Vermont’un büyülü bir köşesinde kasabadan kasabaya kayak yapmak

çavuş

Aktif Üye
Soğuk bir şubat sabahıydı ve arkadaşlarım sabırsızca kayaklarını ahırdan çıkmak üzere olan atlar gibi tepindiler. Kayak yapmak için kilometrelerce karlı parkurlarımız vardı ve ben de teçhizatımla çok uzun süre oyalanmıştım. Ekipmanlarımızda son ayarlamaları yaptık ve Greensboro, Vt.

Beşimiz, kartpostal gibi mükemmel bir manzara eşliğinde, bakımlı parkurlarda kasabadan şehre 12 millik bir yolculuk için hafif kros kayağımıza atladık. Kuzeydoğu Vermont’un vahşi krallığının kalbindeki varış noktamız Craftsbury Outdoor Center’a kayakla gitmemiz yaklaşık dört saat sürerdi. Geceyi orada geçirmeyi, akşam yemeğini orada yemeyi ve ertesi günü 105 km’lik kayak pistleri ağını ve diğer olanakları keşfederek geçirmeyi planladık. Craftsbury’nin neden sessizce ülkenin önde gelen kros merkezlerinden biri, sürdürülebilirlikte bir yenilikçi ve Olimpiyat adayları için bir boru hattı haline geldiğini yakından görmek istedim.

Highland Lodge’dan ayrıldıktan dakikalar sonra tepedeki bir çayırda durdum ve aşağıdaki Hazar Denizi’nin donmuş genişliğine baktım. Yoldaşlarım, İskandinav kayağının ritmik tekme ve süzülme hareketleriyle kolları ve bacakları bana doğru kayıyorlardı. Rüzgârın savurduğu kar taneleri yanaklarımı yaktı. Önümdeki ormanın sığınağına ulaşmak için döndüm ve hızla kayak yaptım.

Yavaş yavaş karla kaplı ağaçların arasından tırmanıyordum ki başka kayakçılarla karşılaştım. Bunların arasında Craftsbury Outdoor Center’da eski Kayak Direktörü olan 79 yaşındaki John Brodhead de vardı. O ve ben bu kursta ilk kez 1990’larda Bay Brodhead en iyi kayak yarışçılarının ilgisini çeken Craftsbury Maratonu’nu koştuğunda tanıştık. Yemek için geldim. Birkaç yıl boyunca, maraton hem bir yarış hem de tur bölümünü içeriyordu ve yerel hancılar ve restorancılar tarafından sağlanan lezzetli yemeklerle yakıt ikmali duraklarını içeriyordu. Köri çorbasından yaban mersinli turtaya kayarak, Vermont’un evcilleştirilmemiş bir bölümünde medeni konforun tadını mutlu bir şekilde çıkardım.

Craftsbury Maratonu her yıl 500’den fazla yarışçıyı kendine çekiyor. Yiyecek durduğunda (“Bu lojistik bir kabustu,” dedi Bay Brodhead bana), ben de aynı şekilde hissettim.

Akçaağaç ve huş ağaçlarından oluşan kar örtüsünün altında dururken, Highland Lodge kasabadan kasabaya kayak yolunun geliştirilmesinde etkili olan Bay Brodhead’e bu alışılmadık turun kökenini sordum.

Bir sonraki tırmanıştan önce sırıklarına yaslanıp nefesini tutarak, “Bu parkurun ilham kaynağı, noktadan noktaya yarışları gördüğüm ve kayakçıların ve turistlerin bundan ne kadar keyif aldığını gördüğüm Avrupa’dan geliyor” dedi.

Amaç, “maceraydı” dedi.

“Dışarıda olmak harika.”

Kros kayağı bir canlanma yaşıyor. 2021/22 kışında yaklaşık beş milyon insan bu spora katıldı – on yıl öncesinin yaklaşık iki katı. Snowsports Industries America Başkanı Nick Sargent’a göre, İskandinav kayak ekipmanları perakende satışları geçen kış yüzde 158 arttı. İlgideki artışı kısmen Covid’e ama aynı zamanda büyük ölçüde “sporun ne kadar sağlıklı olduğuna” bağlıyor. “Trafik yok, sıra yok ve bir veya iki saatliğine katılabilirsiniz ve dışarıda olmak harika.”

Kayak arkadaşlarım ve ben kısa süre sonra bir tepeye tırmandık. Arkadaşım Todd Eastman’ı hızlı bir inişte takip ettim, zarif telemark dönüşlerini yeni bakımlı bir orman yolunda kadifemsi fitilli kadife dokusuyla eşleştirmeye çalıştım. Todd deneyimli bir İskandinav kayakçısı, bu yüzden onun kuyruğuna yaklaşabileceğime güvendim. Aniden dengesini kaybetti ve bana bakarak ve geniş bir şekilde sırıtarak yere yattı. Onu kazığa vurmamak için tozun içine daldım.

