Bir Kalp Kırıklığından Sonra Düğünün Yenilenmesi (Düşündüğünüz Türden Değil)

babaadam

Aktif Üye
6 Mayıs 2023'te, 120 misafirin önünde karı koca ilan edildikten yaklaşık 10 dakika sonra Dr. Erika Frances Amundson ve Eli Brownlie Newell, ambulansın arkasında hızla Los Angeles Genel Tıp Merkezi'ne doğru gidiyor. Sirenler çalarken Bay Newell sedyesinden evlilik cüzdanlarını imzaladı.

Önemli tıbbi kararlar onları bekliyordu ve Dr. Amundson onu karısı yaptı.

Dr. Pediatri asistanı Amundson, Bay Newell'in düğün kutlamasına devam edecek durumda olmadığına çoktan karar vermişti. Los Angeles'ın Sanat Bölgesi'nde yemin alışverişinde bulundukları Millwick'teki arkadaşlar, Bay Newell'in düğün günü duyguları, yorgunluk ve su kaybı nedeniyle bayıldığını düşündüler, ancak geçici yüz uykusu Dr. Amundson başka bir şey.

Bay Newell, “Başka bir şeyin yanlış olduğunu hemen fark etti” dedi. Saatler sonra, aort diseksiyonu olarak bilinen ciddi bir durum olan aort yırtığı nedeniyle açık kalp ameliyatına alındı.

Dr. Amundson o gece acil servisin parlak ışıkları altında oturup olanları anlamaya çalışırken, Dr. Güney Kaliforniya Üniversitesi Keck Tıp Fakültesi Dekanı Stephanie Zia, Dr. Amundson daha sonra tıp eğitimini tamamlamak için bir hafta onunla oturacaktı. Dr. Zia o akşam hastanede nöbetçiydi.

“Gelinliğimle acil servisteydim” dedi Dr. Amundson. “Gerçekten destekleyiciydi.”

Dr. 33 yaşındaki Amundson ve 46 yaşındaki Bay Newell, Eylül 2014'te her ikisinin de yaşadığı Los Angeles'taki Upright Citizens Brigade Tiyatrosu'nda buluştu. Bay Newell'in şu anda üçüncü yılında olan aylık flört oyun programı, canlı tiyatro izleyicileri için bir flört uygulaması kullanan erkeklere kör randevular sunuyordu. “Bütün fikir, erkeklerin flört etme konusunda kötü olduğu ve yardıma ihtiyaç duyduğu yönünde” dedi.

Bay Newell, yardımcı sunucusu ve izleyiciler, talihsiz yarışmacıyı sahnede üç kadınla 10 dakikalık bir dizi “buluşma” yaparken eleştirdi. Dr. O zamanlar 24 yaşında olan ve o zamanlar 20th Century Fox'ta asistan olan Amundson, o akşam onarımları yapmak üzere işe alınmıştı.

“Benim için oldukça karakter dışıydı” dedi. “Ama arkadaşım gösterinin meşruluğuna kefil oldu” ve onu ikna etti. Bay Newell ona ayrıntıları vermişti. Gösteriden önce Google'da arama yaptı ve onun resmini gördü; Bu onun yeşil odada onu tanımasına yardımcı oldu.

Daha fazla Yemin sütununu burada bulabilirsiniz Ve Düğün, ilişki ve boşanma raporumuzu buradan okuyun.

“Eli'yi hemen çıkacağım biri olarak gördüm” dedi. “Komik ve çekiciydi. Ve beni hemen rahatlattı.” Sahnede tanıştığı aday o kadar da akılda kalıcı değildi.

Bay Newell için programa çıkmasını istediği kadınların hiçbiri Dr. Amundson. Yeşil odada buluşmalarından hemen önce, “Bu güzel, 1.80'lik modelin yanından geçerken gördüm” dedi. Yan taraftaki ünlülerin ilgisini çeken bir salona doğru yola çıktığını varsayıyordu. Ama hayır – “Erika'ydı.”

Gösteri bittikten sonra Dr. Amundson ve Bay Newell, yakındaki bir bar olan Birds'te bir mikser için diğer yarışmacılara ve izleyicilere katılıyor. Hâlâ ev sahibiyle birlikte olan Amundson, onunla bir sohbet başlattı. “Ama sonra gösteri randevusunda birlikte olduğum adam geldi ve ikimizle de konuşmaya çalıştı” dedi. Bay Newell hızla düşündü. “'Hey dostum, sanırım ikinci kız senden gerçekten hoşlanıyor' diye düşündüm” dedi. Adam ipucunu aldı.

Ekim ayı bir dizi akşam yemeği ve karaoke randevusunu getirdi. Bay Newell, “Kalbimi gerçekten eriten şey, başlangıçta Erika'nın Iggy Azalea'nın 'Fancy' şarkısını söylediği karaoke gecesiydi” dedi. “Orada rap yapan utangaç bir kızdı. Çok etkileyiciydi.”

