Bir kafe düğünü tüm yanlış sebeplerden dolayı internette viral oluyor

babaadam

Aktif Üye
Aishat Bolomope'nin 31 Aralık'taki düğününden birkaç gün sonra yeni evli, balayını internet öfkesinin dalgalı denizinde geçirebileceğini fark etti. Memleketi Nijerya'dan arkadaşları onu orada tanıdıklarını söyledi bir video klip Bu, internette milyonlarca görüntülemenin ilgisini çekti.

Indianapolis'te bir düğün partisi ile bir kahve dükkanı arasındaki anlaşmazlık, sosyal medyanın çarpık bakış açısıyla çarpıtılan, düğün görgü kuralları ve kültürel normlar konusunda bir referanduma dönüştü.

28 yaşındaki mühendis Bayan Bolomope, “Ne kadar çok okursam kalbim o kadar kırıldı” dedi.

Girdabın merkezinde, kafeyi işleten anne-kız ikilisi Mansion Society ve orada evlenmek isteyen Nijeryalı genç bir çift (Bayan Bolomope ve kocası Opeyemi Akanni, 27) var.

Bayan Bolomope, bir zamanlar psikiyatri hastanesinin bir parçası olan bir apartman olan Central State Mansion'ın zemin katında bulunan Mansion Society'nin düzenli bir müşterisi olduğunu söyledi. 5 Aralık'ta Bayan Bolomope, binanın müdürü Isaac Barrow ile kafede küçük bir düğün töreni düzenlenmesi konusunda görüşmek üzere oraya gitti.

Bayan Bolomope ile konuştuktan sonra Bay Barrow, Meksikalı olan ve 49 yaşındaki annesi Zoraida Lezama ile Mansion Society'yi yöneten 31 yaşındaki Ana Lezama'ya e-posta göndererek küçük bir grubun “sadece düğünü imzalamak için geleceğini” bildirdi. Bay Barrow, grubun “uzun masalardan birini ayırtıp kahve satın almak” istediğini yazdı. “Bundan sonra gerçekten bunu hiç düşünmedim” dedi.

Pop-up veya flaş düğünler, daha resmi olmayan ve daha ucuz düğün seçeneklerini tercih etme eğiliminde olan genç Amerikalılar arasında giderek daha popüler hale geliyor. Ayrıca tasarımcı elbiseleri ve göz kamaştırıcı düğün pastaları gibi gösterişli parçalara da yan gözle bakabilirler.

Bazı çiftler paradan tasarruf etmek için parklarda veya diğer kamusal alanlarda fahiş ücretler talep etmeden düğünler düzenlerler. New York'ta geçici bir düğün planlayıcısı olan Lauren Gunn, anahtarın esneklik olduğunu söyledi. “Bazen dönüm noktaları olabilir” dedi.

Ve bazen yanlış anlaşılmalar ortaya çıkıyor. Indianapolis'teki düğün planlayıcısı Danielle Lea, “Pop-up'larda her zaman öngörülemeyen sorunların ortaya çıkma riski vardır” dedi. “Alışılmışın dışında yerlerin kullanımı yıllar geçtikçe arttı. Ancak bu mekanların hepsi düğünlere uygun değil.”

Yaklaşık 20 iyi giyimli kişiden oluşan bir düğün partisi geldiğinde Bay Barrow tesadüfen kafedeydi. Bay Barrow aniden üç hafta önce Bayan Bolomope ile yaptığı görüşmeyi hatırladı ve o zamana kadar “tamamen unuttuğunu” itiraf etti.

Bay Barrow, kendisinin ve Ana Lezama'nın müdahale edemeyecek kadar “şok” olduklarını söyledi. “Bunun olmasına izin verdik” dedi. “Ne yapayım, düğünü iptal mi edeyim?”

Bay Barrow yarım saatlik tören boyunca orada kaldı. “O kadar da rahatsız edici değildi” diye hatırlıyor. “Demek istediğim, yılbaşı gecesi. Orada kimse yok.” Düğünün sonuna doğru kafenin misafirlerle o kadar kalabalıklaştığını ve diğer müşterilerin içeri girmesinin zor olacağını söyledi. Ancak genel olarak “kimseye zarar vermediler” dedi.

Nijerya düğünleri genellikle Yoruba, Igbo ve diğer gelenekleri birleştiren gösterişli, renkli etkinliklerdir. Çift, böyle bir töreni Bayan Bolomope'nin büyüdüğü Nijerya şehri İbadan'da düzenlemeyi planlıyor. Ama önce formaliteleri atlamak istediler ve yerel Instagram kafesi ideal ortam gibi göründü. Bayan Bolomope Indianapolis bölgesi hakkında “Ben bu topluluğun bir üyesiyim” dedi. “Hiçbir yabancı gelmedi.”

Töreni Indy Get Married adlı işletmeyi yöneten Lesley Acevedo yönetti. Bayan Acevedo düğünü ofisinde yapmayı planlamıştı ancak son dakikada davetli listesinin arttığı ve yeni bir mekan seçildiği söylendi. Değişikliği pek düşünmedi. Bayan Acevedo, “Gelip onunla evleneceğim” dedi.

