Siyah askerler ABD’de 3.000 kilometre bisiklet sürdüler, o da yaptı.

çavuş

Aktif Üye
1897 yazında, 20 ABD Ordusu Kara Piyadesi, Fort Missoula, Montana’dan St. Louis’e son teknoloji sabit vitesli bisikletlerle 1.900 mil sürdü. Ordu, askerlerin bir bisiklet birliği oluşturup oluşturamayacaklarını görmek için zorlu sefer emri verdi. Gazeteler, Montana’nın karla kaplı dağlarında ve Nebraska’nın yanan ovalarında günde 50 mil çamur ve kumda pedal çevirirken kaydettikleri ilerlemeyi kaydetti. 41 günlük girişim, Santa Monica, California’dan bir uzun mesafe bisikletçisi ve model olan Erick Cedeño, keşif gezisinin 125. yıldönümü için geçen Haziran’da yeniden yaratana kadar kayıp bir askeri tarih parçasıydı.

Yıllarını piyadeler ve yolculukları hakkında fotoğraf ve belgeler toplayarak geçiren 49 yaşındaki Bay Cedeño, “Tarih beni her zaman büyülemiştir” dedi. Yaklaşık 10 yıl önce Miami’den New York’a yaptığı bir bisiklet gezisinde dayanıklılık bisikletçiliğinin tarihi hakkında daha fazla şey öğrenmeye karar verdi. Merakı onu 25. Piyade Bisiklet Kolordusu’na götürdü.

Askerlerin bisikletlerinin üzerindeki tarihi fotoğraflarına atıfta bulunarak, “İlk kez o dönemden bisiklete binen bir zenci gördüm.”

Askerler, üyeleri Buffalo Askerleri olarak da bilinen Siyah Amerikan birimlerinden biri olan 25. Piyade Alayı’na mensuptu. Keşif gezisinde bir doktor ve bir gazetecinin eşlik ettiği 20 seçilmiş adama, bisikletten büyülenen ve bir bisiklet birliği kurmayı öneren Teğmen James Moss önderlik etti. Teğmen Beyaz olan Moss, keşif gezisinden sadece üç yıl önce West Point’teki (Birleşik Devletler Askeri Akademisi) sınıfından mezun olmuştu.

Cedeño, “Çoğu insan Mississippi’nin batısında çalışmak istemiyordu” dedi. “Böylece West Mississippi sınıfta sonuncuya kaldı. Ve Mississippi’nin batısında çoğunlukla Afro-Amerikan birlikleriyle çalışmak zorundaydınız.”

Hem kara tarihinde hem de bisiklet tarihinde kayda değer bir başarıya imza atan bu birliklerdi – Bay Cedeño, bisiklet izlerini takip ederek ve hikayelerini anlatarak yeni bir dikkat çekti. Şubat ayında New York’ta sadece üyelere açık bir topluluk olan Explorers’ Club’da gezi hakkında bir konuşma yaptıktan sonra onunla bu konuyu konuştum.

ABD Silahlı Kuvvetleri hakkında daha fazla bilgi

Röportaj, uzunluk ve netlik için düzenlendi.

Bu geziyi yeniden yarattılar. Sizin için inişler ve çıkışlar nelerdi?

14 Haziran 2022 günü saat 05:30’da, askerlerin yola çıktığı tarih ve saatte seferime başladım. Montana’da araba kullanırken 42 dereceydi ve Güney Kaliforniya’da yaşayan biri olarak bu oldukça soğuk. Rüzgarlıydı ama uğraşacak kar yoktu. Nebraska’nın aşağı ovalarında hava gerçekten her gün 105, 106 derece gibi sıcak oluyordu. Neyse ki bir ordu seferinde değildim, bu yüzden gömleğimi çıkarabildim. Her 10 milde bir süpermarkete girer ve bira soğutucusuna girip giremeyeceğimi sorardım. Atıştırmalıklarımı bira soğutucusunda yerdim. İnsanlar çok iyiydi. İnsanlara ne yaptığımı söylediğimde, “Evet, lütfen, ne istersen!” dediler. Askerlerin bira dolabına girme fırsatı olmadı. Üniformalı olarak da binerler ve sırtlarında ağır tüfekler taşırlardı. Bu adamlar neredeyse süper kahramanlardı, bilirsiniz, süper güçler gibi.

