Neden bazı yaşlılar romantizmden vazgeçiyor?

babaadam

Aktif Üye
80 yaşındaki Joy Lorton dört kez evlendi ve boşandı.

Olympia, Washington'da yaşayan ve üç kızı, yedi torunu ve bir sürü harika çocuğu olan Bayan Lorton, “Ben herkesin evlenip çocuk sahibi olması gereken 1950'li ve 1960'lı yıllarda büyüdüm, ben de bunu yaptım” dedi. -torunlar.

Ancak evliliklerinin her birinde farklı türden bir aksaklık yaşandı ve 2001'deki en son boşanmasından bu yana dindar ve mutlu bir şekilde bekar kaldı. Bayan Lorton, “Her şey aynı kelimeye çıkıyor: özgürlük” dedi.

Artık kiminle vakit geçirmek istediğine kendisi karar veriyor. Ve bu hiç kimsenin olmadığı anlamına da gelebilir: “Kendi işimi gerçekten seviyorum” dedi Bayan Lorton.

Pew'in 2022 anketine göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde 50 yaşın üzerindeki yetişkinlerin yaklaşık yüzde 30'u bekar ve hem bekarlığın hem de ileri yaşın getirdiği damgalanmaya rağmen, çoğu yalnız kalmaktan hoşlanıyor. Daha yaşlı bekarların, biriyle çıkmak veya romantik bir ilişkiye girmek istediklerini söyleme olasılıkları genç meslektaşlarına göre daha azdı ve araştırmalar, insanların bekar olmaktan duydukları memnuniyetin orta yaşta artma eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Bekar yaşamı inceleyen (ve kendisi de 70 yaşında bekar olan) sosyal bilimci Bella DePaulo, “60'lı yaşları ve ötesindeki bekar ve başarılı insanlar anlatılmamış bir hikaye” dedi. “Ve tüm stereotiplerimizi yıkan, iyi hissettiren bir hikaye.”

Seni tanımak.

Dr. DePaulo, 60'lı yaşlarda veya daha yaşlı bekar olmakla daha genç yaşta bekar olmak arasındaki temel farkın yaşla birlikte gelen güven ve özgüven olduğunu söyledi. Araştırmalar özgüvenin 60 ila 70 yaşları arasında zirveye çıktığını gösteriyor.

Klinik psikolog ve “Nasıl Bekar ve Mutlu Olunur” kitabının yazarı Jenny Taitz, “Büyüdüğünüzde gerçek bir duyguya kapılıyorsunuz: Şimdi hayatımı en iyi şekilde yaşamam gerekiyor” dedi. “Uzun süredir bekar olan insanlar, onlara bir partner olmadan neşe ve huzuru deneyimlemenin de mümkün olduğunu gösteren deneyimlerden ve geçmiş görüşlerden yararlanıyor” diye ekledi.

İran'da büyüyen ve 16 yaşındayken Amerika Birleşik Devletleri'ne taşınan 66 yaşındaki Kamran Afary için bu deneyim kesinlikle bir ders oldu. Yaşamının ilk yıllarının büyük bir kısmını çevresinde gördüğü katılıklarla mücadele ederek geçirdi; ilk olarak içinde büyüdüğü ataerkil toplum ve ardından “baskıcı” ilişki beklentileri. “Siz ve partneriniz birbirinizin ihtiyaçlarını yüzde 100 karşılayamazsanız, başarısız olursunuz” fikrine kızıyordu.

Yine de Bay Afary yıllarca tek eşli ilişkileri denedi. Ancak kendini daha iyi tanıdıkça ne istediğine dair algısı değişti. 50'li yaşlarının sonlarında eşcinsel olarak ortaya çıktı. İletişim profesörü olan ve Los Angeles'ta yaşayan Bay Afary, aynı zamanda Dr. DePaulo.

Bay Afary, “Queer olarak tanımlanmanın bana daha açık olma ve daha fazlasını keşfetme kapısını açtığını düşünüyorum” dedi. Geriye dönüp baktığında, onlarca yıldır bekar yaşama ilgi duyduğuna inanıyor, “ancak yeterli dile sahip değildim ve belki de çift yaşama açık olmam gerektiğine dair tüm toplumsal beklentilerin baskısı altındaydım.” Ama ben Artık öyle hissetme.''

