Üç yapay zeka seyahat asistanıyla Norveç'e doğru yola çıktık

çavuş

Aktif Üye
Görev açıktı: Yapay zekanın daha önce hiç gitmediğim bir ülke olan Norveç'e bir geziyi ne kadar iyi planlayabileceğini test etmek istedim. Bu yüzden her zamanki takıntılı çevrimiçi araştırmamdan vazgeçtim ve bunun yerine üç yapay zeka planlamacısından dört günlük bir seyahat programı oluşturmalarını istedim. Ne yazık ki hiçbiri saunalardan ya da somon balığından bahsetmedi.

Ancak iki asistan, başlangıçtaki genel önerilerini saniyeler içinde dile getirebilmek için benim hakkımda daha fazla bilgi edinmek istiyordu. Kişiselleştirilmiş bir seyahat planlama aracı olan Vacay bana bir soru listesi sunarken, yeni yapay zeka seyahat asistanı Mindtrip beni bir teste davet etti. (Üçüncü asistan ChatGPT hiçbir şey sormadı.)

Vacay ve Mindtrip'in soruları benzerdi: Yalnız mı seyahat ediyorsunuz? Bütçeniz nedir? Otelleri mi yoksa Airbnb'yi mi tercih edersiniz? Harika açık havayı keşfetmeyi mi yoksa kültürel bir deneyim aramayı mı tercih edersiniz?

Sohbetlerimden yavaş yavaş, Oslo'da bir günle başlayan ve ardından fiyort bölgesine uzanan tutarlı seyahat planları ortaya çıktı. Sonunda asistanlardan aldığım bilgileri birleştiren ve öngörülebilir gezilecek yerler listesinin ötesine geçen bir geziye karar verdim.

Bu seferki sanal planlayıcılarım, geçen yıl Milano'ya yaptığım bir gezide kullandığım basit ChatGPT arayüzünden çok daha karmaşıktı. Her ne kadar Norveç için daha detaylı öneriler sunsa da, ChatGPT'nin defalarca çökmesi nedeniyle seyahat planlama aşamasında sonunda vazgeçtim.

Vacay'in aylık 9,99 dolardan başlayan premium hizmeti ayrıntılı öneriler ve rezervasyon bağlantılarını içeriyordu; şu anda ücretsiz olan Mindtrip ise fotoğraflar, Google incelemeleri ve haritalar sağlıyordu. Yolculuk sırasında her biri kısa mesaj yoluyla anında bilgi verdi ve her zaman daha spesifik ayrıntılara ihtiyaç olup olmadığını sordu. Maalesef yalnızca ChatGPT, bilgileri bence güncel olmayan bir telefon uygulaması sunuyordu (aylık 20 ABD doları tutarındaki premium sürüm daha güncel).

Yapay zekaya yönelen tek kişi ben değilim: Amerikalıların yaklaşık yüzde 70'i seyahat planlaması için yapay zekayı kullanıyor veya kullanmayı planlıyor. Bu, kişisel finans uygulaması Moneylion adına Harris Poll tarafından yürütülen yakın tarihli bir ankete göre. Yüzde 71'i yapay zekayı kullanmanın seyahatleri kendiniz planlamaktan muhtemelen daha kolay olacağını söyledi.

Bunu Norveç'te kendim bulmaya karar verdim.

Oslo'da çalkantılı bir gün

Oslo Havalimanı'na indikten sonra üç asistanım da beni 20 dakikada şehre ulaştıracak olan Flytoget Havalimanı Ekspres Treni'ne yönlendirdi. Otelimi ana tren istasyonunun hemen yanında bulmaktan memnun oldum.

Konaklama seçimi kolay olmadı. Orta sınıf bir butik otel arıyordum ve yapay zeka asistanları çok az örtüşmeyle birçok seçenek önerdiler. Vacay'ın “Oslo'nun kalbinde canlı ve benzersiz bir butik otel” olarak tanımladığı Hotel Amerikalinjen'i seçtim. Konumu ana cazibeydi, ancak genel olarak otel beklentilerimi aştı. Bir zamanlar Norveç America Line nakliye şirketinin genel merkezi olan binasında konfor ve tarzı 20. yüzyılın cazibesiyle birleştirdi.

Oslo'nun günlük planına gelince, asistanlar aralarında Vigeland Heykel Parkı, Kraliyet Sarayı, Nobel Barış Merkezi, Akershus Kalesi ve Munch Müzesi'nin de bulunduğu şehrin başlıca turistik mekanlarını planlarına dahil etti ve kabul etti. Konumumu paylaştım ve her asistandan otelimde başlamak üzere seyahat programlarını yeniden yapılandırmasını istedim. Ancak kendi araştırma içgüdülerime teslim olup Google Haritalar'ı açtığımda önerdikleri sıralamanın mantıklı olmadığını gördüm ve kendi rotamı planladım.