Bana biraz bisikletlerden bahset.

O zamanlar en yeni bisikletleri vardı, o zamanlar bir bisiklet için çok para olan yaklaşık 75 dolara mal olan 1897 Special Spalding. Spalding şirketi, işe yararsa ordunun daha fazla satın alacağı umuduyla bisikletleri bağışladı. Yani tek hız. 1886’da bisikletlerin tahta tekerlekleri vardı ve zincir koruyucuları yoktu. 1897’de “karda ve yağmurda sürerken tahta tekerlekleri çelik tekerleklerle değiştirmemiz ve zincir koruyucu eklememiz gerektiğini” gördüler. ne yaptılar

Beslenmeyi ve içmeyi nasıl başardılar?

Wyoming’i geçip Güney Dakota’ya geçtiklerinde başlayan bir su sorunu vardı. Kirli su içtiler ve bazıları hastalandı. Ne olduğu önemli değil, ilerlemeye devam etmeleri gerekiyordu. Su olmadan neredeyse 50 mil sürdükleri zamanlar oldu. Her 100 milde bir demiryolunun yakınındaki bırakma yerlerine domuz pastırması, un ve kahve bırakıyorlardı. Yolda çiftçilerden et ve yumurta aldılar.

Doğuya ve güneye doğru ilerledikçe erkeklere karşı ırksal tepki arttı. O zamanlar Montana’da siyahi olmak neden bu kadar kolaydı?

Daha iyi miydi bilmiyorum. Demek istediğim, orada hâlâ ırkçılıkla uğraşıyorlardı ama onlar topluluğun bir parçasıydılar ve topluluklar için o kadar çok şey yaptılar ki insanlar onlara saygı göstermeleri gerektiğini anladılar. 25. Piyade Alayı, maden grevleri sırasında düzeni sağlamaya yardımcı olmak gibi Ordu görevlerini yerine getirmek için orada konuşlanmıştı.

Doğuya ve güneye doğru ilerledikçe, özellikle Missouri’de ırkçılıkla karşılaştılar. Ancak St. Louis’e vardıklarında 10.000’den fazla insan kutlama yapmak için ortaya çıktı. Son birkaç kilometrede yaklaşık 300 bisikletçi onlarla birlikte gitti. Bu beni mutlu etti.

Kolorduya ne oldu? Adamlardan en az birinin – tamircinin – işaretsiz bir mezara gömüldüğünü öğrendiler.

Polonya ve Hindistan’da denediklerini duymama rağmen, ordu hiçbir zaman bir kolordu yaratmadı. 1898’de Buffalo Askerlerinden bazıları İspanya Savaşı’nda savaşmak üzere Küba’ya gönderildi. Bazıları Missoula, Mont’a döndü. Bazıları Teksas, Brownsville’e gönderildi. 1906’da orada siyah askerlerin haksız yere suçlandığı bir olay oldu. Yerel kolluk kuvvetleri tarafından aklandılar, ancak Teddy Roosevelt yine de onları onursuz bir şekilde görevden aldı. Seferin en eski şoförü olan Başçavuş Mingo Sanders emekliliğe ve emekli maaşına yakındı. Başkan’a kovulmamasını isteyen bir mektup gördüm. Ama öyleydi. Bu beni çok incitti.

Bu, bazı babalarının annelerinin köleleştirildiği kölelikten sadece 41 yıl sonra. Ve ilk kez bir işleri oldu. Toplumun bir parçası olduklarını hissettiler. Aynı olduğumuzu hissettiler. Bu ülke için savaşıyorlar. Savaştan yeni döndün. Elimizde 20 sürücünün adı var. Bu adamlar birinin dedesi, birinin dedesi. Ne kadar kötü olduklarını bilmiyorlar. Herkesin bilmesini istiyorum.

Haberler Seyahatini Takip Edin -de instagram, twitter Ve Facebook. Ve Haftalık Travel Dispatch bültenimize kaydolun Bir sonraki tatiliniz için daha akıllı seyahat ve ilham için uzman ipuçları almak için. Gelecekteki bir kaçışın hayalini mi kuruyorsunuz yoksa sadece bir koltukta mı seyahat ediyorsunuz? bizimkilere göz atın 2023’te 52 destinasyon.