Yardım! Bir gemi seyahatini kaçırdım ve gemi seyahati şirketinin seyahat sigortası bunu karşılamıyor.

çavuş

Aktif Üye
Sevgili Tripped Up,

2022'de mezun olup bir yıl çalıştıktan sonra, bonusumu ve birikimlerimin bir kısmını eşim ve ben Norveç Cruise Line ile dokuz günlük bir Akdeniz gezisine rezervasyon yapmak için kullandım. 7.657 dolarlık gemi yolculuğu paketimiz, Atlanta'dan Newark üzerinden Barselona, İspanya'ya uçak bileti ücretini ve seyahat sigortasını içeren Norveç'in BookSafe Seyahat Koruma Planını içeriyordu ve aynı zamanda yüzde 75'lik bir Kredi Alma karşılığında “herhangi bir nedenle” iptal etmeme izin verdi. Hava koşulları ilk uçuşumuzu erteledi, aktarmalı uçuşumuzu kaçırdık ve United Airlines bizi uçağa biniş saatinde Barselona'ya ulaştıramadı. Norveç'i aradım ve acenteler başka bir havayolu şirketinden son dakika biletleri almamı önerdiler ama bende o kadar para yok. Öyle olsa bile, daha sonraki limanlara doğrudan uçuş olmayacaktı ve ben başka bir bağlantılı uçuşu kaçırma riskini almak istemiyordum. Böylece geceyi Newark Havaalanında geçirdik, ertesi sabah Atlanta'ya dönüş uçağının parasını ödedik, gemi yolculuğunu ve kalan rotaları iptal ettik. Seyahat sigortasından hemen Norveç'ten 1.184 $ geri aldım ve ardından seyahat sigortasından 232 $ daha (dönüş uçuşum için) geri aldım, ancak yolculuk için seyahat iptali talebi tamamen reddedildi. Bana göre en azından yüzde 75'lik krediyi almalıyım; koruma planı başka ne işe yarar ki? Yardım edebilir misin? Ivy, Atlanta

Sevgili Ivy,

Kruvaziyer şirketinin kendisi için rezerve ettiği seyahat programındaki uçuş gecikmeleri nedeniyle bir gemi seyahatini kaçırdıktan sonra Tripped Up'ı yazan ilk gezgin siz değilsiniz.

Ayrıca bu sorunu kendileri çözmek için her türlü çabayı gösterdiler ve başlangıçta Better Business Bureau'ya, Georgia Başsavcılığına ve Florida'daki Tarım ve Tüketici Hizmetleri Departmanına (Norveç'in merkezi olduğu yer) şikayette bulundular – hepsi de sonuç vermedi. Yardım etmeyi teklif ettiğimde bile pes etmedin ve -ben bir şey yapamadan- Norveççe'yi “iyi bir jest olarak” gelecekteki bir gemi yolculuğu için sana yüzde 75'in biraz üzerinde, yani 5.420 doların biraz üzerinde bir kredi vermesi konusunda ısrar ettin. Will.” Etkileyici.

Başka bir Tripped Up okuyucusuna yardım edebilirdim ama Norveç'in sorumluluktan kaçma ifadesini “iyi niyet göstergesi olarak” kullanması sinirlerimi bozdu. BookSafe'in neden sizi kapsamadığını ve diğer gemi seyahati müşterilerinin kendilerini korumak için neler yapabileceklerini bilmek istedim.

BookSafe planı aslında iki ana bileşenden oluşuyor: Aon Affinity tarafından yönetilen ve Nationwide tarafından üstlenilen seyahat sigortası ve Norveç'in kendisi tarafından sağlanan “herhangi bir nedenle iptal kredisi” özelliği.

Ek metni baştan sona okudum ve poliçenin seyahat sigortası kısmının, havayolu şirketiyle ilgili sorunlar nedeniyle bir yolcunun gemi yolculuğunu kaçırması durumunda gemi seyahati için geri ödeme sağlamadığı ortaya çıktı (ve Aon bunu doğruladı). Ancak “herhangi bir nedenle iptal et” bileşeni altında bana öyle geliyor ki Norveç'in size bu krediyi hiçbir sorun yaşamadan vermesi gerekirdi.

Bunu Norveççe'den teyit etmeye çalıştım ancak şirket sorularımın çoğunu yanıtlamayı reddetti ve bunun yerine e-posta yoluyla yanlış bilgilerle yanıt verdi.

