Sıhhat Bakanı Koca’dan polisin yere düşürdüğü Dr. Erdinç Köksal’a özür telefonu

çavuş

Aktif Üye
Türk Tabipleri Birliği (TTB) son periyottaki hareketleri, sıhhatte şiddeti ve verilen son vaatlerin değerlendirdiği bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Taksim’de Atatürk anıtına çelenk koymak isteyen lakin yere düşürülen emekli tabip Dr. Erdinç Köksal, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ile yaptığı konuşmayı anlattı.

Türk Tabipleri Birliği, “Oyalama değil, somut adımlar istiyoruz” başlığıyla son devirdeki aksiyonları, tabiplere karşı artan şiddeti ve vaatleri değerlendirdiği bir basın açıklaması gerçekleştirdi. TTB Merkez Kurulu Lideri Şebnem Korur Fincancı açıklama öncesi kelam alarak “Biz gayretimizi büyüttükçe ne yazık ki bu ülkede daima düşmanlaştırma ve ötekileştirme davranışıyla, suçlulaştırma teşebbüsleriyle karşı karşıya kaldık. Biz bunu kabul etmiyoruz” dedi.

BOŞ VAATLERE SABRIMIZ KALMAMIŞTIR

Fincancı’nın akabinde basın açıklamasını okuyan TTB Merkez Kurulu üyesi Çiğdem Arslan “Boş vaatlere sabrımız kalmamıştır. Belirttiğimiz üzere Cumhurbaşkanının 14 Mart günü deklare ettiğı vaatlerinden sıhhatte şiddet ve malpraktis hususlarını içeren yasa teklifi hayal kırıklığının ötesine geçememiştir. Açıklanan öteki vaatlerle ilgili ise somut bir adım çabucak hemen atılmamıştır. Cumhurbaşkanının vaatlerinin gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğini, gerçekleştirilecekse nasıl gerçekleştirileceğini yakından takip etsek de tüm meslektaşlarımız, sıhhat topluluğu ve toplum bilmelidir ki yalnızca geçiştirme ve oyalama olarak gördüğümüz bu vaatler katiyen sıkıntılarımıza deva olmayacaktır.”

Açıklamada 2020 datalarına nazaran Türkiye’deki uzman doktorların maaşlarının OECD ülkeleriyle karşılaştırıldığında sondan altıncı sırada olduğu, pratisyen doktor maaşlarında ise 17 ülke içinde 14. olduğu paylaşıldı.

Açıklamanın sonunda, 14 Mart’ta Taksim’de Atatürk anıtına çelenk koymak isterken yere düşürülen Dr. Erdinç Köksal bir konuşma yaptı. Köksal konuşmasında “Türkiye’de 180 bin tabip çalışıyor ve hepimizin gittiği yol, bu ülkenin kurucusu büyük lider Atatürk’ün bizim için söylemiş olduği ‘Beni Türk doktorlarına emanet edin’ sözündeki inancıdır. Bu niçinle biz ’14 Mart’larda, senelerdan beri birinci işimiz Atatürk’ümüze hürmetimizi göstermek için o vilayette Atatürk’ü temsil eden büste çelenk koymak ve ona şükran hislerimizi belirtmektir. Ne yazık ki 64 yılın sonunda Taksim anıtına çelengimizi ve şükran hislerimizi sunamadık” sözlerini kullanırken tıpkı gün Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ile yaptığı telefon konuşmasını anlattı:

BAKANDAN ÖZÜR VE KELAM

“Gece saat 12’ye yakın beni sıhhat bakanı aradı. Sıhhat bakanı olduğuna inanamadım. ‘Üzüntülerimi bildirmek için arıyorum, özür dileriz’ dedi. Ben de birisi dalga geçiyor zannettim. Sahiden sıhhat bakanı doktor kimliğiyle o telefonu açmakla hayli kıymetli bir şey yaptı. Ben epey memnun oldum. Ben tahminen konuşmalarda birtakım şikayetlerimizi de bildirmiştik lakin ne olursa olsun tabip kimliğiyle kederimizi paylaşmasını şükranla yad ediyorum.

TAM 49 DAKİKA KONUŞTUK

Bu telefon konuşması 5 dakikada bitmedi. Tam 49 dakika konuştuk. Cephede çarpışan binlerce hekim içinde biz 600’e yakın şehit verdik. 5 dakikada bir hasta baktığımızı, bundan hayli mutsuz olduğumuzu, hastalarımızın da mutsuz olarak bizi tekmelediğini, bıçakladığını, bunu yapanların da yanına kar kaldığını, hiç bir ceza almadıklarını da söz ettim. Anlayışla dinledi, bunları sahipleneceğini, adalet bakanı ile konuşacağını bildirdi. İnşallah sayın bakan bu kelamında durur. Daha yeterli günlere kavuşuruz.”

Köksal, çamurlu önlüğünü TTB’ye armağan ederken İstanbul Tabip Odası Lideri Pınar Saip de Köksal’a yeni bir önlük armağan etti.