Kaliforniya'daki Whitney Dağı'na tırmanmanın zorluğu

çavuş

Aktif Üye
2022 yılında oğlumla birlikte New York Eyaleti'nin en yüksek zirvesi olan Marcy Dağı'na tırmandım. Bu hafta sonu coşkuyla başka bir macera arıyorduk. Google'da yapılan bir arama, Aşağı 48'in en yüksek zirvesi olan Whitney Dağı'nın bizim gibi amatörlerin ulaşamayacağı bir yer olmadığını ortaya çıkardı. Kızımla birlikte 2023'te oraya tırmanacağımızı duyurdum. Sonunda ikisi de başaramadı. Lucy'nin bana katılması için çok fazla ikna edilmeye ihtiyacı yoktu. Yürüyüş heyecan verici yeni zorluklar ve zaferler getirmişti ve Mount Whitney onlara çok daha büyük ölçekte söz vermişti.

Ancak zirveye ulaştıktan kısa bir süre sonra büyük tutkularım karlı gerçeklikle buluştu.

Yükseklerde çok kar olacağı söylendi ama bu kadar düşük beklemiyorduk. Çoğu insanın tırmanışa hazırlandığı, dağın eteğindeki mütevazı kasaba olan Lone Pine'daki bir dişli mağazasının sahiplerinin ısrarı üzerine, yanıma bir buz baltası ve krampon almıştım ama onları kullanmak istemedim. erken. Sonsuza kadar sürecekti ve bizim sonsuza kadar süremiz yoktu. 24 saatten az zamanımız vardı.

meydan okuma kabul edildi

Geziyi araştırıncaya kadar, doğa bilimci John Muir'in adını ve onun harika cümlesini hiç duymamıştım: “Dağlar çağırıyor ve gitmeliyim.” Sierra Nevada'da.

14.494 feet yüksekliğindeki Whitney Dağı, adını California Jeoloji Araştırması'na liderlik eden Kuzeydoğulu ve Harvard profesörü Josiah Dwight Whitney'den almıştır. Üç Lone Pine sakini tarafından belgelenen ilk tırmanış 1873'te gerçekleşti. Bu tırmanış, Amerika Birleşik Devletleri'nin 20.000 feet'in üzerindeki en yüksek dağı olan Alaska'daki Denali'nin yanında cüce kalıyor. Ancak Mount Whitney, Denali'nin sunmadığı bir şey sunuyor: Bir günde yukarı ve aşağı yürüyüş yapmak mümkün. Dağ rehberlerinin özellikle kar ve buzda zorlu olarak nitelendirdiği gidiş-dönüş yürüyüş, çoğu yüksek rakımda olmak üzere toplamda yaklaşık 35 kilometrelik bir alanı kapsıyor.

ABD Orman Servisi bir piyango düzenliyor Her Şubat ayında, 1 Mayıs'tan 1 Kasım'a kadar Whitney Dağı'na gündüz ve gece tırmanma izinleri veriliyor. Ajans, parkurda aşırı kalabalığı önlemek için her gece yarısından gece yarısına kadar günlük yürüyüşçülerin sayısını 100 ile sınırlandırıyor.