Aynı zamanda övgü dolu bir düğün mü? Gittikçe daha fazla çift “Evet, öyle” diyor.

babaadam

Aktif Üye
Stephen Le Duc, Reddit forumunda bir müzik festivalinde buluşmayı önerdiğinde gelecekteki eşiyle tanışacağı hakkında hiçbir fikri yoktu.

Makine mühendisi Bay Le Duc, 2019 yılında, her yıl düzenlenen dans müziği festivali olan Las Vegas’taki Elektrikli Papatya Karnavalı’na tek başına seyahat etti. Olivia Le Duc ve ardından gönderisine yanıt veren Olivia Brents ile tanıştı ve çok geçmeden sadece övgülere değil, aynı zamanda swing dansına ve retro kültürüne de aşık olduklarını keşfetti. Festivalde birbirlerine aşık oldular.

İki yıl sonra, aynı festivalde, şu anda 38 yaşında olan Bay Le Duc, 28 yaşındaki bir e-ticaret satıcısı olan Bayan Le Duc ile “kandi”yi (genellikle partilerde takas edilen boncuklu bilezikler) değiştirdi. Boncuklarda “Evlen benimle” yazıyor.

Long Beach, Kaliforniya’da yaşayan çift, başından beri alışılmadık bir kutlama istediklerini biliyordu; Aileleri bunu yapmadı. Bay Le Duc, karısının büyükannesi kilisede düğün yapılmasını önerdiğinde, “‘Ah hayır, bu olamaz’ diye düşündüm” dedi Bay Le Duc gülerek.

Son yıllarda birçok çift, daha geleneksel resepsiyonların yerini övgüler ve gece geç saatlere kadar süren dans partileriyle değiştirdi ve müziğe (neredeyse) her şeyden daha fazla öncelik verdi. Kutlamalar, rave tarzı parti sonrası partilerden, bir müzik festivaline rakip olacak multi-milyon dolarlık, çok günlü prodüksiyonlara kadar çeşitlilik gösterebilir. Bir düğün planlama sitesi ve satıcı pazarı olan The Knot’ta, elektronik dans müziği DJ’leri için yapılan aramalar bu yılın ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 156 arttı.

The Knot’un kıdemli düğün editörü Hannah Nowack, “Çiftlerin gelenekleri yeniden hayal etme konusunda gerçekten güçlenmiş olduklarını düşünüyorum” dedi. “Düğünler herkese uyan tek bir çözüm değil.” Disko topları, neon ışıklar ve LED dans pistleri gibi dansı “odak noktası” haline getiren dekorasyonların popüler olduğunu söyledi.

Duc’ların bu Mart ayında Palm Springs’teki Ace Otel’deki düğününde, Kaliforniya’da gelinin koridorda yürüyüşüne en sevdiği EDM şarkısının piyano versiyonu eşlik etti. Tören sırasında yüzüklerin yanı sıra akuamarin ve garnet kaplı Kandi bileziklerini de değiştirdiler. Törende ayrıca rave topluluğunda popüler olan ve “barış, sevgi, birlik, saygı” anlamına gelen “PLUR” mantrasından da bahsedildi.

Belirli bir demografik grup için büyük kutlama düğünleri uzun zamandır popülerdir. Vikas Sapra, “Ev sahipliği yaptığım ortalama bir düğünün bütçesi 3 milyon dolar” dedi. New York’ta DJ’ler ve yapımcılar için bir yönetim şirketi olan sabah 4’te çalışan bir DJ. “Çok seyahat ediyorlar ve tüm uluslararası parti noktalarını ziyaret ediyorlar: İbiza, Mikonos, St. Barts, St. Tropez, yani tüm ekosistem. Ve tabii ki Burning Man, Coachella.”

Birlikte çalıştığı birçok çift, düğünlerini Meksika, İsrail ve Fas’taki, daha az kısıtlamanın olduğu mülklerde ev sahipliği yapıyor; genellikle çöllerde, “tüm hoparlörleri, aydınlatmayı ve sese uyum sağlamak için temel olarak sıfırdan yapılar inşa edebiliyorlar”. dedi Herr. dedi Sapra. Meksika’da 400’den fazla misafirin katıldığı ve sabah 9:30’a kadar DJ’lik yaptığı bir düğün, piroteknik, drone gösterisi ve Kolezyum’un bir kopyasını içeriyordu.

Bay Sapra, “Genel olarak bu düğünlerin bazılarında pek çok madde de var; 15 saatlik bir günü atlatmak için sabah 9’a kadar ayakta kalmak biraz yardımcı oluyor” dedi. “Günümüzde psychedelics çok daha önemli.”

