Atychiphobia: Başarısızlık Korkusunu Anlamak

çavuş

Aktif Üye
Her insan ömrü boyunca bir biçimde başarısız olmaktan korkabilir. Fakat bu kaygı kimi birtakım ömrümüzü olumsuz istikamette etkilemeye başlayabilir ya da takıntı haline dönüşebilir. Bu kaygı tüm aksiyonlarımızı ve yaşantımızı denetim etmeye başladığında atychiphobia ismi verilen fobiye dönüşmüş olabilir. Başarısızlık kaygısının ne olduğunu birlikte inceleyelim istedik ve sizler için derledik. Keyifli okumalar!

Başarılı Olma Dileği vs. Başarısız Olma Korkusu

Şüphesiz ki her birimiz yaşadığımız her tecrübede başarılı olma dileğini içimizde hissederiz. Örneğin ilgiye başlayan beşerler o ilgiyi bitirmek üzere başlamazlar ya da yeni bir işe girişirken o işte başarısız olmayı hedeflemeyiz. İşlerimiz, hobilerimiz, ilgilerimiz, tecrübelerimiz ve kararlarımız dahil olmak üzere yaptığımız biroldukça şeyi temelde başarılı olmak isteği ile yaparız.

Başarılı olma isteği büyük bir motivasyon deposudur. Lakin kimi bazılarda başarısız olma korkusu da insanları motive edici bir etken olabilir. Başarısız olmaktan korkmak, insanları başarılı olmaya yönlendirebilir. Yani başarısız olmaktan korkmak, beşerler için muvaffakiyete yanlışsız itici bir güç olabilir.

Genel itibariyle endişe duymak, ömürde bizi koruyan ve çok eskiye dayanan bir hayatta kalma marifetidir. Dehşet duygusu, korktuğumuz şeyden kaçınmamızı da sağlar.

ötürüsıyla bir şeylere karşı başarısız olma hissini içimizde barındırmak negatif bir mana taşımaz ve birtakım bazı müspet manaları da barındırabilir. Lakin bu dehşet oldukca yüksek boyutlara ulaştıysa ve yaşamsal faaliyetlerimizi olumsuz manada etkilemeye başladıysa işte bu biçimde bir sorun haline gelir.

Atychiphobia nedir?

Atychiphobia, başarısızlık fobisi manasına gelir. Bu fobi, insanların yaşantıları boyunca deneyimlediği her olayda çok ölçüde endişe ve korku duymalarını tabir eder. Bu fobiye sahip olan şahıslar başarısız olma ihtimallerinden o denli fazlaca korkarlar ki bu dehşet onları her tecrübeden uzak fiyat. Ya da tam aksi biçimde tesir eder ve başarılı olmak için her şeyi ortaya koymaya çalışırlar.

Her iki seçenekte başarısızlık korkusuna sahip olan bireylerin ömürlerini fazlası ile zorlaştırabilir. Bu niçinle bu fobiye sahip olunduğunun farkına varmak çok kıymetlidir.

Atychiphobia sebepleri nelerdir?

Bu fobiye sahip olan insanların başarısızlık ile kurduğu alakaları yanlışsız biçimde manalandırmak çok büyük bir ehemmiyete sahiptir. Bu fobinin niçini, bireylerin çocukluk ve gençlik periyotlarında daima olarak başarılı olmaya zorlanmaları olabilir. Bu zorlanma bireylerde başarısız olma hakkım yok, başarısız olursam herkese rezil olurum ya da başarısız olursam kimse beni sevmez üzere inançlara niye olabilir.

Yani özetlemek gerekirsesı mükemmeliyetçi ve baskıcı anne babalar ile büyümek, hayli kardeşli ailelerde çocuğun kardeşleri ile kıyaslanması ya da çocukların etraflarındaki akranları ile daima olarak kıyaslanmaya maruz kalması da bu fobinin oluşmasında tesirli olur.

Atychiphobia’yı Aşmak

Başarısız olmak sizin için de bir fobi boyutuna ulaşmış ise bunun farkına varmak başarısızlık fobisini aşmak için birinci adım olacaktır. Zira bu fobinin farkına varmak bu durumu değiştirmek ve anlamak için çok faydalı olur.

Başarısızlık fobisini aşabilmek için evvela muvaffakiyet ve başarısızlık ile ilgili kurduğunuz münasebetler üzerine düşünmeniz düzgün bir başlangıç olacaktır.

Başarılarımı öz kıymetim ile ne kadar bağlı olarak görüyorum? Başarısız olursam ne olur? Kendimi başarılarım ile mi var ediyorum?

Bu soruları kendinize sormak ve yanıtlamak, kendinizi manalandırmak konusunda size yardımcı olur. Kendinizi anlamaya başladıktan daha sonra bu inançlar ile yüzleşmeniz gerekir. Bu yüzleşme esnasında muvaffakiyet ve başarısızlık kavramlarını kendinize göre bir daha tanımlayarak sahip olduğunuz fobiyi aşmakta bir adım daha ileri gidersiniz.

Başarısız olmaktan korktuğunuz için uzak durmayı tercih ettiğiniz tecrübeleri yaşamak da bu yolda size büyük yararlar sağlar.

Bu adımda olağanda sizin için başarısızlık olan olayları muvaffakiyet olarak saymaya başlayabilir ve yaşantınız için verdiğiniz küçük emek adımlarının farkına varabilirsiniz. Gerçekleştirdiğiniz küçük başarılara odaklandığınız ve kendinizi bu muvaffakiyetler için tebrik etmeye başladığınızda kaygılarınızın da üzerine gittiğinizi fark edersiniz. Kaygılarınızın üzerine küçük adımlar ile ilerlediğiniz vakit hissettiğiniz o kaygı duygusu vakit içerisinde azalır ve size yarar sağlamaya başlayabilir.

bir daha de tüm bunlara karşın hissettiğiniz endişe duygusu hayatınızı olumsuz istikamette etkiliyor ve birfazlaca tecrübeden uzak durmanızı sağlıyorsa bir terapistten yardım istemek en yanlışsız karar olacaktır.