Aranıyor: Boeing'i tamir edecek bir CEO

çavuş

Aktif Üye
Boeing, Aralık ayında Stephanie Pope'u yeni baş işletme sorumlusu olarak atadığında, bu hamle geniş çapta onun önümüzdeki birkaç yıl içinde şirketin CEO'su Dave Calhoun'un yerine geçebileceğinin bir işareti olarak görüldü.

Dört ay sonra, beş yıl içindeki ikinci büyük krizle karşı karşıya kalan şirket, yeni bir CEO arayışına girdi. Ve Bayan Pope, Amerikan iş dünyasındaki en önemli ve tehlikeli pozisyonlardan biri olan Boeing'i tamir etmek için birkaç potansiyel adaydan sadece biri gibi görünüyor.

Geçtiğimiz ayın sonlarında şirket, Bay Calhoun'un yıl sonunda beklenenden çok daha erken bir zamanda istifa edeceğini duyurdu. Boeing'in genel müdürü derhal istifa etti ve sorunlu uçak işinin başkanı ayrıldı.

Yönetim değişiklikleri, Ocak ayında Alaska Havayolları uçuşu sırasında bir yolcu uçağının 737 Max 9 jetini düşürmesinin ardından geldi; bu olay, 2018 ve 2019 yıllarında 737 Max 8 uçağının iki ölümcül kazasından birkaç yıl sonra kalite ve güvenlikle ilgili soruları yeniden gündeme getirdi. Boeing'in uçağı.

Boeing, 2021 gibi yakın bir tarihte, Max 8 kazalarının ardından şirketin sorumluluğunu üstlenen Bay Calhoun'un bu kadar çabuk ayrılmayacağının sinyalini vermişti. Şirketin yönetim kurulu, CEO için zorunlu emeklilik yaşını 65'ten 70'e çıkardı; bu, Bay Calhoun'un Nisan 2028'e kadar görevde kalmasına izin verecek bir değişiklikti.

Ancak Alaska Havayolları olayı bu planları sekteye uğrattı ve Boeing yönetim kurulunun artık daha kısa bir süre içinde yeni bir üst düzey yöneticiyi ataması gerekiyor. Bu yeni lider, düzenleyici kurumlara, havayolu yöneticilerine, çalışanlara ve yatırımcılara Boeing'in ürünlerinin kalitesini ve güvenliğini artırmaya kararlı olduğunu gösterebilecek biri olmalıdır.

Bank of America Global Research'teki analistler bu ay bir araştırma notunda, “Taleplerin doğası göz önüne alındığında, yeni CEO tek boynuzlu at gibi görünebilir” diye yazdı. “Güçlü bir stratejik bakış açısına, teknoloji anlayışına, üretim anlayışına, kalpleri ve akılları kazanma becerisine sahip olmaları gerekiyor.”

Boeing, CEO arayışı hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Analistler ve Boeing ile bağlantısı olan birkaç kişi, şirketin büyük ve karmaşık şirketleri yönetme deneyimi olan az sayıda kişiye odaklanmasını bekliyor. Bunlar arasında bir grup eski Boeing yöneticisi ve diğer büyük şirketleri yöneten kişiler de yer alabilir.

Bu iş için en iyi dahili aday, Boeing'in 30 yıllık emektarı olan ve çeşitli üst düzey finans pozisyonlarında görev alan ve Ocak ayında operasyonlardan sorumlu yönetici olarak atanmadan önce şirketin hizmet işlerini yöneten Bayan Pope'tur.

Boeing ayrıca yakın zamanda, havayolları için 737 Max ve diğer büyük uçakları üreten ticari uçak bölümünün başına Bayan Pope'u atadı. Bölümün Boeing'in mevcut sorunlarının merkezinde yer alması nedeniyle bu hareket bir güven oyu gibi göründü.

Ancak şirketin Bay Calhoun'un yıl sonunda istifa edeceğini söylediği gün duyurulan göreve atanması, Boeing yönetim kurulunun bir sonraki CEO arayışında kendi saflarının ötesine baktığını gösterebilir.

