Utah'ta yıldızların altında muhteşem manzara

çavuş

Aktif Üye
Parlak bir Mart öğleden sonra Harry Reid Uluslararası Havaalanından çıkarken, uzun, gri Tennessee kışının loş ışığına alışmış olan gözlerimi korumak için elimi kaldırdım. Güneşin, özellikle de gece gökyüzünün tadını çıkarmak için batıya gitmiştim, bu yüzden havanın açık olmasını umuyordum. Beni iki saat doğuya, Under Canvas Lake Powell-Grand Staircase'de yıldızlı bir gece geçirmeyi planladığım Utah'a götürecek bir servis otobüsüne bindim.

12 Under Canvas lokasyonundan biri olan glamping tesisi, Utah'ın güneyindeki kanyon kenarındaki bir platoda yer almaktadır ve dünyada kar amacı gütmeyen ışık kirliliği kontrol kurumu DarkSky International tarafından sertifikalandırılan ilk tatil tesisidir. Amacım sıcağı ve kalabalığı yenmekti ama asıl istediğim, sertifikalı yıldızlı tatil yerlerini ilk benimseyenlerden biri olmaktı.

DarkSky Onaylı Konaklama programı, kar amacı gütmeyen kuruluşun ışık kirliliğini azaltma geçmişinde ileri doğru atılan bir adım daha. Genel anlamda, sertifikasyon gereklilikleri arasında “olağanüstü” karanlık bir konum; Geceleri ışığın etkisini azaltacak onaylanmış araçlara sahip olmalı; ve konuklara gece gökyüzünün korunmasına ilişkin eğitim materyalleri sağlanması.

DarkSky'nin program yöneticisi James Brigagliano, “Under Canvas”ın proje için uygun olduğunu söyledi çünkü şirketin tesisleri karanlık yerlerde bulunuyor ve çevre dostu uygulamalar zaten mevcut. Lake Powell sahasının Ağustos ayında sertifikalandırılmasından bu yana, Ulusal Park Servisi'nin Grand Circle Western park alanındaki diğer Under Canvas sahaları da onaylandı.

Umarım güzel havalar olur

Utah, St. George'da bir araba kiraladım ve Pine Valley Dağları kuzeyde kalacak şekilde güneydoğuya doğru yola çıktım. İki saatlik yolculuğun ikinci yarısı Meksika'dan Kanada'ya giden Route 89'daydı. 60 kilometrelik alanım Sienna renginde ovalar ve tepeler ile peygamber çiçeği mavisi bir gökyüzü içeriyordu.

Saat 15.30'da Under Canvas'ın krem renkli çadırları görünene kadar kırmızı toprak yolda atladım. Toplamda 50 adet var ve 220 dönümlük bir alana yayılmış, hepsi çölden iğne yapraklı ormana kadar yaklaşık 1,87 milyon dönümlük kamu arazisini kaplayan geniş bir jeolojik oluşum olan Büyük Merdiven-Escalante Ulusal Anıtı'na bakıyor.

Arabamdan indiğimde dikkatle gökyüzüne baktım. Bulutlar toplandı.

Toprak otoparkta batı eyaletlerinden ve kuzeydoğudan gelen araçlar vardı. Benim gibi bu gezginler de serin havanın ve ata binme, yürüyüş, yakınlardaki Fil Kanyonu'nda iple inme ve Büyük Merdiven'de özel turlar gibi açık hava aktivitelerinden yararlanmak için erkenden – tesisin sezonluk açılışından bir gün sonra – gelmişlerdi. Su seviyeleri kuraklıktan ciddi şekilde etkilenmiş olmasına rağmen, Powell Gölü'nde tekneyle gezmek ve balık tutmak da mümkündür.

Benim gibi pek çok kişi, asgari yapay ışıkla geniş arazilere ve yıldızları bulanıklaştırabilecek daha az su buharıyla sonuçlanan kuru bir iklime sahip olan Utah'a öncelikli olarak gece gökyüzünü görmek için geldi.

Peki hava işbirliği yapar mı?

Yıldızlara ulaşmak için

Under Canvas, gece gökyüzüne erişiminin çığırtkanlığını yapan ilk otel şirketi değil elbette. Yaklaşık son 20 yılda, cennet gibi ortamlardaki oteller ve kalıcı glamping alanları yıldız izlemeyi konuklarına sundukları olanaklara entegre etti. Virginia'daki Blue Ridge Dağları'ndaki Primland Resort'ta gözlemevi ve Maldivler'deki Soneva Jani'de astronomi yemeği var. Kuzey Şili'deki Elqui Domos'ta jeodezik kubbeler ve gökyüzüne açılan kulübeler bulunuyor.

Under Canvas, yıldızlara bakmayı göz önünde bulundurarak bir aydınlatma tasarımı planı oluşturmak için 2021 yılında DarkSky ile çalışmaya başladı.

Under Canvas'ın pazarlama müdürü May Lilley, “DarkSky sertifikasını almak fedakar bir niyetti” dedi. “Konuklarımızın biraz farklı bir felsefeyle ayrılmalarını sağlamak misyonumuzun bir parçası; ister odadan çıkarken ışıkları kapatmak olsun.”

Bay Brigagliano, DarkSky'nin, yeni sertifika programının, kuruluşun protokolünü karşılayacak kadar karanlık yerlerdeki tüm barınaklar için fiili standart haline gelmesini umduğunu söyledi.

Gece gökyüzüne dikkat daha erken gelemezdi. Science dergisinde 2023 yılında yayınlanan bir araştırma, şehir ve kasabaların tavan ışıklarının 2011'den 2022'ye kadar her yıl yüzde 10 oranında arttığını ortaya çıkardı; bu, 2016 yılında yapılan bir çalışmanın, insanların yüzde 99'unun yoğun nüfuslu bölgelerde yaşadığını gösteren şaşırtıcı sonuçlarının altını çiziyor. artık yıldızların çoğunu (eğer varsa) göremiyor.