Patika ormandan çıkıp geniş bir çayıra çıktı. Kuzeydoğu Krallığı’nın inişli çıkışlı zirveleri sahneyi çerçeveledi. Güneş patladı ve yakındaki bir zirvedeki taze kardan yansıdı ve bir ardıç kuşunun mavi gökyüzüne karşı yeni boyanmış bir New England kilise kulesi görüntüsünü canlandırdı.

Sırt çantalarımızda taşıdığımız sandviçler ve meyvelerle yakıt ikmali yapmak için yıpranmış bir akçaağaç şeker kulübesinin önünde durduk. Kısa süre sonra şurup için özsu akan görkemli akçaağaç korusuna hayran kaldık.

Küçük Craftsbury köyünden ve genel mağazasından geçerek öğleden sonraya kadar devam ederken yol altın ışıkla yıkandı. Geniş manzaralar yerini yavaş yavaş gevezelik eden bir dere boyunca güneşli bir sürüşe bıraktı.

Hedefimize yaklaştıkça, parkurlarda daha fazla aktivite vardı. Sonunda son bir tepeye tırmandık ve Craftsbury Outdoor Centre’da yaşayan bir sahne bulmak için yeniden ortaya çıktık. Kayakçılar her yöne akın etti. Çocuklar birbiri ardına at sürerken, plastik konilerin etrafından ateş ederken keyifle ciyakladılar.

Etkinliğin kalbi, güneş panelleri olan modern bir ahşap bina olan Touring Center’dı. Ortaklarım ve ben kayaklarımızı verandaya koyduk ve içeri girdik. İnsanlar uzun masalara oturdular ve büyük cam pencerelerden Grand Central arazi yolunu andıran yoğun, bol güneş alan tarlaya baktılar. 2011 ile 2019 arasında Craftsbury’yi ziyaret eden kayakçıların sayısı üçe katlandı. Arkadaşlarım rahatlayıp manzarayı seyrederken ben de bu kırsal karakolu bir kayak merkezi haline getiren çiftle sohbet ettim.

Antrenörlerin Olimpiyatçı olduğu yer

Nüfusu 1.343 (2020) olan Craftsbury kasabası, tomrukçuluk, çiftçilik, akçaağaç şurubu ve son zamanlarda Olimpik atletlerle tanınan kırsal bir bölgededir.

2008’de, 35 yaşındaki Craftsbury Outdoor Center’ın, yakınlarda Morrisville’de yaşayan ve çalışan Olimpiyat kürekçileri olan 69 yaşındaki Judy Geer ve 75 yaşındaki Dick Dreissigacker tarafından satın alınmasıyla yeni bir dönem başladı. Bay Dreissigacker, dünyanın dört bir yanındaki fitness merkezlerinde ve evlerde bulunan yüksek teknolojili kürek makinelerini ve kapalı alan kürek makinelerini üreten Concept 2’nin kurucu ortağıdır. Çift, açık hava merkezini satın aldığında, sporu, sürdürülebilirliği ve sorumluluğu teşvik etme gibi üç yönlü bir misyona sahip bir hayır vakfına dönüştürdü.

Kros Kayağı Alanları Derneği direktörü Reese Brown, “Hayallerini gerçekleştiriyorlar” dedi.

Topluluk, Outdoor Center’ın can damarıdır. Kayak pistlerinin yaklaşık dörtte üçü özel arazi üzerindedir. 100 kadar toprak sahibinin çoğu, kasabada iyi tanındıkları için Dick ve Judy ile sözlü bir anlaşmaya ve “taze pişmiş kurabiyelere” dayalı olarak parkurlara ev sahipliği yapmayı kabul ediyor Bayan Geer gülümseyerek ekledi.

Vermont okul çocukları ve üç komşu şehrin sakinleri Craftsbury’de ücretsiz kayak yapıyor ve sezonluk geçiş sadece 50 dolar. Craftsbury’nin Yeşil Yarış Projesi kapsamında ücretsiz olarak kros kayağı, biatlon (kros kayağı ile tüfek atışını birleştirir), koşu ve kürek çekme branşlarında üniversite sonrası seçkin sporcular. Olimpiyatlarda yarışmayı hayal ediyorlar ama aynı zamanda yerel kayak kulübü ve okullarda çocuklara koçluk yapıyor ve kampüsün çalışır durumda kalmasına yardımcı oluyorlar. GRP’nin altı üyesi, Güney Kore’nin Pyeongchang kentinde düzenlenen 2018 Kış Olimpiyatlarına katıldı.

