İzmir için korkutan tespit: Beşinci piki yaşıyor

çavuş

Aktif Üye
Prof. Dr. Oğuz Reşat Sipahi, İzmir’de uzun müddettir stabil seyreden Covid-19 olaylarının yükselişe geçtiğini belirtti. Şu anki hadise sayılarının 2020 yılı mart ayındaki hadise sayılarının 10 katı olduğunu belirten Prof. Dr. Sipahi, “İzmir beşinci pikini yaşıyor” dedi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Reşat Sipahi, corona virüsü salgınında yükselen olay sayılarına dikkati çekti.

Şu anki olay sayılarının 2020 yılı mart ayındaki olay sayılarının 10 katı olduğunu belirten Prof. Dr. Sipahi, şu tabirleri kullandı:

* İzmir’e baktığımızda şu anda beşinci pikini yaşadığını görüyoruz. Uzun müddettir stabil seyreden durum artık üste gerçek seyretmeye başladı.

* Yılbaşı ötürüsıyla bu biçimde bir görüntü bekliyorduk. Beş pik içindeki en yüksek sayılarımızın yineını yaşıyoruz.

* bu vakitte birinci kapanmaların yaşandığı Mart 2020 periyodundaki olayların 10 katını görüyoruz. En yüksek sayıların yenidenını yakaladık.

‘ORTALAMA YÜZDE 40 CİVARINDA SEYREDİYOR’

* Omicron giriş yaptığı bütün ülkelerde giderek dominant varyant haline geliyor. Covid-19 olayları Ankara Halk Sıhhati Laboratuvarı’na gönderiliyor. Bunların Omicron olup olmadığı araştırılıyor.

* Şu anda Omicron olayları ortalama yüzde 40 civarında seyrediyor. Vakit içerisinde artması bekleniyor.

*Omicron ile ilgili daha fazla kelam sahibi olabilmek için aşı olanların ne kadarının yakalandığı, hastalığı nasıl atlattığıyla ilgili daha fazla istatiksel bilgiye sahip olmamız gerekiyor.

‘ÜÇÜNCÜ DOZUN ANTİKORU YÜZ KAT ARTTIRDIĞINA YÖNELİK ÇALIŞMALAR VAR’

* Virüs daha süratli hasta ediyor. Bu durum, virüsün kendisi açısından evrimsel avantaj sağlıyor. Üçüncü doz sorunu pek değerli.

* Üçüncü dozun Omicron varyantına karşı ‘nötralizan antikor’ denilen gözetici antikoru yüz katına kadar arttırdığına yönelik çalışmalar var. Bu değerli bir data.

*Bu antikorun yüz kat artmasının koruyuculuğu ne kadar arttıracağının da ölçülmesi gerekiyor.

* Aşıların yeni varyantı ne kadar koruduğunu ölçmek için vakit gerekiyor. çabucak hemen datalar hayli yeni.

* Şu anda varyant ülkemizde birinci görüldüğü günden beri 35-40 gün geçmiş durumda

‘BÜTÜN DÜNYA YILBAŞI GOLÜ YEDİ’

Yılbaşı ötürüsıyla pandeminin olumsuz etkilendiğini belirten Prof. Dr. Sipahi, “Bütün dünya bir yılbaşı golü yedi. Öğretmen arkadaşlarımız okullardaki olumluların sayısının arttığından bahsediyor. Bizim hastanemiz ve yükseköğretim kurumlarından da bu biçimde datalar geliyor. Eğitim merkezlerindeki öğrencilerin dikkat etmesi gerekiyor. ‘Aşılıyım ben’ rahatlığından uzak durmak gerekiyor. Kapalı alanda uzaklık kuralının ehemmiyeti muhtemelen artacak. bir epeyce Avrupa ülkesi kapanma kademesine geldi. 12 yaş altı aşı olmadığı için bulaşma ve bulaştırma mümkünlüğü olan bir küme. Bilhassa küçük çocukların olduğu ortamlarda ailelerin dikkatli olması gerekiyor” dedi. (DHA)