Royal Caribbean'ın Icon of the Seas gemisinde ilk yolculuğunda

çavuş

Aktif Üye
Bir adam diz çöktü ve geminin logosunun bulunduğu halıyı öptü. Bir başkası karısını kucağına alıp çevirdi. Dünyanın en büyük yolcu gemisi Icon of the Seas'ın ilk yolculuğuna çıkan yaklaşık 5.000 yolcu arasında yer almaktan büyük heyecan duydu.

Yaklaşık 8.000 kişiyi taşıyabilen 250.800 tonluk gemi aylardır manşetlerde yer alıyor; bazıları onun boyutunu ve çevreye zarar verme potansiyelini de eleştiriyor. Ancak 1.800 ile 100.000 dolar arasında tasarruf eden ve 27 Ocak'ta Miami Limanı, Florida'da gemiye binen yolcular, hiçbir şeyin onları geminin büyüklüğüne hazırlayamayacağını söyledi.

Oakland, California'dan 43 yaşındaki muhasebeci Christina Carvalho, geminin Royal Promenade'inde durup devasa bir kinetik sanat enstalasyonu olan “The Pearl”ü izlerken “Nefes kesici” dedi. “Beklediğimden daha büyük hissettiriyor.”

Royal Caribbean, gemiyi “mükemmel bir aile tatili” yaratmak için tüm olanaklarla donatırken, şirketin tasarım ekibi kalabalık güverteler ve uzun kuyruklar gibi olumsuz stereotiplere meydan okumaya çalıştı. Çelik duvarlar yerine iç mekan açık ve havadar; tavandan tabana pencereler yolcuları suya yaklaştırıyor ve merkezi caddenin daha az alışveriş merkezi hissi vermesini sağlıyor.

“Yıllar geçtikçe müşterilerimiz bize deniz kenarında olmalarına rağmen kendilerini denize bağlı hissetmediklerini söylediler. Royal Caribbean International ürün geliştirme başkanı Jennifer Goswami, “Bu yüzden Icon ile her yere su getirmek istedik” dedi.

Icon of the Seas'ın Doğu Karayipler'e yaptığı yedi günlük ilk yolculuğunda beş günümü gemide geçirdim. İşte bulgularımdan bazıları:

biniş

Biniş Royal Caribbean uygulaması aracılığıyla başlar. Birkaç aksaklıktan sonra kimlik belgelerini taramam, sağlık formunu doldurmam ve uçağa bineceğim zamanı seçmem 10 dakikamı aldı.

Geçiş günü, karmaşayı bekleyerek Port Miami'ye doğru yola çıktım ama taksiden indiğimde çantamı alan ve bana terminale kadar eşlik eden bir hamal tarafından karşılandım. Uygulamamı taradım, pasaportumu gösterdim ve 10 dakikadan kısa sürede güvenlikten geçtim. Başka birinin de benim gibi hissedip hissetmediğini görmek için orada durup bekledim ama iskeleye tırmanan sürekli bir yolcu akışı vardı.

Uzay

Gemi, sekiz farklı “mahalleden” oluşan bir şehir havasını taşıyor. En sevdiğim Central Park 20.000 bitki türüyle doluydu; Bir bankta dolaşmak veya kitap okumak için mükemmel bir yerdi. Karaoke ve piyano barıyla Royal Promenade yoğun saatlerde kalabalık ve gürültülü olabilir.

Yedi yüzme havuzu, farklı ruh hallerine ve demografik özelliklere uyacak şekilde tasarlanmıştır: Hideaway, DJ setleri ve kokteyller içeren, yalnızca yetişkinlere özel bir sonsuzluk havuzudur; Başka bir yetişkin havuzunun bitişiğinde çocuk havuzu bulunmaktadır. Geminin her yerinde güneşlenmek için çok sayıda boş şezlong vardı.

Denizdeki ilk günümüzde, kalabalığın nispeten az olması beni o kadar şaşırttı ki, onları bulmak için geminin etrafında dolaştım. Ancak 40 restoran, bar ve eğlence mekanının da aralarında bulunduğu pek çok mekan nedeniyle yolcular sürekli hareket halindeydi.

Bir öğleden sonra sessiz bir yer arıyordum ve etrafını saran pencereleri olan sakin bir salon alanı olan Aquadome'u buldum. Diğer gezginler orada biraz kestirdiler.

Eğlence ve aktiviteler

Gün doğumunda sörf simülatörü dersinden gece kulübünde gece yarısı dansına kadar gemi, çoğu ücretsiz olmak üzere herkes için bir şeyler sunuyor gibi görünüyor. Altı kaydıraklı su parkı büyük ilgi gördü. Crown's Edge adlı tek yolculuk ücretsiz değil: 49 dolardan başlayan fiyatlarla denizin üzerinde (koşum takımıyla) fırlatılacak ve havada asılı kalacaksınız.

Fitness merkezi, koşu parkuru, basketbol ve futbol sahası, pata kortu, turşu topu, kaya tırmanışı ve dans olanakları mevcuttur. Sağlıklı yaşam merkezi ve spa, ek ücret karşılığında bakımlar sunmaktadır. Her şey uygulama aracılığıyla rezerve edilebilir; Crown's Edge gibi popüler turistik mekanlar için yerler hızla dolduğu için önceden rezervasyon yaptırmak faydalı olacaktır.

Akşam eğlencesine gelince, komedi kulübü gibi su sanatçılarının 55 metrelik bir şelalenin altında performans sergilediği “Aqua Action” da öne çıkanlar arasındaydı.