GRP üyesi 37 yaşındaki Susan Dunklee, “Buradaki dengeyi benimseme ve sporunuzdan başka bir şeyden – topluluğunuza nasıl katkıda bulunduğunuzdan kaynaklanan – değer bulma modeli benim için sporu sürdürülebilir kıldı” dedi. zaman Olimpiyat şampiyonu ve Amerikan biatlon tarihinin en ödüllü rakibi. O şimdi GRP için koşmanın başı

2014 yılında, Bay Dreissigacker ve Bayan Geer, havadar, ultra verimli bir tur merkezi ve spor salonu inşa ederek mütevazi kampüsü dönüştürdüler. Birkaç yıl sonra eski bir kayak kampının yerini modern kabinler aldı ve ortak yemek salonu genişletildi; Artık sporcuların baktığı bahçelerde yetiştirilen ürünler de dahil olmak üzere yerel yiyecekler sunuyor. Kampüs, odun, güneş enerjisi ve kar yapımından kaynaklanan atık ısıyla çalışan merkezi bir ısıtma sisteminden ısı ve sıcak su çekiyor. Elektriğin çoğu, çatılarda ve kayak pistlerinin çevresinde görülebilen büyük güneş panellerinden geliyor.

Craftsbury’nin sürdürülebilirlik odağı, hem idealizm hem de pratik kaygılar tarafından yönlendirilmektedir. New England, bu yıl kaydedilen en sıcak Ocak ayını yaşadı ve birçok kros kayak alanının açılmasını engelledi. Ancak Craftsbury, yenilikçi kar depolama sistemi sayesinde Şükran Günü’nden önce açıldı. Her kış, merkez, daha sonra 18 inçlik talaşların altına gömülen bir kar yığını oluşturmak için kar yapma ekipmanı kullanır. Bütün yaz saklanır ve ertesi kış patikalarda kullanılır. Bay Dreissigacker, bu kar depolama yöntemini İskandinavya’da başarılı bir şekilde gördüğünü açıkladı. Craftsbury’de başarılı oldu: Karın yaklaşık yüzde 60’ı yaz sıcağında hayatta kalıyor ve stok, Craftsbury’nin Kasım ayında kayak yapmaya açılmasına izin veriyor.

Merkezdeki sayısız yarış ve festivalde gönüllülere rehberlik eden büyük boy ceketiyle görülebilen Bayan Geer, en büyük ödülünün Craftsbury’de karda sihrin gerçekleşmesini görmek olduğunu söyledi.

“Tüm gruplar arasındaki etkileşimi seviyorum” dedi. “Kamplarda normal insanlarımız var, olimpik gelişim gösteren atletlerimiz var ve özellikle küçük çocukların Olimpiyatçılar tarafından çalıştırılması hoşuma gidiyor. Ve birçok antrenörümüz var. Buradaki tüm çocuklar için gerçekten çok iyi.”

Hedefi vur

O gece, kayak arkadaşlarım ve ben, Great Hosmer Göleti’ne bakan, rahat bir İskandinav tarzı açık plan kabinde kaldık (konaklama çift kişilik oda başına 190 ila 410 $ arasında değişiyor, yemekler, kayak kartları ve fitness merkezinin kullanımı dahil). Craftsbury’den kürek çekme programı web sitesine. Akşam yemeği için yuvarlak masalarda ailece yemek yiyen konuklarla dolu yemek odasına gittik. Bir yetişkin yaz kampı havası vardı. Ancak geleneksel kamp ücreti yerine, sebze lazanya, akçaağaç yonga soslu lahana salatası ve akçaağaç sarışın parfeden oluşan lezzetli, yerel kaynaklı bir yemekle tedavi edildim.

Craftsbury’deki tüm mevcut ve gelecek vadeden Olimpiyatçılarla birlikte, onların bilgeliklerinden biraz yararlanmaya kararlıydım. Ertesi sabah, tur merkezinin önündeki biatlon atış poligonu hakkında bana bazı ipuçları vermeyi kabul eden Bayan Dunklee’yi görmeye gittim.

Bayan Dunklee karda yüz üstü yattı ve ben küçücük bir görüş alanından bakarken bana tüfeği nasıl tutacağımı ve nişan alacağımı gösterdi. 50 yarda önümdeki beyzbol büyüklüğünde siyah bir noktayı hedefledim.

“Nefes al. Nefes ver. Sıkıştır,” diye tonladı sessizce, birinci sınıf bir rakipten çok bir meditasyon ustası gibi konuşuyordu.

çıngırak çıngırak Tuna

“Hedefi vurdun!” diye ilan etti.

Bu benim Olimpiyat anımdı. Ve kimse buna benden daha fazla şaşırmadı.