Anevrizma nedir? Belirtileri nelerdir? Anevrizma niçinleri ve tedavisi

çavuş

Aktif Üye
ANEVRİZMA NEDİR?

Anevrizma, kan damarlarının duvarlarındaki zayıflama kararı bir balon üzere genişlemesi olarak tanımlanmaktadır. Anevrizma’da damar duvarı zayıflamış, incelmiş ve yırtılma riski mevcuttur.

Vücudun rastgele bir bölgesindeki damarda meydana gelebilen lakin en sık, karın aortasında (kalpten çıkan ve tüm bedeni besleyen ana damar) oluşan anevrizma, aortanın kalpten çıkan bölgesinde ve göğüs ortasındaki aortada da oluşabilmektedir. Anevrizma oluşumunda en büyük niçinin damar sertliğidir (aterosklerozdur).

ANEVRİZMA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sırt ağrısı, karın ağrısı ve karın bölgesinde atım hissi veren şişlik olabilir. Kimi hastalarda bu balonlaşmış damar patlayabilir ve karın içine yırtılabilir; bu durumda öteki belirti bulgula yanında bayılma, şuur kaybı hatta mevt olabilmektedir.

ANEVRİZMA TİPLERİ NELERDİR?

Sakküler (Kese biçimli) Anevrizma: En sık görünen anevrizma tipidir. Beyin tabanında büyük damarların çatallanma bölgelerinde oluşur. Bu anevrizmalar yıllar ortasında gelişir ve bundan dolayı anevrizmanın yırtılma riski yaşla birlikte artar. İleri yaşlarda damar yapısının bozulması da anevrizma oluşmasının öbür kıymetli bir sebebidir.

Füziform (iğ biçimli) Anevrizma: Damarın uzunca bir kısmının iğ biçimindeki bir genişleme kararı olarak gözüken anevrizmalardır.

Mikotik Anevrizmalar: Damarın mikrobik hastalığı kararı gelişen ender görülen anevrizma tipidir. çoğunlukla kalp romatizması olarak da bilinen subakut bakteriyel endokarditin bir komplikasyonu olarak görülür. İltihaplanmış olan damar duvarı zayıflar ve anevrizma oluşur.

Travmatik (Kaza kararı gelişen) Anevrizmalar: Travma daha sonrası beyin damarlarında gelişen anevrizma çeşididir.

ANEVRİZMALARIN TEDAVİSİ NASILDIR?

Anevrizma tanısı almış hastalar için günümüzde 3 tedavi şekli vardır. Müşahede tedavisi, cerrahi tedavi, damar içi tıkama (Endovasküler) tedavisi. Anevrizma hastalarının tedavisinde her hastalıkta olduğu üzere hasta/hasta yakını ve doktorun birlikte hangi tedavi sistemini seçeceklerine birlikte karar vermesi hayli kıymetlidir.

Gözlem (Cerrahi Olmayan Tedavi)

Bu tedavi tekniği anevrizmanın küçük boyutlu olması ve az kanama riski taşıyan anevrizmalar için uygun bir seçenek olabilir. Bu tedavi usulü ile tedavi edilmek istenen hastalarda yıllık kanama riski devam ettiği için aralıklı olarak daha evvel kelam ettiğimiz tanısal testlerin yenidenlanması gerekmektedir.

Cerrahi Tedavi (Klipleme)

Altın standart olan tedavidir. Anevrizmayı kapatmak için yapılan ameliyattır. Ameliyat esnasında anevrizma etraf beyin dokusundan ve damarlardan sıyrılır ve genelde titanyumdan yapılan küçük bir metal klip (mandal) ile anevrizma kapatılır. Bu ameliyat sırasında anevrizmayı kapamak için kullanılan klipler bedene rastgele bir ziyan vermez.

Damar İçi Tıkama Tedavileri (Endovasküler)

Yüksek cerrahi riske sahip olan bu yol, cerrahi açıdan sıkıntı yerleşim gösteren birtakım anevrizmaların tedavisi için uygun bir tedavi metodudur.

Anevrizma hastalığı son derece ölümcül seyredebilen, nörolojik hasar bırakabilen bir hastalık olduğu için erken teşhis ve tedavi hayli kıymetlidir.