Öğle vakti Frogner Park'a vardığımda zaten görülecek yerlerin yarısını görmüştüm ve Norveçli heykeltıraş Gustav Vigeland'ın 200'den fazla heykelinin yanından geçtikten sonra oturup iç içe geçmiş insanlardan oluşan granit monolitine hayranlıkla bakmaktan keyif aldım.

Asistanlar öğle yemeği için hareketli liman bölgesi Aker Brygge'deki lüks restoranları önerdi. Ama rahat bir ortamda hızlıca bir şeyler atıştırmak istedim, bu yüzden her şey dahilden ayrıldım ve gezinti yolunun sonuna doğru yürüdüm, burada ağzınızda eriyen somonla başladığım rahat bir restoran olan Salmon'a rastladım. sashimi ve sonunda mükemmel bir ızgara fileto yedim. Asistanlarım burayı nasıl gizli tutabilir?

Listemin sonraki sıralarında Nobel Barış Merkezi, Opera Binası ve Munch Müzesi vardı. Personel önceden bilet rezervasyonu yapmamı tavsiye etmemişti ama neyse ki bunu yaptım ve Barış Merkezi'nin kapatıldığını öğrendim; bu, yapay zekanın iletmediği önemli bir bilgi.

Haziran ortası için hava serindi ve liman boyunca Munch Müzesi'ne doğru yürürken asistanlarımın hesaba katmadığı küçük yüzen saunalar gördüm. Öneriler için ChatGPT telefon uygulamasına geri döndüm. İnsanların ısındığı ve ardından doğrudan Oslofjord'un buz gibi sularına daldığı yüzen bir saunayı gerçekten denemek istesem de, ChatGPT'nin önerisini takip ettim ve Munch Müzesi'nde birkaç saat geçirdikten sonra gittiğim tuz saunasına rezervasyon yaptırdım. Norveçli sanatçının kapsamlı çalışmaları ve Oslo limanının nefes kesen manzaraları.

Su üzerinde piramit şeklinde büyük bir bina olan Tuz Kültür Kompleksi'nde mayoların zorunlu olması beni rahatlattı. İskandinavya'da saunada emme genellikle çıplak yapılır ve daha önce ChatGPT'ye Salt'taki görgü kurallarını sormuştum ama net bir cevap yoktu. Salt'ın ana saunasında yaklaşık 30 yabancıyla terledikten sonra bir varil soğuk suya daldım ve daha sıcak ve sessiz olan daha küçük sauna seçeneklerini denedim. Uzun bir günün mükemmel sonuydu.

Şelaleler, yemyeşil vadiler, gürleyen sular

Asistanlarımın her birinin fiyort bölgesine nasıl ulaşılacağı konusunda farklı fikirleri vardı. ChatGPT, yedi saatlik bir tren yolculuğu ve ardından hemen iki saatlik bir fiyort gezisi önerdi ki bu kulağa yorucu geliyordu. Mindtrip, “Fiyortlara Açılan Kapı” olarak bilinen Bergen'e kısa bir uçuş yapmayı ve ertesi gün gemi yolculuğuna çıkmayı önerdi; bu daha verimli olabilir ama aynı zamanda dünyanın en güzel manzaralı tren yolculuklarından birine katılmak anlamına da gelebilir. Vacay ayrıca tren yolculuğunu da tavsiye etti.

Asistanlarla konuştuktan sonra, beni yemyeşil vadiler ve gürleyen şelalelerle UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Naeroyfjord'a götürecek daha kısa bir tren yolculuğuna (altı saat) karar verdim. Ancak ulaşım ve konaklama lojistiğini çözmek için, kendimin bulduğum güncel tren tarifelerine ve asistanların hiçbirinde olmayan otel müsaitliği bilgilerine ihtiyacım vardı.

Bu noktada, bölgenin pahalı ve sınırlı konaklama yerlerinde gezinmek için insan rehberliğine son derece ihtiyacım vardı. Mindtrip'teki resimler ve incelemeler işte bu noktada işe yaradı çünkü vasat bir otelin muhteşem konumu için yüksek fiyatlar ödeyeceğimi anlamama yardımcı oldular.

Oslo'dan Myrdal'a tren yolculuğu nefes kesiciydi: inişli çıkışlı tepeler, dağ köyleri, fiyortlar, şelaleler. Ancak hiçbir şey beni Flåm Demiryolu'nda bir saat süren muhteşem yolculuğa hazırlamamıştı. Vacay, pitoresk köylerin, dramatik dağların, azgın nehirlerin ve kükreyen şelalelerin arasından nefes kesen dik bir inişin olduğu ve Huldra adlı mitolojik bir ruhun yer aldığı bir dans gösterisiyle sona eren burayı “teknik bir mucize” olarak tanımlamıştı.

