Yardım! Qatar Airways, bağlantının kopması nedeniyle uçağa binmemizi reddetti.

çavuş

Aktif Üye
Sevgili Tripped Up,

Ben Ürdün'de yaşayan ve Birleşmiş Milletler için çalışan bekar Amerikalı bir anneyim. Eylül 2019'da o zamanlar 5 yaşında olan oğlumu Çin'den evlat edindim ve ona her yıl ülkesini ziyarete geleceğimize söz verdim. Ama sonra salgın patlak verdi. Çin nihayet 2023'te turistlere yeniden açıldığında, Temmuz ayında vize aldık ve Qatar Airways ile Doha üzerinden Pekin'e toplamda yaklaşık 1.400 dolar ödeyerek bir uçuş rezervasyonu yaptık. Şimdi 9 yaşında olan çocuğum dil becerilerini korumak için çok çalıştı ve heyecanlı ama aynı zamanda gergindi. O zamanlar Çin hükümeti, yolculardan önceden veya varışta bir “sağlık beyanı formu” doldurmalarını talep ediyordu. Qatar Airways web sitesindeki bağlantı işe yaramadı, ancak çevrimiçi olarak ve yakın zamanda Çin'e seyahat eden arkadaşlarımla bu bağlantıyı varışta doldurabileceğimi doğruladım. Havaalanında Qatar Airways aynı fikirde değildi ve formu tekrar çalıştıramadığım için uçağa binmemiz reddedildi. Oğlum havaalanı zemininde hıçkırarak yere yığıldı. Ertesi gün için yeniden rezervasyon yaptırdım ve Royal Jordanian ve China Southern ile 1.882 $ karşılığında İstanbul üzerinden Pekin'e uçtuk. Havayolu şirketlerinin hiçbiri formumun onaylandığını gösteren QR kodunu istemedi: tüm yolcuların varışta yeni formlar doldurması gerekiyordu. Qatar Airways biletlerin çoğunu iade etti – 1.185 $ aldık – ancak bunun yanlış olduğunu kabul etmeyi reddetti. Daha pahalı olan son dakika uçuşlarını ve diğer maliyetleri (Çin'deki iç hat uçuşları ve trenlere yeniden rezervasyon yaptırmak gibi) göz önüne alırsak, yaklaşık 930$'lık bir kaybımız var. Havayolunun bu tutarı telafi etmek için bize bir uçuş kuponu vermesi gerektiğine inanıyorum. Yardım edebilir misin? Elizabeth, Amman, Ürdün

Sevgili Elizabeth,

Uluslararası seyahat belgelerinin karmaşık dünyasıyla karşılaşmanız özellikle yıkıcıydı çünkü yolculuk aileniz için duygusal açıdan stresliydi. Ancak belgelerle ilgili kafa karışıklığı, yolcular için uluslararası giriş koşulları veritabanını bulunduran Sherpa şirketinin genel müdürü Max Tremaine, uçağa binişinizin “günde binlerce kez” reddedildiği anlamına geliyor diyor.

Qatar Airways'i cömertçe aşırı yaptırım olarak adlandırdığım şeyi mazur görmek istemiyorum, ancak havayolunun uzun check-in kuyruklarında bekleyen personeli, seyahat edenlerin yeterli belgeleri olup olmadığı konusunda ani kararlar vermekte zorlanıyor.

Tüm ülkelerin, seyahat edenlerin pasaportlarına ve menşe yerlerine bağlı olarak kendi giriş gereksinimleri vardır ve yanlışlıkla insanların uçmasına izin veren havayolları para cezasına çarptırılır. Müşterileri, bir haftalık tatil için doğrudan New York'tan Londra'ya uçan, geçerli pasaportlara sahip Amerikalı bir aile ise karar kolay olabilir. Ancak seyahat karmaşık olabilir; Hollandalı bir bankacının Kahire üzerinden Bangladeş'e uçtuğunu veya Avustralyalı bir trapez sanatçısının Frankfurt üzerinden Kırgızistan'daki bir konsere tek yön bilet uçurduğunu düşünün. Pandemi bu karmaşık sistemi daha da karmaşık hale getirdi. Sizin durumunuzda, seyahat programınız sizi Doha'daki Qatar Airways merkezine götürüyordu, bu da Ürdün'de sıraya giren arkanızdaki insanların muhtemelen her birinin kendi kuralları olan düzinelerce ülkeye seyahat ettiği anlamına geliyordu.

Qatar Airways, şikayetlerinize verdiği yanıtlarda, birçok uluslararası havayolu şirketinin sürekli değişen giriş ve çıkış koşullarını takip etmek için kullandığı bir sistem olan Timatic'ten alınan bilgilere atıfta bulundu. Bir e-posta yanıtında şunlar yazıyordu: “Yolculuğunuz sırasında, yine Çin yönetmeliklerine göre, uçağa binmeden önce Çin için bir QR kodu zorunluydu.”

Havayoluyla iletişime geçtiğimde Katar'ın Amerika kıtasındaki satışlardan sorumlu başkan yardımcısı Craig Thomas'tan da benzer bir yanıt aldım. “Çin'e seyahat eden yolcuların uçağa binmeden önce Çin Gümrüğünden bir elektronik sağlık beyanı doldurmaları gerekiyordu” diye yazdı ve yerel giriş koşullarının “genellikle karmaşık” olduğunu ve havayolunun “yolcularımızın ortaya çıkabilecek herhangi bir durumda gezinmesine yardımcı olduğunu” belirtti. “Sorunlara yardım etmek istiyorum.”

