Almanya’da Ford’a satış ve üretim yasağı

babaadam

Aktif Üye
Almanya’da Ford’a satış ve üretim yasağı
Almanya’da Ford’a satış ve üretim yasağı getirildi.

Münih Bölge mahkemesi, Japonya’nın ulusal patent lisanslama firması IP Bridge tarafınca 4G taşınabilir bağlantı patentlerinin 8 sahibi ismine açtığı davayı karara bağladı.

Bloomberg’in haberine bakılırsa, mahkeme, Ford’un kablosuz teknoloji patentlerinin sahibi davacılarla bir muahedeye varmaması halinde Almanya’da araç satamayacağına yahut üretemeyeceğine karar verdi.

Ford’un davacılarla bir mutabakata varamaması durumunda temyize tabi olan karar iki hafta ortasında uygulanabilecek.

ABD merkezli araba üreticisi Ford, mevzuya ait açıklamasında, davanın sebebin uzun periyodik evrim (LTE) ağları için standart temel patentlerin lisanslanması olduğunu belirtti.

Açıklamada, Alman mahkemesinin yazılı sonucu çabucak hemen alınmadığı için bir kıymetlendirme yapılmayacağı aktarıldı.

Alman araba üreticisi Volkswagen’e karşı da patent ihlali niçiniyle IP Bridge tarafınca Münih Bölge mahkemesinde dava açılmıştı.

Volkswagen ise bir patent lisansı satın alarak davayı iptal ettirmişti.

Alman lüks araba üreticisi Daimler ise Nokia ve Sharp ile arabalarında kullanılan taşınabilir teknoloji konusunda benzeri bir patent uyuşmazlığıyla karşı karşıya bulunuyor.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.