Ertesi sabah Vacay'ın önerdiği Nærøyfjord'da 400 kişilik bir yolcu gemisine bindim. Fiyordun sakinliği beni şaşırttı. Daha sonra bir tur rehberinden büyük yolcu gemilerinin olmadığı zamanlarda şanslı olduğumu öğrendim. Bir okyanus gemisinin dar, rüzgarlı fiyort boyunca manevra yaptığını hayal etmek zordu, ancak ChatGPT'ye sorduğumda, her yıl 150 ila 220 yolcu gemisinin fiyordun içinden geçtiğini öğrendim; bu, seyahat asistanlarının Gezginlerin uyarması gereken bir ayrıntı olduğunu düşünüyorum. .

Yolculuk Gudvangen köyünde sona erdi; burada yağmur nedeniyle şelaleye yürüyüşümü iptal etmek zorunda kaldım ve bunun yerine Viking köyü Njardarheim'da balta fırlatmayı denemek zorunda kaldım. Asistanlar bana her dört saatte bir köyden ayrılan otobüslerin olduğunu söylemişti, bu benim orijinal yürüyüş programıma uygun bir zaman dilimiydi ama şimdi sıkışıp kalmıştım. Şans eseri tüm bilgileri doğrulamak için AI'nın sorumluluk reddi beyanlarını takip ettim ve alternatif bir servis otobüsü buldum.

Bergen'e giderken paraşütle atlama gibi ekstrem sporlarla ve muhteşem doğasıyla tanınan Voss kasabasına uğramaya karar verdim. AI'nın önerdiği otellerin tümü tamamen doluydu, ancak bir Google araması beni çiftlikten gelen taze malzemelerle hazırlanan lezzetli yemekler sunan göl kenarındaki Elva Hotel'e yönlendirdi. Yeni olduğu için yapay zeka kısa listesine girmediğinden şüpheleniyorum.

Gezimi Norveç'in ikinci büyük şehri olmasına rağmen rengarenk ahşap evleri ve arnavut kaldırımlı sokaklarıyla küçük kasaba havasını koruyan Bergen'de sonlandırdım. Şehri keşfetmek için yalnızca yarım günüm olduğundan, Mindtrip'in sahildeki kalabalık balık pazarında balık ve patates kızartmasından oluşan doyurucu bir öğle yemeğiyle başlayan ve panoramik manzaranın keyfini çıkarabileceğiniz Floyen Dağı'na teleferik yolculuğuyla sona eren kısa güzergahını takip ettim. şehrin ve fiyortların manzarası. Colonialen'deki her şey dahil akşam yemeği önerisi mükemmeldi: rahat bir atmosfer, canlı caz ve yöresel yemekler.

Sonuç

Yapay zeka programlarının hiçbiri mükemmel değildi ama seyahat kararlarımı optimize edebilmem için birbirlerini tamamladılar.

Genel olarak, ayrıntıları haritalar, bağlantılar ve incelemelerle eşleştirmeme olanak tanıyan zarif, dinamik arayüzüyle en çok Mindtrip'i sevdim. Bazı iyi önerilere sahip olmasına rağmen Mindtrip'in, daha geniş ve daha ayrıntılı öneriler sunan Vacay'dan daha fazla yönlendirmeye ihtiyacı vardı. Ne yazık ki Vacay sohbet geçmişini kaydetmiyor, bunu planlamamın ortasında tarayıcımdaki site sekmesini kapattıktan sonra keşfettim.

En büyük dezavantajı Mindtrip ve Vacay için telefon uygulamalarının olmamasıydı, bu yüzden anında rehberliğe ihtiyaç duyduğumda ChatGPT'nin basit yapay zeka asistanına güvenmek zorunda kaldım. O zamandan beri öğrendiğime göre Mindtrip Eylül ayında bir uygulama yayınlamayı planlıyor.

Yine de, insanlarla bağlantı kurmayı umutsuzca arzuladığım zamanlar oldu. Bir seyahate çıkmadan önce tavsiye almak için her zaman arkadaşlarıma ve meslektaşlarıma ulaşırım. Bu kez yapay zeka deneyinin bir parçası olarak seyahatimden sonra Norveçli bir arkadaşımla iletişime geçtim ve ikimizin de aynı anda Oslo'da olduğumuzu öğrendim.

Yapay zekanın seyahatin bu unsuru olan şansa hakim olacağından şüpheliyim.

Haberler Travel'ı takip edin Şu tarihte: instagram Ve Haftalık Travel Dispatch bültenimize kaydolun Akıllı seyahat etme konusunda uzman ipuçları almak ve bir sonraki tatiliniz için ilham almak için. Gelecekteki bir tatilin mi hayalini kuruyorsunuz yoksa sadece koltuğunuzdan mı seyahat ediyorsunuz? Bizim göz atın 2024'te ziyaret edilecek 52 yer.