Ancak Katar o dönemde Timatic'in tavsiyeleri konusunda yanılıyordu. Timatic, daha çok IATA olarak bilinen bir ticari organizasyon olan Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği tarafından işletilmektedir. Timatic'i Hollanda'dan yöneten grubun müdür yardımcısı Mahir Şahin, bana Temmuz 2023'te Qatar Airways çalışanlarının güveneceği gerçek bilgileri gönderdi:

“Yolcuların kalkıştan önce veya varışta 'Çıkış/Giriş Sağlık Beyan Formu' doldurması ve QR kodunu ibraz etmesi gerekmektedir.”

İkinci seyahat programınızda belirttiğiniz gibi, “veya varışta” kısmı sizin durumunuza uygulanıyordu. Qatar Airways'e bu bariz ihmali ve bunun talep ettiğiniz krediyi iade etmeme kararını değiştirip değiştirmeyeceğini sorduğumda yanıt vermediler.

Ancak havayolları genellikle bu tür konularda özellikle ihtiyatlı davranıyor ve uygun belgeler olmadan yolcu taşımaları halinde devletin ceza vereceğinden korkuyor. Sayın Şahin, Timatic'in resmi bir statüsü olmadığını söyledi. Sonuçta sorumluluğu havayolu üstleniyor.

Sayın Şahin, check-in kontuarındaki bir çalışanın zihniyetini şöyle açıkladı: “Sizi check-in yapan çalışan, girdiğiniz her şeyin devlet tarafından kabul edilip edilmeyeceğini bilmiyor.”

“Havayolları bazen hala risk yönetimine başvuruyor ve özellikle hükümet kurallarının ve düzenlemelerinin yoruma yer bıraktığı durumlarda yolcunun taşınmasıyla ilgili ihtiyari kararlar alıyor” dedi.

Ancak riski azaltmak için sizin ve diğer seyahat edenlerin alabileceği önlemler vardır.

Dokümantasyon gereksinimleri uluslararası olarak farklılık gösterdiğinden, her ülkenin yönergelerinin yanı sıra ABD Dışişleri Bakanlığı'nın tavsiyelerini de okumakta fayda var.

Ancak Şahin, en iyi stratejinin, havayoluna giriş gereksinimleri bilgilerini sağlayan kaynağın aynısını kullanmak olduğunu söyledi. Birçok uluslararası havayolu, yolcuların okuduklarını gözden geçirmelerine olanak tanıyan, Timatic'ten (veya Sherpa gibi diğer sağlayıcılardan) gelen verilere dayanan çevrimiçi kaynaklar sağlar. (Qatar Airways'in seyahat politikası sayfası Timatic'in verilerini kullanır.)

Timatic için biraz hantal ama mükemmel işlevselliğe sahip bu sayfayı ve Sherpa için daha kullanıcı dostu ancak o kadar da ayrıntılı olmayan bu sayfayı kullanarak veritabanlarını kendiniz de kontrol edebilirsiniz.

Ancak sonuçta, sizin de keşfettiğiniz gibi, havayolu personelinin kuralları yorumlaması ve bazen de yanlış yorumlaması için hala yer var. Bu, özellikle bir havayolunun merkezi aracılığıyla üçüncü bir ülkeye bağlanıyorsanız ve acenteniz o destinasyonun giriş gerekliliklerine aşina olmayabilirse geçerlidir.

İngiliz hükümetine göre, Londra'ya seyahat eden Amerikalı aileden bile teorik olarak kalacak yer ayarladıklarını kanıtlamaları istenebilir. Timatic, havayollarına verdiği talimatlarda bundan bahsetmiyor ve çoğu yolcu için bunun gerçekleşmesi pek olası değil.

Ancak Timatic bir gereklilikten bahsettiğinde, seyahat edenlerin başka yerlerde çelişkili bilgiler bulsalar bile bunu ciddiye almaları gerekir.

Kaliforniya'daki bir kadından, Los Angeles'tan San Salvador ve Bogota, Kolombiya üzerinden La Paz, Bolivya'ya giden uçakta Avianca tarafından uçağa binmesi reddedilen bir e-posta aldım. Los Angeles'ta bir Avianca çalışanı uçağa binmesine izin vermeyi reddetti ve yolcuya vesikalık fotoğraflara ve güncel banka ekstrelerinin bir kopyasına ihtiyacı olduğunu söyledi. Kendisi, Dışişleri Bakanlığı'nın Bolivya'ya giriş şartları sayfasında bu şartın belirtilmediğini söyledi. Ama burası yanlış yerdi. Avianca'nın Timatic tarafından sağlanan seyahat düzenlemeleri sayfasına bakmış olsaydı, yolcuların varışta pasaport fotoğrafına sahip olmaları ve “mali durum kanıtı” sunmaları gerektiğini ve “bunların banka ekstreleri olabileceğini” görürdü.

Ertesi gün için yeniden rezervasyon yaptı, fotoğraflar çekti ve görev bilinciyle banka hesap özetlerinin çıktısını aldı. Ama hikayenin nasıl ilerlediğini biliyorsunuz: Bolivyalı yetkililer ikisini de istemedi.

İyi düşünülmüş bir seyahat planının ters gitmesiyle ilgili tavsiyeye ihtiyacınız varsa, TrippedUp@Haber'a e-posta gönderin.