Konaklama kategorisi, DarkSky'nin, Zion ve Yellowstone Ulusal Parkları da dahil olmak üzere 200'den fazla bulunan Uluslararası Dark Sky Mekanları için mevcut sertifika programını tamamlamaktadır; Avustralya'daki Arkaroola Yaban Hayatı Koruma Alanı; Namibya'nın güneyindeki Namibrand doğa koruma alanı; ve hatta Quebec'in Sherbrooke şehrindeki Parc du Mont-Bellevue gibi kentsel yerler.

Bay Brigagliano, programla ilgili haberlere verilen tepkinin oldukça hızlı olduğunu söyledi. “Bugüne kadar Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İngiltere, Tayland, Avustralya, Hindistan, Almanya, Suudi Arabistan ve Cook Adaları'ndan 100'e yakın tatil yeri, dinlenme merkezi, çiftlik ve diğer mülk program hakkında bizimle iletişime geçti. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlardan üst düzey lüks gayrimenkullere kadar çeşitli şirketlerden ilgi alıyoruz.”

Yıldızlar nerede?

Ortak alanda (resepsiyon, restoran, snack bar ve salon olarak hizmet veren büyük bir çadır) San Francisco'dan daksundlu bir çift yeni giriş yapmıştı. Beni kayıt ettiren kadın beni ATV ile safari tarzı çadırıma götürdü.

Tüm çadırlar birbirinden sadece bir taş atımı uzaklıkta olup hepsinde teras, duşlu özel banyo ve geleneksel piramit şeklindeki çadırlardan daha fazla alan sunan dört dikey duvar bulunmaktadır. Benimkinde bir kral yatak, iki deri sandalye ve odun sobası vardı. Benim seçimim Stargazer'da (vergiler ve harçlar dahil 432 dolar ödedim) ayrıca yatağın üzerinde kemer oluşturan bir gökyüzü penceresi var.

Güverteye çıktım. Vadi kalın bulutların altında karanlıktı. İçeri girdiğimde yağmurun ekranda pıtırtısını duyabiliyordum. Yerel slot kanyonuna yürüme planımdan vazgeçtim – slot kanyonları sular altında kalabilir – ve yağmur damlalarıyla dolu gözetleme penceresinin altına kaydım. Yıldızlı bir gece ihtimali zayıf görünüyordu.

Yağmurda yürüyüş yapmak için daha iyi ayakkabılar getirmiş olmayı dileyerek parkamın fermuarını çektim ve ana ortak alana doğru yürüdüm. Kızarmış alabalık (25 dolar) cazip görünüyordu ama kafeterya rahatsız edecek kadar soğuktu. Sırt çantamdan bir protein barı alıp korunaklı toplanma alanlarından birinin altına oturdum. Bunu yaparken, yağmurun Utah'ın çizgili Navajo kumtaşını nasıl daha derin mercan ve ekru renklerine dönüştürdüğünü fark ettim. Benimle Büyük Merdiven arasındaki geniş vadi iki ya da yirmi mil kadar olabilirdi, bu vadinin genişliği o kadar anlaşılmazdı ki. Idaho'dan muşamba ceketler ve Everest Dağı'nı buz tutabilecekmiş gibi görünen yürüyüş botları giyen bir çift yanıma katıldı. Benden farklı olarak kötü hava koşullarına daha hazırlıklıydılar ama bu onları yakındaki kanyonlarda yürüyüş yapmaktan alıkoymadı.

Saat 20.00 sıralarında yağmur sisli çiselemeye dönüştü. En iyisini umarak alarmımı sabah 3:30'a, Samanyolu'nun dış bölgelerinin Kuzey Yarımküre'de göründüğü zamana (doğru koşullar sağlandığında) kurdum.

Alarm çaldığında gözlerimi açtım ve hâlâ nemli olan pencereden yıldızların parıldadığını gördüm. Giyindim, pille çalışan bir fener aldım ve geceye adım attım. Üzerimde gökyüzü nihayet her yönden açıktı; Daha fazla şaşıramazdım.

Kanyonun kenarına yaklaşmak için küçük güneş enerjili yer ışıklarının aydınlattığı toprak yolda yürüdüm. Birkaç çadırın sobalarından çıkan dumanlar yükseldi ve kayboldu. Yoluma bir tavşan çıktı. Bir parça kuru fırçanın üzerine oturdum. Burası Amerika Birleşik Devletleri'nin en karanlık bölgelerinden biri olan Colorado Platosu'ydu ve geriye bir veya iki bulut kalsa bile binlerce yıldız karanlığın içinde parlıyordu. Üzerimdeki ulaşılmaz Samanyolu'nun perdesi miydi bu? Batıyı net bir şekilde gördüğümde Venüs'ü görebileceğimden neredeyse emindim. Yıldız gözlem uygulamam SkyView'ı kullanarak Orion ve Leo takımyıldızlarını bulmayı başardım.

Arkama yaslandım ve yıldızlar sabah gökyüzünden kaybolana ve sabah ışığı geniş vadi boyunca muhteşem yolculuğuna başlayana kadar orada kaldım.

Haberler Travel'ı takip edin Şu tarihte: instagram Ve Haftalık Travel Dispatch bültenimize kaydolun Daha akıllıca seyahat etmek için uzman ipuçları almak ve bir sonraki tatiliniz için ilham almak için. Gelecekteki bir kaçamağın mı yoksa sadece koltukta seyahat etmenin mi hayalini kuruyorsunuz? Bizimkilere göz atın 2024'te 52 seyahat noktası.