Bazı yolcuların kendilerini aşırı programlanmış hissetmeleri şaşırtıcı değildir. İngiltere'nin Brighton kentinden 54 yaşındaki hemşire Nancy Carter, “Yapılacak neredeyse çok fazla şey var” dedi. “Gününüzü planlamak zor ve bir şey yapmakla meşgul olduğunuzda bile başka bir şeyi kaçırıyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz.”

Aile

Surfside mahallesinde ailelerin birlikte vakit geçirebilmesi için yetişkinlere ve çocuklara yönelik havuzlar ve restoranlar bulunmaktadır. Biraz yalnız vakit geçirmek isteyen ebeveynler için Adventure Ocean çocuk bakım tesisi, ücrete dahil olarak 6 aydan 12 yaşına kadar olan çocuklara yönelik oyun alanları ve programlar sunmaktadır.

Ayrıca gençler için oyun ve müzik içeren bir sosyal merkez de bulunmaktadır. Morrisville, NC'den 14 yaşındaki Madison Foxx, “Yeni insanlarla tanışmak ve arkadaş edinmek için harika bir yer” dedi. 38 yaşındaki federal savcı olan annesi Ashley, geminin iki çocuğunu eğlendirdiğini ve ona hem yalnız zaman hem de kaliteli aile zamanı sağladığını söyledi.

“Ben rahatlayabiliyorum ve çocuklar da bütün gün mutlu ve meşgul oluyorlar” dedi. “O zaman birlikte birçok özel an yaşayacağız.”

Yemek yemek

En büyük sürprizlerden biri restoranların geniş yelpazesiydi.

Windjammer Café ve ana yemek odası her şey dahil hizmetin en yoğun olduğu yerlerdi. Günlük durağım, siparişe göre hazırlanan kreplerin ve bir Yunan yemek standının bulunduğu Aquadome yemek salonuydu. Bir diğer favorim ise Surfside'da çiğ ton balığı Buda kaseleri, mango limonlu karides tostadaları ve diğer yemekler sunan bir restoran olan Pier 7 idi.

Giovanni's Italian Kitchen ve Hooked Seafood gibi özel restoranlarda yemekler ek ücrete tabidir veya günlük 9,99 ila 115 ABD Doları arasında değişen bazı yiyecek ve içecek paketlerine dahildir. Rezervasyon yapılması tavsiye edilir.

Empire Supper Club, kokteyller içeren sekiz servisli bir menü sunmaktadır. 200 dolarlık tadım menüsü, yaban havucu ve pancarla süslenmiş Wagyu kaburga eti, tavşan ve levrek içeriyordu.

Kabinler

Son zamanlarda yüksek talep nedeniyle artan kabin fiyatları, kapalı kabin için kişi başı 2.699 dolardan, kapalı kaydırağı ve arka bahçesi olan üç katlı bir konak için 100.000 doların üzerine kadar değişiyor. Bazı aile konaklama birimlerinde bağlantılı odalar ve geniş teraslar bulunmaktadır.

Okyanus manzaralı odam yalnızca 204 metrekare olmasına rağmen minimalist tasarım ve manzara sayesinde sıkışık gelmiyordu.

Çevre

Royal Caribbean, gelişmiş su arıtma ve atık sistemleri kurmak da dahil olmak üzere bu gemiyle sürdürülebilirlik için yeni bir standart belirlediğini söylüyor. Ancak bazı çevre grupları bu büyüklükte bir gemi inşa etmenin kruvaziyer sektörünün uzun vadeli sürdürülebilirlik hedefleriyle tutarsız olduğunu söylüyor.

Gemide, personelin kaybolan eşyaları geri dönüşüm için almak üzere çöpleri karıştırdığını gördüm ve neredeyse hiç tek kullanımlık plastik yok gibiydi; İçme istasyonlarında yolculara yeniden kullanılabilen bardaklar verildi.

Su kaydıraklarının yolculara kapatıldıktan sonra bile çalışmaya devam etmesi beni şaşırttı. Gereksiz bir enerji israfı gibi görünüyordu. (Royal Caribbean, yorum talebine yanıt vermedi.)

Konuştuğum yolcular geminin çevreye zarar verme potansiyeli konusunda pek endişeli görünmüyorlardı. Bazıları kara ve hava yolculuğunun da iklim dostu olmadığını savundu.

geziler

Yedi günlük seyahatimiz denizde iki günle başladı. Dördüncü günün ilk durağı St. Kitts ve Nevis'in başkenti Basseterre oldu. Geziler, Liamuiga Dağı'na yürüyüşten yemek ve rom turuna kadar değişiyordu ve fiyatlar 39 ile 249 dolar arasında değişiyordu. Yelken ve şnorkelli yüzme gezisini (155 $) tercih ettim ve tenha körfezin tadını çıkardım, ancak plaj kalabalık ve turistikydi.

Bayan Foxx, federal savcı ve diğerleri için merakla beklenen gezilerden biri Royal Caribbean'ın özel adası Coco Cay'dı. Ziyaretini sorduğumda (daha sonra aradım çünkü yolculuktan önce dışarı çıkmam gerekiyordu) Bayan Foxx, çocuklarının kaydırakları ve şnorkelli yüzmeyi sevdiğini söyledi.

Peki Denizlerin İkonu'na yeniden yelken açacak mıydı?

“Evet ama biraz daha bekleyebilirim” diye yanıtladı. “Herkesin bunu deneme şansına sahip olmasını istiyorum.”