Amerika Birleşik Devletleri’nde Palm Springs gibi şehirler alternatif açık hava düğünleri açısından popülerdir. Palm Springs’te bir düğün planlamacısı olan Trish Jones, CO2 tabancaları, soğuk maytaplar ve bol miktarda neon ışığıyla partiler düzenledi. “Los Angeles, Pasadena ve Orange County’de planlamacı olan arkadaşlarım var ve onların düğünleri çok basit” dedi. “Genellikle otellerde ve balo salonlarında bulunurlar; onları o kadar da değiştiremezsiniz. Bir anlamda şablonla çalışıyorsunuz. Burada çok daha fazla özgürlüğümüz var.”

Dallas’ta ağırlıklı olarak Asyalı Amerikalı bir müşteri kitlesine sahip bir düğün planlamacısı olan Michelle Phu’ya göre çiftler, yıllardır resepsiyonları için EDM müziği talep ediyor. “Ama son zamanlarda sanki baba-kız dansını unutalım, tüm bunları unutalım – bu sadece baştan sona tam zamanlı bir boğuşma” dedi.

Bayan Phu, “Ben de bir Asyalı olarak ebeveynlerimizin görüşlerine gerçekten değer verdiğimizi düşünüyorum” dedi. “Bunun amacı anne babanızın bundan memnun olmasını sağlamak ve düğününüzü planlama konusunda onların tavsiyelerini dinlemek. Son zamanlarda müşterilerimin çoğu, ebeveynlerimiz için en iyi olanı değil, kendimiz için en iyi olanı yapalım diyor; bence şu ana kadarki en büyük değişiklik bu.”

Alison Kalinowski, 29, İlk Tiësto CD’sini 10 yaşındayken satın aldı; erkek kardeşi ve Polonyalı ebeveynleri onu erken yaşta dans müziğiyle tanıştırdı. Sağlık teknolojisi alanında çalışan Kalinowski Hanım’ın 29 yaşındaki mühendis William Arendt ile düğününü planlama zamanı geldiğinde müzik öncelikliydi. Neyi istemediğini biliyordu: “Pitbull’u giydirirsen dizüstü bilgisayarın Hudson’a atılır.”

Ancak Bayan Kalinowski şunu itiraf etti: “Eğer dört saat boyunca saf rave müzik yapsaydım, benden başka kimse eğlenmezdi.” 15 Nisan’da Jersey City, New Jersey’deki Maritime Parc’taki düğününde DJ’e şunları söyledi: “En azından Birkaç dakikalığına düğünümün Berlin’deki bir gece kulübü gibi olmasını istiyorum.”

Bazı çiftler orada evlenerek doğrudan kaynağa giderler bir dans müziği festivali. 29 yaşındaki muhasebeci Adrian Rudow ve 30 yaşındaki oyun programcısı kocası Adam Rudow, Las Vegas’taki EDC’ye aralarında dokuz kez katıldı. Mayıs ayında yine Long Beach’te yaşayan çift, festival alanındaki bir şapelde 15 dakikalık bir törenle evlendi.

Bayan Rudow, platform topuklu ayakkabılar ve kabarık küpelerden oluşan özel dikilmiş, ışıltılı bir kıyafet giyerken, kocası beyaz pullu bir takım elbise giymişti. Nedime olarak görev yapan iki kız kardeşinin her biri gökkuşağı desenli elbiseler giymişti. “Artık hiçbir kural kitabının olmadığını hissediyorum” dedi.

Bayan Rudow, Ekim ayında daha büyük bir resepsiyon düzenlediklerinde müziğin “gerçekten sevdiğimiz her şey – trans, progresif ev” etrafında döndüğünü söyledi. “Büyükannemin dans ettiğini görmek en komik şeydi.”

Çiftlerin amacı da genellikle bu: tutkularını daha geniş bir topluluk için erişilebilir kılmak. Le Ducs’un Palm Springs’teki düğün resepsiyonunda, bir partide tanıştıkları ve sağdıç olarak görev yapan arkadaşları Moses Samuel, 30 dakikalık bir ateş bükme seti sergiledi. Bayan Le Duc LED hulahopuyla dans etti ve Bay Le Duc parlak çubuğunu çıkardı. Sen de parlayan taçlar, mini cam elyaf kırbaçlar ve parlak çubuklar dağıttı; ebeveynlerinin arkadaşlarının bile keyif aldığı parti hediyeleri.

Bay Le Duc, “Annem için endişelendim çünkü o 70’li yaşlarında ve bu pek de ona göre değil” dedi. Ama “beni bir kenara çekti ve ‘Şimdiye kadar yaşadığım en eğlenceli şeyi yaşıyorum’ dedi.”