Ne İstiyorum?

Sevilay

Yeni Üye
Şimdilerde olumsuz düşünceyi olumluya çevirmek için kullandığım bir yöntem var. Bir yerlerde yazıyor mu ya da daha önce başkaları aynı şeyi denedi mi bilmiyorum, çünkü hiçbir yerde rastlamadım buna. Fakat benim işime yarayan ve en azından kullanmakta sıkıntı çekmediğim düşünce değiştirme tekniklerinden birini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Olumsuz düşünceyi engellemek için yapacağımız şey çok basit. Bizi sıkan, yoran ve üzen düşüncelerle boğuştuğumuzu fark ettiğimiz anda kendimize şu soruyu soruyoruz: “Ne istiyorum?” Bu soru oldukça etkili bir soru, çünkü fark yaratıyor. O anki negatif düşüncenin farkına varılmasını ve söylenme ya da şikayet etme şeklinde devam ettirilmesini engelliyor. Ayrıca olumsuz düşünce akışında bir duraklama yaratıyor. “Gerçekten de bu düşünceyi devam ettirmek istiyor muyum?” “Peki şu an ne olsa mutlu olurdum?” gibi sorular da akabinde ardı ardına gelmeye başlıyor.

“Ne istiyorum?” diye sorduğumuzda, var olan ve bizi üzen sorunu düşünmek yerine o an farklı ne olabilirdi ya da ne yapabilirdik gibi sorulara ve bu soruların cevaplarına odaklanıyoruz ister istemez. Olumsuz düşüncenin kaynağı bir tartışmaysa ve bu tartışmaya neden olan kişileri sevmiyorsak o an istediğimiz şey farklı bir yerde olmak ya da bizi üzen kişileri bir bir dövmek olabilir. Her iki seçenekte de sözlü ya da fiziksel saldırı olasılıkları minimuma indirgeniyor oluşan farkındalık sayesinde. İçimizden şiddete başvurmak geçiyorsa, bunun sonuçları da aklımıza gelecektir. Haliyle herhangi bir tepkide bulunmak istemeyeceğizdir. Ya da ortamı terketmek istiyorsak, bunun olduğunu düşünmek bir rahatlama sağlayacaktır. Çatık kaşlarımız gevşeyecek, kuruyan dilimiz ıslanacak, gerilen kaslarımız rahatlayacaktır.

Olumsuz düşünceden kurtulma yolları ile ilgili denediğim teknikler arasında olumsuz düşünceler için dua olarak İnşirah Süresi vardı. Anlamını düşünürsek elbette ki rahatlatıcı bir süre. Özellikle sabah vakitlerinde okunduğunda kişinin iç sıkıntılarını gidereceğine dair çok sayıda kaynak var internette. Tabi ki devam etmek gerekiyor, inançlı bir şekilde. Fakat benim gibi aceleciyseniz ve sonuçları hemen almak istiyorsanız bu tür yöntemlerin etkisini beklemek sizi yorabilir.

“Ne istiyorum?” sorusunu sorarak sorunu düşünmeyi bırakabilir ve çözümler üretebiliriz. Bu soru özellikle takıntılı biriyseniz çok işe yarayacaktır. Tekrarlanan düşünce kısır bir döngüye girerek kendini sürekli yenileyecektir ve o yenilenirken vücuda stres olarak yansıyacak, bu da takıntıyı daha da artıracaktır. Oluşan zinciri kırmanın yolu ise her zaman yaptığınızdan farklı bir şey yapmaktır. Ben mesela burundan nefes alıp vermeye çalışıyordum, fakat bunu sürekli unuttuğum için hiçbir işe yaramıyordu. Bir süre bunu yapmaya devam edeceğim, bakalım bu sefer zihnim buna alışacak mı?