Kanarya Adaları’nda etkin hale gelen yanardağda patlamaların şiddeti arttı

babaadam

Aktif Üye
Kanarya Adaları’nda etkin hale gelen yanardağda patlamaların şiddeti arttı
İspanya’nın güneybatısında Kanarya Adaları bölgesindeki La Palma Adası’nda 50 yıl daha sonra etkin hale gelen Cumbre Vieja Yanardağı’ndaki patlamalar şiddetini artırarak devam ediyor.

Kanarya Adaları kümesindeki en küçük adalardan biri olan ve volkanik bir coğrafyaya sahip La Palma’da, Cumbre Vieja Yanardağı’ndaki patlamalardan dolayı bölgeden tahliye edilenlerin sayısı 6 bini geçti.

Lokal idare kaynakları, 19 Eylül’den bu yana faal durumda olan yanardağdan lav akışının ortalama yüksekliğinin 6 metreyi bulduğunu ve şimdiye kadar günde 6 bin ila 9 bin ton kükürt dioksit yayıldığını belirtti.

Denize gerçek ilerleyen lavlar şimdiye kadar 320 konutu yakıp geçerken, bölgede yalnızca 4 günde oluşan maddi hasarın 400 milyon euroyu bulduğu kaydedildi.

Yanardağ etrafındaki, 300’ü muz ağaçları olmak üzere şimdiye kadar toplam 400 hektarlık tarım alanının yandığı bildirildi.

Adada 7 yol trafiğe büsbütün kapatılırken, lavların akış tarafında bulunan 4 ilçede okullarda eğitim öğretime orta verildi.

Bölge halkı, her geçen gün tasalarının arttığı ve hislerinin paniğe dönüşmeye başladığı tarafında basına açıklama yaptı.

Bölgedeki yardım, kurtarma ve denetim çalışmalarına Askeri Acil Müdahale Birliği, 30 araç ve 67 işçi ile dayanak veriyor.

Başka yandan Kanarya Adaları Volkanik Araştırmalar Enstitüsü, Cumbre Vieja Yanardağı’ndaki patlamaların 24 ile 84 gün içinde sürmesinin öngörüldüğünü deklare etti.

Enstitü yetkilileri, yanardağın barındırdığı magma ölçüsünün 17 ila 20 milyon metreküp içinde olduğunun iddia edildiği bilgisini paylaştı.

Lavların günlük ortalama 700 metre ilerlediğini belirten uzmanlar, mevcut kaidelerde lavların denize ulaşmasının iki hafta sürebileceğini tabir etti.

Uzmanlar, lavların denize dökülmesi halinde şiddetli patlamaların olacağı ve kimyasal tepkilerden çıkacak gazların bölge halkı için tehlike arz edeceği ikazında bulundu.

İspanya’da en son yanardağ patlaması 1971 yılında, La Palma Adası’nın güneyindeki Teneguia Yanardağı’nda olmuştu.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.