İlk e-postada, “Norveç Cruise Line, gemi yolculuğu teklifinin bir parçası olarak uçuş düzenlemeleri sunmasına rağmen, havayollarının operasyonları üzerinde hiçbir kontrolümüz yok ve uçuş değişikliklerinden veya iptallerinden sorumlu değiliz” deniyordu.

Açıklamada şöyle devam edildi: “Bunun gibi beklenmedik durumların doğası gereği, tüm misafirlerimize seyahat sigortası yaptırmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz.”

Ama burada da seyahat koruma planını yaptırdınız ve sigorta kısmı sizi kapsamıyor. “Herhangi bir nedenle iptal et” kredi bileşeniyle ilgili olarak, Norveç size sizin ilettiğiniz başka bir e-posta gönderdi: “Rezervasyonunuza uygulanan cezalar, ayrılmadan önce “Herhangi bir nedenle iptal nedeni” kapsamında olmadığından, bunlar için kredi veremiyoruz. düşme. ”

Better Business Bureau'ya ilk şikayette bulunduğunuzda, Norveç konuyu ikiye katladı ve aynı ifadeyi kullandı.

Nedenini anlayamıyorum. Kredinin yürürlüğe girmesi için BookSafe, uçuşunuzun kalkışından önce değil, yalnızca “gemi ayrılmadan önce” iptal etmeniz gerektiğini söylüyor. Bana Atlanta'ya geri uçtuğunuz güne ait bir iptal belgesi ilettiniz; bu aynı zamanda gemi yolculuğunun başladığı gündü. Norveç, iptalin geminin kalkışından dakikalar veya saatler sonra gerçekleştiğini keşfetmediği sürece bu durum söz konusu olacak gibi görünüyor. Seçeneklerinizi sormadan önceki geceden beri onlarla telefonda konuştuğunuzu düşünürsek, bu oldukça samimiyetsiz olurdu.

Norveç'e orijinal reddi sorduğumda, “seyahat iptali talebi yerine yanlışlıkla seyahat gecikmesi talebinde bulunduğunuzu” ve kredinin “daha sonra hesabınıza aktarıldığını” belirten bir beyan aldım.

Bana göre bu, kafa karışıklığı ile yanlış arasında bir yerde. Aslında olan şey, Aon'a bir “seyahat gecikmesi” talebinde bulunmanızdı, bunun yalnızca Atlanta'ya dönüş uçuşunuzla ilgili olduğu ortaya çıktı. (Seyahat gecikme korumasının yaptığı da budur: beklenmedik masrafları karşılar.) Daha sonra yine Aon'a bir “seyahat iptali” talebinde bulundunuz, ancak bu hiçbir zaman işe yaramadı: seyahat iptal koruması uçağa biner binmez sona erdi ve başka bir şey daha oldu. Seyahat kesintisi sigortasını yaptırdıysanız “seyahat kesintisi” meydana gelir. Ancak bunu talep etmenin size bir faydası olmaz: Norveç'in seyahat kesintisi politikası havayolu gecikmelerini kapsamıyor.

Bu yüzden biraz kan, ter ve gözyaşından sonra Norveç'in yüzde 75'lik kredisini aldınız.

Şüphesiz kafa karıştırıcıdır. Seyahat iptali, gecikme ve kesinti politikalarının yaygın tuzağına düştünüz; bu teminatın gerçekte sizin suçunuz olmayan her şeyi kapsayacağını varsayıyoruz. Ancak eksperler, poliçenizin kapsadığı “tehlikeler” veya “tehlikeler”in küçük basılı listesini son derece kelimenin tam anlamıyla yorumlama eğilimindedir.

Farklı şirketlerin poliçelerini bir araya getiren ve bu şirketlerin poliçelerine doğrudan bağlantılar sağlayan TravelInsurance.com'un kurucu ortağı Stan Sandberg, “Eğer oradaysa iyisiniz, yoksa iyi değilsiniz” dedi. ülkeye özgü politikalar

Merak ettim ve BookSafe'in ayrıntılı baskısını Carnival, Disney, MSC, Princess, Royal Caribbean ve Viking gibi kruvaziyer şirketlerinin standart seyahat koruma planlarıyla karşılaştırmaya karar verdim. Tutarlılık sağlamak için, havayolları, trenler ve benzerleri gibi “normal taşıyıcıların” gecikmeleri ve iptallerinden kaynaklanan sorunları ne kadar iyi kapsadıklarına özellikle dikkat ederek New York versiyonlarını kullandım.

