Arpacık nedir? niye çıkar? Nasıl geçer?

çavuş

Aktif Üye
ARPACIK NEDİR?

Arpacık göz kapağında bulunan yağ bezlerinin iltihabıdır. Göz kapağında bulunan gözyaşı bezlerinin yağ salgısından sorumlu olanlarının (meibomius bezleri) iltihaplanmasına arpacık denilmektedir. Arpacık, göz kapağının kenarına yakın, çıban yahut sivilce üzere görünen kırmızı ve ağrılı bir yumru görünümündedir.

ARPACIK niye ÇIKAR?

Arpacık, göz kapağındaki yağ bezlerinin enfeksiyonundan kaynaklanır. Bu enfeksiyonların birçoklarından ekseriyetle stafilokok bakterisi sorumludur. Yağ bezlerinin iltihaplanmasının çeşitli niçinleri bulunmaktadır.

Bunlardan birincisi sık el-göz teması ile gözlere bakteriyel enfeksiyonların bulaştırılması ile ortaya çıkar. tıpkı vakitte makyajlı yatılması, kontakt lenslerin pak kullanılmaması üzere göz hijyen kurallarına uyulmaması sebepler içinde yer almaktadır. Bir de bilefarit denilen kirpik tabanında yağ birikimi yada kepek oluşumunda arpacık sık görülen niçinler içinde bulunur.

ARPACIK CİNSLERİ NELERDİR?

Arpacık çeşitleri iç ve dış arpacık olmak üzere ikiye ayrılır. İnternal olanlar kapağın üst kısmında, eksternal olanlar da kirpik tabanında oluşmaktadır. İç arpacıklardan fazlaca daha yaygın olarak görülen dış arpacıklar, çoklukla kirpik folikülünde, kimi vakit de bir yağ bezinde başlar.

İç arpacıkların birden fazla ise göz kapağı dokusundaki bir yağ (meibomian) bezinde başlar. Büyüdükçe gözü zorlayan bu cins, dış arpacıklardan daha acı verici olma eğilimindedirler.

ARPACIK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Göz kapaklarınızın ucunda üstte tanım edildiği biçimde bir durumla karşılaşırsanız göz hekimine başvurun. Göz hekimi yapacağı fizik muayene ile arpacık teşhisini koyacaktır. Uygun görmesi halinde antibiyotik içerikli bir ekip pomad ve/veya damlalar tavsiye edebilir.

Arpacık, gözler pak tutulduğu yani hijyen kurallarına dikkat edildiği takdirde 1 hafta ortasında geçer. Bu mühlet ortasında doktorunuzun tavsiye ettiği enfeksiyon giderici damlalar ve pomatları kullanabilirsiniz.

Ancak arpacık en az iki, üç hafta müddettir var ise, beğenilen sertleşen bir iltihap bulunuyorsa ve tedavilere karşın düzgünleşme sağlanamıyorsa cerrahi tedavi yoluna gidilebilir; göz kapağı ortasında küçük bir kesiyle enfeksiyon büsbütün boşaltılıp temizlenir. Kist oluşmuşsa yine edilmeyecek biçimde yok edilir.

Arpacık ameliyatının emeli arpacıkta birikmiş iltihap hususunu boşaltmak ve buradaki tıkanmış yağ bezlerini açarak kisti tedavi etmektir.

Kapak bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulduktan daha sonra kapak ortasında biriken yağ, etrafındaki duvarlar ile bir arada temizlenir. Yaklaşık 5-10 dakikalık bir operasyondur.

Ameliyat daha sonrası göz birkaç saat kapalı bırakılır. Operasyon kapak içerisinden yapıldığı için rastgele bir biçimde dikiş atılmasına gerek yoktur, iz bırakmadan kolay bir biçimde halledilebilmektedir.

Ameliyat daha sonrası göz bandajlanır ve sonraki gün açılır. Göz kapağında yavaşça şişlik ve morluk olabilir fakat bu 5 günde geçer. Yaklaşık 1 hafta boşunca antibiyotikli damla ve pomadlar kullanılır.

Ameliyatın sonraki günü, göz bandajlı kalmak kaydıyla işe gidilebilir. Ameliyatın sonraki günü ve 1 ay daha sonra yahut doktorunuzun uygun bakılırsaceği tarihlerde denetimler yapılır.