Yedili Açılıp Pişen Tül Üzere Yufka (Videolu)

cigdem

Global Mod
Global Mod
Yedili Açılıp Pişen Tül Üzere Yufka Tanımı İçin Malzemeler

• 1 su bardağı eli yakmayacak ısıda ılık su (200ml)
  • 2,5 su bardağı un
  • 1 tatlı kaşığı tuz
Arasına sürmek için;

• Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 1-2 yemek kaşığı un
Yedili Açılıp Pişen Tül Üzere Yufka Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Uygun bir kaba suyu ve tuzu alıp tuz eriyinceye kadar karıştıralım .
  2. Üzerine evvela bir bardak unu ekleyip karıştırdıktan daha sonra geriye kalan unu yavaş yavaş ekleyelim ve yumuşak kıvamda hafifçeten ele yapışan hamur elde edelim.
  3. Unu hiç bir vakit birden dökmeyin azar azar ekleyin.
  4. hemen sonrasında hamuru tezgahın üzerine alalım ve hamuru çitiliyormuş üzere 5 dakika boyunca yoğuralım .
  5. Yoğurduğumuz hamurdan 21 adet modüle bölelim ve elimizde yuvarlayıp beze yapalım.
  6. Hazırlamış olduğunuz bezelerin üzerine vaktiniz var ise üzerine örtü örttüm.
  7. 15 dakika dinlendirebilirsiniz vaktiniz yoksa hiç sorun değil ki ben de dinlendiremedim aslına bakarsan .
  8. Bezeleri tezgahın üzerine alalım ve çokça un serperek çay tabağı büyüklüğünde açalım.
  9. 7 adet bezeyi bu türlü açalım.
  10. ondan sonrasında 1 adet açmış olduğumuz hamuru tezgahın üzerine alalım.
  11. Fırça ile her yanı yağladıktan daha sonra parmak uçlarımızla biraz un serpelim daha sonra üzerine tekrar bir hamur bırakalım ve yeniden yağlayalım .
  12. En üstteki hariç 7 adet hamuru bu türlü hazırlayalım ve ve kenara alalım.
  13. Geriye kalan bütün bezeleri bu türlü hazırlayıp 3 adet yedişerli olmak üzere hamur hazırlayalım.
  14. sonrasındasında birinci açmış olduğumuz 7 hamurun üzerine fazla bastırmadan merdane sayesinde servis tabağı büyüklüğünde yaklaşık 30 santim kadar açalım ve yeterlice ısıtılmış tavaya bırakalım .
  15. Ben tavanın dış kısmını kullandım arkadaşlar benim kullandığım tava bunu yapmaya uygun siz tavanın ortasında pişirebilirsiniz.
  16. Hamuru birinci vakit içinderda 45- 50 saniye daha sonra öteki yüzüne çevirelim daha sonrasında süreyi düşürüp 25- 30 de bir çevirelim.
  17. Pişen yufkayı yavaşça ucundan tutup çekip alalım öbür yüzünü çevirelim buradaki pişen yufkayı da alalım ve bu türlü böyle bütün yufkaları pişirelim .
  18. Toplamda 1. 1 buçuk dakikada hepsi pişiyor.
  19. Geriye kalan 2 hamuru da bu türlü pişirelim 5 dakika da 21 adet yufka hazırlanmış olacağız herkese afiyet olsun.
Yedili Açılıp Pişen Tül Üzere Yufka Tanımı Fotoğraflı Yapılışı