Tüm planlarda sigorta şirketleri tarafından yönetilen “seyahat gecikmesi”, “seyahat iptali” ve “seyahat kesintisi” teminatları bulunmaktadır. Çoğu, kruvaziyer şirketlerinin kendilerinin yöneteceği ayrı bir “herhangi bir nedenle iptal” kredisini içerir. (Sadece MSC değil.)

Genellikle yolculuk değerinin yüzde 125 veya 150'si kadar maksimum fayda sağlayan yolculuk molalarına odaklandım. Bu, teorik olarak yolcuya seyahatin tüm maliyetinin yanı sıra kesinti nedeniyle oluşan ek maliyetlerin geri ödenebileceği anlamına gelir.

İncelediğim yedi plandan üçü (Norveç, Royal Caribbean ve Princess) havayolu sorunlarını seyahat kesintisi avantajlarından tamamen hariç tutuyor, bu da sizinki gibi bir durumda kaçırılan bir gemi yolculuğunun tam değerini talep etmeyi imkansız hale getiriyor. Aegis General Insurance'ın seyahat genel müdürü Jason Schreier, “Bu şok edici” dedi.

“Bulduğunuz seyahat sigortası planlarının yüzde doksan beşinde hem seyahat iptali hem de seyahat kesintisi avantajları açısından ortak havayolu sorunları var” dedi.

Diğer dört kapak değişen derecelerde gecikmeler sağlar. Karnaval sadece hava durumu sorunlarından bahsediyor. MSC ve Viking, mekanik sorunları, hava koşullarındaki gecikmeleri ve grevleri ele alıyor; oldukça genel bir dil, ancak her şeyi kapsayan bir dil değil. Yalnızca Disney'in planı, yolculuğun en az yarısının kaçırılmasına neden olduğu sürece “herhangi bir normal havayolu gecikmesi” durumunda yolculuğun kesintiye uğramasına izin veriyor.

Aegis'ten Bay Schreier bana, kruvaziyer şirketlerinin, özel sorumluluk azaltma planlarıyla ortak tehlikeleri sıklıkla ortadan kaldırdığını söyledi. Norveç'e bu konuyu sorduğumda şirket beni Aon Affinity'ye yönlendirdi. Ancak Aon Affinity Travel Practice'in başkanı Beth Godlin, Aon'un “birçok farklı kruvaziyer şirketiyle çalıştığını” ve planları “kruvaziyer şirketinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde” ayarladığını yazdı.

Son olarak, herhangi bir nedenle gemi yolculuğunun kısmen iptal edilmesi unsuru da bulunmaktadır. Royal Caribbean, Carnival, Princess ve Disney'in yanı sıra Norveç'in planının, yolculara gemi kalkmadan önce iptal etme seçeneği sunarak uçuş sorunlarını ele alacağını öğrendik. Yalnızca Viking's farklıdır ve ilk uçağa bindiğiniz anda sona erer. (Yine MSC bu avantajı hiçbir şekilde sunmamaktadır.)

Yalnızca koruma planlarının geleneksel havayollarındaki gecikmeleri kapsayıp kapsamadığına dayanarak bir gemi seyahati şirketi seçmemeniz konusunda sizi uyarmak isterim; yalnızca başka bir şeyin ters gitmesini istersiniz. Ama Ivy, eğer kredini kullanıyorsan ayrı bir sigorta satın almak için zaman ayırmayı, TravelInsurance.com veya Squaremouth gibi karşılaştırma sitelerini kullanmayı veya doğrudan Aegis gibi şirketlere gitmeyi düşünürdüm, Bay Schreier'in de belirttiği gibi Gemi yolculuğuna özel bir pakete ve Barselona'ya zamanında varabilmeniz için hemen başka bir havayolunun uçuş ücretini ödemenizi sağlayabilecek “stressiz” bir özelliğe sahiptir.

Ne yaparsanız yapın, umarım harika bir yolculuk geçirirsiniz ve bir iyi niyet göstergesi olarak Norveç'i olanlar için en azından geçici olarak affedebilirsiniz.

Yanlış giden en uygun seyahat planıyla ilgili tavsiyeye ihtiyacınız varsa TrippedUp@Haber'a e-posta gönderin.

Haberler Travel'ı takip edin
Şu tarihte: instagram Ve Haftalık Travel Dispatch bültenimize kaydolun Daha akıllıca seyahat etmek için uzman ipuçları almak ve bir sonraki tatiliniz için ilham almak için. Gelecekteki bir kaçamağın mı yoksa sadece koltukta seyahat etmenin mi hayalini kuruyorsunuz? Bizimkilere göz atın 2024'te 52 seyahat noktası.