Mansion Society'deki sahne ona düzensiz görünüyordu. “Planlanmayan bir şeydi” dedi. Ancak törene devam etti. Bir saatten az bir sürede her şey bitti. Ancak sosyal medya tartışması yeni başladı.

Mansion Society'nin Instagram hesabındaki uzun gönderide dükkan sahipleri, “tuhaf olaylarla dolu bir gün”ü anlattılar. Ses tonu yumuşaktı, neredeyse samimiydi; metin sakinleştirici şeftali rengi bir arka plan üzerinde yer alıyordu. Bayan Bolomope'yi “güzel bir gelin” olarak adlandırdılar ve bir düğün partisinin kafeyi nasıl “ele geçirdiğini”, baristalardan diğer misafirlerin girmesini engellerken palto ve el çantalarıyla ilgilenmelerini istediklerini anlattılar. Sahipler, müşterilerden, “önceden haber vermeden veya önceden mali düzenleme yaparak ve küçük işletmemizin kontrolünü ele geçirmek” yerine, orada bir etkinlik düzenlemek istiyorlarsa Mansion Society'ye resmi olarak rezervasyon yaptırmalarını istedi.

5 Aralık'taki ilk toplantıda ödeme konusunda herhangi bir konuşma yapılmadı. Bayan Bolomope, Bay Barrow'dan, misafirleri içecek veya unlu mamuller satın aldığı sürece kendisi ve Bay Akanni'nin mekanı rezerve etmelerine gerek olmadığını öğrendiğini söyledi. (Mansion Society'nin başarısızlığa uğraması durumunda çiftin yedek planı basitti: evde evleneceklerdi.)

Düğünden sonra bu durum değişti: Bay Barrow ve genç Bayan Lezama ile e-posta alışverişinde bulunan Bayan Bolomope, düğün partisinin başlangıçta hayal ettiğinden daha büyük olduğunu itiraf etti.

“Mümkünse kafeye 200 dolar bağışlamaya hazırım” diye yazdı.

Bay Barrow “satış kaybını” gerekçe göstererek 725 dolar talep etti. (Ana Lezama e-posta yoluyla tüm düğün grubunun yalnızca altı latte ve dört kruvasan satın aldığını söyledi. Toplam tutar yaklaşık 50 dolardı. Bahşiş olmadığını söyledi.)

Bayan Bolomope, Bay Barrow'un teklif ettiği ücret hakkında “Bu mantıksız” diye yazdı.

Kavgaya genç kadın Lezama da katıldı. “200 dolarlık bağışa ihtiyacımız yok” diye yazdı. “Daha önce kiralamadığınız bir mekanı düğün töreni için kullanmak için ücret ödemeniz gerekecek.”

2 Ocak'ta Mansion Society'nin Instagram sayfasında ödeme tartışmasıyla ilgili bir güncelleme yayınlandı. Bu sefer Lezamalar törenin kısa bir video klibini eklediler.

Hikayeye olan ilgi, düğünün utandırılması konusuna ayrılmış bir Reddit sayfasına yayılmadan önce Instagram'da arttı. Ve sonra öfke yaratmak için neredeyse mükemmel olan platforma ulaştı.

@0ldoini kullanıcı adına sahip bir kullanıcı, 6 Ocak'ta eski Twitter olarak bilinen X'te “Bu düğün resepsiyonunun cüretkarlığına takıntılıyım” diye yazdı. Kullanıcının gönderisi iyi karşılandı ve neredeyse 16 milyon görüntülemeye ulaştı.

Başlangıçtan itibaren tepkiler neredeyse tamamen olumsuzdu. Düğün planlayıcısı Andrew Roby, “Şoktayım” diye yazdı. 2 Ocak'ta yayınlanan videoda, gelin ve damadın yanı sıra düğün partisindeki bazı üyelerin de Siyah olduğu ortaya çıktığından, ırksal konular da kamuoyunun gündemine geldi. X'teki orijinal gönderiye yanıt olarak ve bunu takip eden medyada ırkçı yorumlar arttı.

Bazı düğün uzmanları düğünün yanlış olduğunu iddia ediyor. Etkinlik tasarımcısı David Tutera, bir e-postada “Şahsen çiftin yaptıklarından tiksindim” diye yazdı. “Bu çift sadece utanmamalı, utanmalı.”

Nedime Bayan Acevedo, Bayan Bolomope'un önce Mansion Society ile tüm ayrıntıları paylaşmayarak düğününü sabote edip etmediğini merak eder. “Kendi düğününü mahvettin” dedi.

Bayan Bolomope ise tereddüt etmeye devam ediyor. “Bir adım geri çekilip 'Ben kötü bir insan mıyım?' diye düşünmek zorunda kaldım” dedi. “Ben yanlış bir şey mi yaptım? Topluluğumun bir üyesi olarak bunu nasıl daha iyi yapabilirdim?

O ve Mansion Society hiçbir zaman ücret üzerinde anlaşamadılar ancak kafe için düzenlenen GoFundMe kampanyası 756 dolar topladı.

Bayan Bolomope evlilik hayatına bu şekilde başlamak istemiyordu ama tek bir aksilikle bile kendini kaybetmemeye kararlı. “Bundan tamamen uzaklaşmak istiyorum” dedi.