Dr. DePaulo, bunun çalışmalarında sık sık gündeme gelen bir tema olduğunu söyledi: İnsanlar, özellikle ebeveynlik masadan kalktığında, daha az dış baskı olduğunda, bekar hayatı kucaklamakta kendilerini daha özgür hissediyorlar.

“Evli olmadığınız için sizi taciz eden ya da bekar olduğunuz için sizde bir sorun varmış gibi davranan insanlar, çoğunlukla bunu daha sonraki hayatlarında atlatmışlardır” dedi.

Diğer bağlantı biçimlerini bulun.

Her ne kadar bekar hayatını tamamen benimsemiş olsa da Bay Afary, gelecekte partneri olmadan karşılaşabileceği pratik zorluklar konusunda saf değil. Öncelikle 90'lı yaşlarındaki annesiyle ilgileniyor ve yaşı ilerledikçe kendisine bakacak kimsenin kalmayabileceğini biliyor. (Yaşlı bakım tesisini mali açıdan mümkün kılan bir emekli maaşına sahip olduğu için ne kadar şanslı hissettiğini belirtti.)

Ancak pek çok yaşlı Amerikalıyı etkileyen yalnızlıktan veya tecritten korkmuyor çünkü birkaç arkadaşı ve meslektaşıyla “çok sevgi dolu, samimi” platonik ilişkiler geliştirmeyi öğrenmiş.

Dr. bu ilişkilerin şunlar olduğuna inanıyor: DePaulo, hayatın ilerleyen dönemlerinde bekar kalmanın anlatılmamış başka bir hikayesi: “Arkadaşlıklarına daha fazla yatırım yapıyorlar ve arkadaşlıklarından daha fazlasını elde ediyorlar” dedi. Bekarlık genel olarak yeterince araştırılmamış olsa da bu fikri destekleyen bazı araştırmalar da var. 2021'de üniversite öğrencilerine odaklanan küçük bir araştırma, bekarların arkadaşlıklarına daha fazla bağlı olma eğiliminde olduklarını ortaya çıkardı.

68 yaşındaki Jettie McCollough, 28 yıldır evli ama şimdi “inanılmaz derecede neşeli bir bekar hayatı” yaşıyor. Çevrimiçi randevulaşmayla amatör olarak ilgilendi, ancak yakın zamanda “Neden bu aptal arkadaşlık sitesindeyim?” diye merak ettikten sonra eHarmony ve Green Singles'daki hesaplarını sildi (Onun deneyimi benzersiz değil. 50 yaş üstü kadınlar, nüfus tarafından en çok tarif edilenlerdir. Pew anketine göre çevrimiçi flört deneyimleri biraz ya da çok olumsuz.)

Ludlow, Massachusetts'te yaşayan Bayan McCollough, kendisini yalnız hissetmek yerine “dünyada pek çok bağlantının olduğunu” fark etti. Kış fırtınaları başladığında komşuları bir şeye ihtiyacı olup olmadığını öğrenmek için mesaj atıyor. Yerel bir okulda gönüllü olarak çalışıyor. Bir koşu kulübünde ve Taylor Swift şarkılarıyla ip atladığı bir YouTube kanalı var.

Ama aynı zamanda ortaya çıkan sessiz anlardan da hoşlanıyor. Onlarca yıldır evli olan ve dört erkek çocuk yetiştiren kadın, “Yalnız vakit geçirmeyi seviyorum” dedi. “Bunu takdir ediyorum.”

Bu aynı zamanda 51 yaşında üniversiteye kaydolan ve lisans derecesini alan Bayan Lorton için de geçerlidir. Otuz yıl avukat yardımcısı olarak çalıştıktan sonra 2010 yılında emekli oldu ve şu anda zamanının çoğunu torunlarını okula götürüp getirmekle ve çeşitli ders dışı etkinliklerle geçiriyor.

Bazen bir aile toplantısından sonra sessiz evine döndüğünde yalnızlığın sancısını hisseder. Ancak Bayan Lorton'un yeniden aşkı aramaya “kesinlikle ilgisi yok”.

“Bekar olmak bana sadece kendi yaşam tercihlerimi yapma özgürlüğünü vermekle kalmıyor, aynı zamanda bana her zaman arzuladığım huzuru da veriyor.”