Organ nakil hakkını genç hastaya devretti

çavuş

Aktif Üye
Trabzon’da, beyin kanaması kararı tedavi gördüğü hastanede beyin mevti gerçekleşen Feride Aytaş’ın (52) organları 5 hastaya umut oldu.

Of ilçesinde yüksek tansiyona bağlı olarak beyin kanaması geçiren Feride Aytaş’ın, tedavi gördüğü Yasal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde evvelki gün beyin vefatı gerçekleşti.

Hastanenin organ ve doku nakli koordinatörlerinin temasa geçtiği abla Halise ve ağabeyi Hakkı Aytaş, kardeşlerinin organlarının bağışlanmasına onay verdi.


NAKİL HAKKINDAN VAZGEÇTİ

Böbrek yetmezliği niçiniyle 2 yıldır diyalize giren ve organ nakli listesinde bulunan Hakkı Aytaş ise “Başkaları acil organ beklerken ben alamam” diyerek organ nakil hakkından vazgeçti.

Feride Aytaş’ın organları, operasyonla alınarak, nakil sırası bekleyen hastalar için Erzurum, Samsun ve Adana’ya gönderildi. Aytaş’ın korneaları Samsun’da, böbrekleri Erzurum’da, karaciğeri de Adana’da olmak üzere 5 farklı hastaya umut oldu.

Nakil daha sonrası Aytaş’ın cenazesi, Of ilçesi Taşhan Mahallesi’nde toprağa verildi.

“YÜREĞİM EL VERMEZDİ”

Yaşadığı Zonguldak’ta tedavi gördüğünü söyleyen Hakkı Aytaş, “Ben de nakil bekleyen bir hastayım. Ömrümün sonuna kadar tekrar kardeşimin böbreği kadar uyumlu bir böbrek bulamayacağımın da bilerek bunu yaptım. Şimdilik yönetim ediyorum” dedi.


Kendisinden daha ağır ve hastalar olduğunu belirten Aytaş, “Genç anneler, babalar, hayat dolu çocuklar varken ben alamazdım. yıllardır birisinden organ alacağım günü bekliyorum lakin bunun kardeşimin organı olması beni yorardı. Kardeşimin organını taşımayı yüreğim el vermezdi” diye konuştu.

ORGAN BAĞIŞI ÇAĞRISI

Kardeşinin organlarıyla hayat bulanlara güzel dilekleri olduğunu söyleyen Aytaş, “Organ bağışı kâfi yapılmadığı için yüzlerce hasta kaybediyoruz. Kardeşimin karaciğeri Adana’da 16 yaşında bir hastaya ümit vermiş, başarılı da geçmiş. İnşallah kardeşimin organlarını alanların hepsi epey sağlıklı yaşarlar, ortada bir de kardeşime hayır dualarını yaparlar” diye konuştu.