Bilecekken ?

cigdem

Global Mod
Global Mod
Bilecekken mi, Bilecekken mi?

Türkçe dil bilgisi kurallarında sıkça karşılaşılan hatalardan biri "bilecekken" kelimesinin doğru yazımıdır. Pek çok insan bu kelimeyi yanlış kullanır ve doğru yazım konusunda kafa karışıklığı yaşar. Ancak Türk Dil Kurumu'nun (TDK) belirttiği kurallara göre "bilecekken" doğru bir yazım şeklidir. Peki, "bilecekken" nedir, nasıl ve hangi durumlarda kullanılır? Bu makalede, bu soruların cevaplarına ve "bilecekken" kelimesi ile ilgili diğer merak edilenlere değineceğiz.

Bilecekken Ne Demektir?

Türkçede "-ken" eki, bir işin ya da durumun belli bir anda gerçekleştiğini ya da gerçekleşme sürecinde olduğunu ifade etmek için kullanılır. "Bilecekken" ise, bir şeyi bilecekken ya da bilme sürecinde olma durumunu belirtir. Örneğin:

*Senin geleceğini bilecekken hazırlık yapardım.*

Bu cümlede kişi, bir bilgiye sahip olma durumu içerisindeyken başka bir işlem yapabileceğini ifade etmektedir.

Bilecekken Doğru Yazımı Nedir?

"Bilecekken" kelimesinin doğru yazımı, birleşik bir kelime olarak yazılmasıdır. "Bilecek" fiil kökü ile "-ken" zarf-fiil eki birleştirilerek "bilecekken" formu elde edilir. TDK'ya göre bu kelimenin ayrı yazılması ya da yanlış eklerle kullanılması doğru değildir. Örnek:

*Yanlış kullanım: Bilecek en hazırlık yapardım.*

*Doğru kullanım: Bilecekken hazırlık yapardım.*

Bilecekken Hangi Durumlarda Kullanılır?

"Bilecekken" kelimesi, genellikle kişinin gelecekte bir bilgiyi öğrenmesi ya da bir olayı bilmesi durumunda, önceden bir hazırlık yapabileceğini ya da bir önlem alabileceğini belirtir. Aşağıdaki örneklerde kullanımını daha iyi anlayabiliriz:

1. *Toplantının erteleneceğini bilecekken erken gelmezdim.*

2. *Onun bu kadar çabuk vazgeçeceğini bilecekken farklı davranırdım.*

Her iki örnekte de kişi, eğer bilseydi farklı davranabileceğini belirtmektedir.

Bilecekken ile İlgili Sık Sorulan Sorular

1. "Bilecekken" kelimesi nasıl doğru yazılır?

TDK'ya göre doğru yazımı "bilecekken" şeklindedir. Kelimenin birleşik yazılması gerekmektedir.

2. "Bilecekken" ne anlama gelir?

"Bilecekken", bir kişinin bir bilgiyi ya da durumu öğreneceği ya da bileceği anda, farklı bir davranış sergileyebileceği anlamına gelir.

3. "Bilecekken" ile "bilecektim" arasında fark var mıdır?

Evet, "bilecektim" bir niyet ya da tahmin belirtirken, "bilecekken" bir olayın olacağı anda başka bir şey yapma ihtimalini ifade eder. Örneğin:

*Onu görecektim ama vakit bulamadım.*

*Onu görecekken bir iş çıktı.*

4. "Bilecekken" hangi tür cümlelerde kullanılır?

Genellikle koşul cümlelerinde kullanılır. Kişinin bir durumu bilseydi farklı bir şey yapacağını ya da farklı bir karar vereceğini belirtmek için tercih edilir.

Bilecekken Kelimesi Yanlış Nasıl Yazılır?

Türkçede kelimelerin doğru yazımını bilmek, dilin doğru ve etkili kullanımı açısından son derece önemlidir. "Bilecekken" kelimesi, sıkça yanlış yazılan kelimelerden biridir. En yaygın yanlış yazım şekilleri şunlardır:

- Yanlış yazım: *bilecek en*

Doğru yazım: *bilecekken*

- Yanlış yazım: *bilecek ken*

Doğru yazım: *bilecekken*

Bu yanlışların temel sebebi, "bilecek" fiil kökünün "-ken" ekiyle birleşiminde yaşanan kafa karışıklıklarıdır.

Bilecekken Zarf-Fiilinin Kullanım Alanları

"Bilecekken" kelimesi, Türkçede zarf-fiil olarak kullanılır ve bu tür kelimeler, fiilleri zaman, sebep, amaç ya da koşul bakımından açıklar. Zarf-fiillerin cümlede kullanım alanları oldukça geniştir ve "bilecekken" de koşul ya da zaman belirtmek amacıyla kullanılır. Örnek cümlelerle bu durumu açıklayalım:

1. *Sınavın zor olacağını bilecekken daha çok çalışırdım.*

(Koşul belirtir, sınavın zor olacağını bilseydi daha fazla çalışacağı ifade ediliyor.)

2. *Yağmur yağacağını bilecekken şemsiye alırdım.*

(Zaman belirtir, yağmur yağacağını öğrendiğinde şemsiye alacağı ima ediliyor.)

Bilecekken Kelimesi ile İlgili Diğer Sorular

5. "Bilecekken" kelimesinin ayrı yazılması doğru mu?

Hayır, kelime birleşik yazılmalıdır. "Bilecek en" şeklinde yazmak dil bilgisi açısından yanlıştır.

6. "Bilecekken" ile hangi diğer kelimeler benzer şekilde kullanılır?

Türkçede "-ken" ekiyle kullanılan başka zarf-fiiller de bulunmaktadır. Örneğin:

- Giderken: *Yolda giderken kitap okudu.*

- Yazarken: *Mektubu yazarken düşündü.*

Sonuç

"Bilecekken" kelimesi, Türkçede sıklıkla kullanılan ve genellikle koşul ya da zaman belirten bir zarf-fiildir. Bu kelimenin doğru yazımı ve kullanımı, dil bilgisi kuralları açısından önemlidir. TDK'ya göre birleşik yazılması gereken "bilecekken", zarf-fiil olarak cümlelerde koşul veya zaman bildirir. Dil bilgisi kurallarına dikkat ederek bu tür kelimeleri doğru kullanmak, yazılı ve sözlü iletişimde anlaşılırlığı artıracaktır.