başlıyoruz ve ardından son provayı gerçekleştiriyoruz.

Markanın bir ilkesi şudur: uyum çok önemlidir. Görsel çekicilik ve etki çok önemlidir. Görsel olarak sofistike görünmeli ancak sofistike hissetmemelidir. Yemek yiyebilmenizi, dans edebilmenizi, içebilmenizi ve “Aman Tanrım, bunu çıkarmak için sabırsızlanıyorum” diye düşünmemenizi istiyorum.

ilhamını nereden alıyorsun?

Çok şey. Tüketiciyim, internet kullanıcısıyım. İnsanlar 'Sosyal medyada nasıl bu kadar büyüdünüz?' diye soruyorlar. Çünkü onu bu kadar çok kullandım. Daha az bakmalıyım ama internette gördüklerim bana ilham veriyor.

Sanat tarihi ve moda tarihi konusunda gerçekten takıntılıyım. Filmler – Dönem eserlerini seviyorum. Dramatik ana karakterleri seviyorum. Sürekli Dune'daki Lady Jessica'yı, Anne Boleyn'i oynayan Natalie Portman'ı veya Moulin Rouge'daki Nicole Kidman'ı düşünüyorum. Gerçekten harika kıyafetlere sahip kadın karakterler.

Eserlerimde bolca mizah ve kitsch de var. Sınırları zorlamayı gerçekten seviyorum. İnsanların eşyalarıma yorum yapıp “Bu düğünlere yönelik değil” demesini çok komik buluyorum. Ben de tam anlamıyla pembe ve üzerinde kalp var diyeceğim. Bir düğün için daha iyi olmayan ne var? Aşk dolu bir gün mü?

Sosyal medyanın renkli veya abartılı gelinlik tasarımlarına doğru trendi yönlendirdiğini düşünüyor musunuz?

Evet ve hayır gibi. Bunu ancak birlikte çalıştığım kişilere dayandırabilirim. Özel hesapları var, paylaşım yaparak geçimlerini sağlayamıyorlar. Bunu kelimenin tam anlamıyla kendileri, arkadaşları ve aileleri için yapıyorlar. Onlara göre bunun sosyal medyayla hiçbir ilgisi yok. Daha önce etkileyicilerle çalıştım ve bu onlar için önemli bir şey.

Bunun doğru olabileceğini düşünüyorum, ancak aslında renkli giyen ve farklı bir şey yapan ortalama bir insan için bunun daha az doğru olduğunu düşünüyorum. Bunun gönderileriyle bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum çünkü gerçekten gönderi paylaşmıyorlar.

Elbette bunda bazı gerçekler var ama bence bu anlatı, bunu sırf kendilerine iyi geldiği için yapmak isteyen tüm insanları dışlıyor.

Gelin modası söz konusu olduğunda “alışılmışın dışında”, farklı insanlar için farklı anlamlar ifade edebilir. Bir tasarımcı olarak sizin için ne anlama geliyor?

Benim için gelin modasının “alışılmışın dışında” olması, özünde, düğün gününüzde herhangi bir ön yargıya kapılmadan dilediğinizi giyebileceğiniz anlamına geliyor. Beyaz giyip “Çok heyecanlıyım, beyaz rengini seviyorum” demek istiyorsanız o sizsiniz.

Bu, kendinizi kendiniz olarak sunmakla ilgilidir ve toplumun gelinlerin algılanmasını istediği şekilde değil, süper kadınsı, bakire ve minyon, basit, “kızaran bir gelin” olarak algılanmasıyla ilgilidir. Ama yine de, eğer bu senin işinse, bu harika. Ama eğer bu konuda heyecan duymuyorsan, benim için anlamı bu.

O zaman bu kelimenin benim için bambaşka bir anlamı var. Bir tasarımcı olarak o zamanki gibi çok geleneksel bir şekilde çalıştığımı hissediyorum. Kıyafetleri baştan sona tasarladığım bu sanatı, giyim yapımının ilk günlerine kadar uzanan bir tarzda uyguluyorum. Ve bunu bugün yapmak açıkçası alışılmadık bir yol.