RBC Capital Markets'taki analistler yakın tarihli bir araştırma notunda “Stephanie Pope'un Boeing'de güçlü bir desteğe sahip olduğuna inanıyoruz ve CEO için çok güçlü bir aday olabileceğini düşünüyoruz” diye yazdı. “Ancak yatırımcı açısından bakıldığında, Boeing'deki son sorunların şu anda şirkette çalışan herkesi diskalifiye ettiğine inanıyoruz.”

Analistler, Boeing'in diğer adayları da değerlendirmesini bekliyor; bunların arasında, yakın zamanda General Electric'in üçlü bölünmesini düzenleyen ve endüstriyel holdingin uzun zamandır kaynayan sorunlarını çözdüğü için Wall Street yatırımcıları tarafından övülen Larry Culp da var.

Bay Culp, Boeing'e oldukça aşinadır; şu anda işlettiği GE Aerospace şirketi, Boeing ve Airbus uçakları için motorlar üretmektedir. Ancak yakın zamanda bir endüstri yayını olan Aviation Week'e Boeing işiyle ilgilenmediğini söyledi.

Northrop Grumman'ın eski yöneticilerinden biri olan Wesley Bush da, bir havacılık ve savunma üreticisini yönetme konusunda geniş deneyime sahip, şirket dışından gelen bir başka potansiyel aday olabilir.

Birkaç eski Boeing yöneticisi de aday olabilir.

Bunlardan biri, Başkan Donald J. Trump döneminde savunma bakanı vekili olarak görev yapan eski bir Boeing yöneticisi olan Patrick Shanahan. Bay Shanahan, Wichita, Kansas merkezli, sorunlu bir Boeing tedarikçisi olan ve bir zamanlar Boeing'in parçası olan ve satın alınması şu anda Boeing ile müzakere edilen Spirit AeroSystems'in başkanıdır.

Boeing'de Bay Shanahan, gecikmeler ve maliyet aşımları nedeniyle sıkıntı çeken 787 Dreamliner programı da dahil olmak üzere sorunlu projelerin çözülmesine yardımcı olduğu için itibar görüyor. Geçtiğimiz sonbaharda, şirketin Boeing için ürettiği 737 Max jetlerinin gövdelerindeki sorunlar da dahil olmak üzere bir dizi üretim sorunu nedeniyle önceki CEO'nun istifa etmesinden sonra Spirit'in CEO'su seçildi.

Yönetim kurulunun dikkate alabileceği bir diğer eski Boeing yöneticisi de şirkette 30 yıl çalışan ve ayrılmadan önce mali işler müdürü olan Greg Smith'tir. Şu anda büyük bir Boeing müşterisi olan American Airlines'ın başkanı olan Bay Smith, bir zamanlar Bay Calhoun'un yerini alacak aday olarak görülüyordu. Ancak yönetim kurulunun, CEO'nun emeklilik yaşını 70'e çıkararak Bay Calhoun'un daha uzun süre görevde kalmasına izin vermesinin ardından 2021 yılında şirketten ayrıldı.

Bay Smith, yaklaşık 350 kişinin ölümüne yol açan 737 Max 8 kazaları sırasında şirkete liderlik eden Dennis A. Muilenburg'un şirketin görevden alınmasının ardından Boeing'in geçici genel müdürü olarak görev yaptı.

Geçen yılın sonlarında Boeing'in baş strateji sorumlusu görevinden istifa eden Marc Allen da aday olabilir.

Boeing'in bir sonraki CEO'su arayışı henüz başlangıç aşamasında ve yönetim kurulunun ne kadar hızlı hareket edeceği belli değil. Şirket, aramaya liderlik edecek yeni başkanı Qualcomm'un eski CEO'su Steve Mollenkopf'un olacağını duyurdu.

“Teknik bir geçmişi var. Delta Air Lines'ın genel müdürü Ed Bastian, CNBC'de yakın zamanda yapılan bir röportajda Bay Mollenkopf hakkında şunları söyledi: Saçma sapan bir tarzı yok. “Etrafında kuracağı takımın harika bir takım olacağını düşünüyorum.”