Pilot olan müzisyen, yeni bir kariyer bulmak için hiçbir zaman geç olmadığını gösteriyor

çavuş

Aktif Üye
Asla Çok Geç değil, hayallerinin peşinden kendi başına gitmeye karar veren insanların hikayelerini anlatan bir dizi.

Artık canlı müzik yoktu. Patrick Milando başka bir sonuca varamadı. Ama belki rotayı değiştirebilirdi.

2020 yılının bir yaz günüydü, korona virüs salgınının en yoğun olduğu dönemdi ve korno çalan Bay Milando, kordonla kapatılmış, boş bir Times Meydanı'ndan geçiyordu. O zamanlar 67 yaşında olan sanatçı, Metropolitan Operası'ndan “Aslan Kral”da bir düzineden fazla yıla kadar profesyonel bir müzisyen olarak neredeyse yarım yüzyılı geçirmişti. Artık bu müzikal de diğerleri gibi iptal edilmişti. Meslektaşlarının işlerini yaptığı bir yaşta, Bay Milando faturaları ödemenin yeni bir yolunu düşündü; eski yönteminin 5000 feet yukarısında.

Bazen mutlu bir şekilde tamamen yeni bir hayata atlarız. Bazen bardakları tokuşturduğumuzda mutlulukla zıplıyoruz.

Bay Milando, pandemiden önce tek motorlu uçakları uçurmaya başlamıştı ama sadece bir hobi olarak. (Yaklaşık 300 saatlik uçuşu tamamlamıştı.) Şimdi kendi kendine gerçekten ticari pilot olup olamayacağını sordu. Büyük havayollarında uçamayacak kadar yaşlıydı (minimum yaş sınırı 65'ti), ancak öğretmenlik için herhangi bir yaş sınırı yoktu. Diğer uçmak.

Bay Milando, New Jersey'de küçük bir uçuş okulu kurdu ve ticari pilot lisansını almaya başladı. Oradaki diğer pilotlar genellikle onlarca yaş daha gençti ve bir kez bile korno çalan arkadaşını görmemişti. (Çoğunun bilgisayarlarla çalışıyor gibi göründüğünü belirtti.) Ama kendini evindeymiş gibi hissediyordu; Uçmak onun içinde bir şeyleri açtı.

“Özgürlük var, özerklik var. Siz kendi kaderinizin efendisisiniz” dedi.

Bugün, 71 yaşındaki Bay Milando'nun iki kariyeri var; canlı müziğin ölümünün fazlasıyla abartıldığı ortaya çıktı. Zamanını orkestra çukuru ile dost canlısı gökyüzü arasında, kendisi gibi hevesli pilotlara eğitim vererek geçiriyor. (Aşağıdaki röportaj düzenlenmiş ve özetlenmiştir.)

Uçmanın farkına nasıl vardınız?

Bir müzisyen olarak çok seyahat ettim. Uçma yönü beni gerçekten büyüledi. Çocuklarım küçükken eğlenmek için bir uçuş simülatörü oyunu aldım. Bodrumda bağırdığım duyuluyordu: “Çek, yukarı çek!” 60 yaşıma geldiğimde eşim bana uçuş dersleri verdi. Oradan hususi pilot lisansımı aldım.

Uçmanın nesini seviyorsunuz?

Çok sakin. En güzel anlardan biri, enstrümanlarınızın eğitimine güvenerek bulutların üzerinde uçarken, birdenbire bulutların üzerine çıkmanız ve karşınıza bu güzel panoramanın çıkmasıdır.

Bu bir acele. Bunu ilk kez yaptığınızda hayatınız değişir. Hayat değiştiren ve hayat değiştirenolumlu.

Korna çalmaktan biraz daha riskli görünüyor. Hiç korkutucu oldu mu?

En korkutucu kısım ilk kez iniş yapmaktı. West Palm Beach'te bir opera yaptığımı ve eğitmenimle birlikte 450 metre yükseklikte asfalta bakıp şöyle düşündüğümü hatırlıyorum: “Eh, bu uçağı indirmem lazım.” Ondan sonra o hissi yaşadım. sanki ağlayacakmışım gibi. O kadar yoğun ve şaşırtıcıydı ki.

Bir kariyer olarak uçmayı düşünmenize ne sebep oldu?

Pandemi geldiğinde biz müzisyenler şöyle düşündük: “Aman Tanrım, ne yapacağız?” Müziğin duracağı hissi hakimdi; Broadway asla geri gelmeyecekti.

Bir gün Times Meydanı'ndan geçerken her şeyin tahtalarla kapatılmış olduğunu gördüğümü hatırlıyorum. Gerçekten korkutucuydu ve düşündüm ki, tamam, hadi 2 numaralı kariyeri deneyelim. Ben öylece oturup hiçbir şey yapmayan tipte bir adam değilim.

Bunu nasıl yaptın?

New Jersey'de Sky Training adında küçük bir uçuş okulunu buldum ve ticari uçuş notumu aldım. O yazın ilerleyen saatlerinde, başkalarına uçmayı öğretebilmek amacıyla sertifikalı uçuş eğitmeni notumu almak için Minnesota'ya uçtum. Ayrıca sırf eğlence olsun diye bir deniz uçağı incelemesi de ayarladım. Sonunda İtalya'daki Como Gölü üzerinde bir deniz uçağıyla uçtum ve ona el salladım; orada kim yaşıyor? George Clooney?

Neyse, artık insanlara tek motorlu Cessna'dan çok motorlu Piper'a kadar her şeyi uçurmayı öğretiyorum.

Müzik ve uçmak arasında benzerlikler var mı?

Bir müzisyen olarak başarım her zaman tamamen ana odaklandığımda geldi. Etrafınızda olup biten tüm önemsiz şeyleri bir kenara bıraktığınızda. Bir uçağı uçurduğunuzda yapmanız gereken şey budur.

Bir öğretmen olarak pistten 30 metre uzakta bir öğrencinin donduğuna şahit oldum. Ellerini kontrollerden çekip yakalamak zorunda kaldım. Kendini zihinsel bir felç halinde buldu ve bundan çıkamadı. Her zaman anda olmak zorundasın.

Şu anda ne sıklıkla uçuyorsunuz?

İşin işin zor kısmı da bu çünkü Aslan Kral'ın haftada sekiz gösterisinden ben sorumluyum. Pazartesi hava karanlık, bu yüzden genellikle günümü öğrencilerle geçiriyorum ve farklı uçakları uçurmayı öğreniyorum. Daha sonra genellikle haftanın başka bir günü benim için çalacak ve daha fazla insana ders verecek birini işe alırım. Bu yüzden haftada belki 15 saat uçuyorum.

Böyle bir değişiklik yapmak isteyen ancak yeni bir şey öğrenemeyecek kadar yaşlı olduklarından endişe duyanlar için herhangi bir tavsiyeniz var mı?

“Yap, mutlaka yap” diyorum. Yapmamak için hiçbir neden yok.

Büyük değişikliklerle işiniz bitti mi?

Köpekbalığı gibiyim, hareket etmeye devam etmeliyim. Sekiz maraton koştum; Dil öğrenmeyi seviyorum. Şimdi insanları Karayipler'e uçurabilmek için ATP ticari pilot sertifikası almam gerekip gerekmediğini merak ediyorum. Bu neredeyse havacılığın son adımıdır.

Ne zaman işim bitti dersem çocuklarım şöyle diyor: “Evet, bunu daha önce duymuştum.” Yani sanırım ATP'yi alacağım