Kasım ayında Dr. Amundson ve Bay Newell bir çift. Dairesindeyken şunları söyledi: “'Black Mirror'ı izlerken benden kız arkadaşı olmamı istedi. Tam 2014 yılıydı.”

Dr. Los Angeles'ın hemen dışındaki Glendale, California'da büyüyen Amundson, Georgetown'dan sanat tarihi alanında lisans derecesine sahip. 2011 yılında mezun olduktan sonra Kaliforniya'ya döndü ve Batı Hollywood'da bir daire buldu. Önce William Morris Endeavor'da, ardından 20th Century Fox'ta yönetici asistanı olarak çalıştı.

2015 yılında, Bay Newell'in halen yaşadıkları Silver Lake semtindeki dairesine yeni taşındıktan sonra, kariyerini değiştirmeye ve doktor olmaya karar verdi. Keck'teki tıp eğitimini finanse etmek için 2019'a kaydoluncaya kadar masalarda garsonluk yaptı, ders verdi ve bir okul laboratuvarında ve bowling salonunda çalıştı. Düğününden bir hafta sonra, 2023 yılının Mayıs ayında tıp fakültesinden mezun oldu. Bugün Los Angeles Çocuk Hastanesi'nde pediatri uzmanı olarak görev yapmaktadır.

Bay Newell aslen Lake Oswego, Oregon'ludur ve Wesleyan Üniversitesi'nden dini çalışmalar alanında lisans derecesine sahiptir. “Karışık bir öğrenme güçlüğüm var” dedi. “İlgimi çeken tek şey çalıştığım şeydi.”

Üniversiteden sonra, doğaçlama ve skeç komedi eğitim merkezi ve tiyatrosu olan Upright Citizens Brigade'de sahne almak ve yönetici olarak çalışmak için New York'a taşındı. 2010 yılında, 2017 yılına kadar sürecek olan canlı flört programının başlatılmasına yardımcı olmak için Los Angeles'a taşındı.

O ve Dr. Amundson geçen yıl evlendi – Aralık 2021'de Paris'te yaptığı bir tatil sırasında ona büyükannesinin elmas yüzüğüyle evlenme teklif etti – TV şovlarını bir araya getiriyor ve yeni komedi şovları için fikirler geliştiriyor.

Bay Newell ayrıca sağlığına da dikkat etti. “Ben her zaman sportif bir adamdım” dedi. Düğün gününde, “Harika bir formdaydım” diye ekledi, son 18 ayını smokiniyle güzel görünmeye çalışarak geçirdi. Aort diseksiyonu aniden ortaya çıktı. “Aile geçmişim yok, buna sebep olabilecek herhangi bir tıbbi ya da genetik riskim yok” dedi.

Çiftin Millwick'in gelin süitinde tören sonrası özel bir an yaşamasının hemen sonrasındaki ayrıntılar hala belirsiz. Sağdıç Chad Carter gibi arkadaşlar boşlukların doldurulmasına yardımcı oldu. “Düğün görevlilerinden travma sunucularına dönüştük” dedi. Bay Newell gizlice ambulansa bindirilirken, resepsiyon daha yeni başlıyordu: “Herkese Eli'nin bayıldığını ve hastaneye gitmesi gerektiğini söyledik” dedi Bay Carter, “ama partiyi devam ettirmemizi istiyorlar.” ” Peki, “kulağa korkunç geliyor.”

Bay Newell'in düğüne gelmeyen arkadaşlarına durum gerçek dışı geldi. Bay Newell'in 11 günlük hastanede kalışı sırasında, Bay Carter, önce Los Angeles Genel Tıp Merkezi'nde, ardından da açık kalp ameliyatı için nakledildiği Keck'te, acil durumdan haberi olmayan birkaç arkadaşıyla tanıştı. “Onlara olanları anlattığımda yanıt vermeleri 30 saniye sürdü” dedi. “Onlarla şaka yaptığımı sandılar.”

Kimse Dr.'dan fazlasını istemedi. Amundson'a acil durumun bir şaka olduğunu söyledi. “Acil servisten çıkıp bana herhangi bir felç belirtisi görmediklerini ama her iki kolunda da kan basıncının farklı olduğunu söylediklerinde bunun klasik bir aort diseksiyonu olduğunu söylediler” dedi. Ameliyattan sonra, tedavi edilmezse birçok kişinin aort diseksiyonu nedeniyle ölebileceğini ve bazı kişilerin amputasyona ihtiyaç duyabileceğini öğrendiler.

Çiftin tesadüf dediği gibi, Keck'in o akşam nöbetçi olan kalp cerrahı Dr. Sanjeet Patel, aort diseksiyonunda açık kalp ameliyatını gerçekleştirdi. Bay Newell'in ayrıca aort yırtığına akan kanın bacaklarına geri dönebilmesi ve oradaki sinir hasarını önleyebilmesi için her iki bacak kaslarını çevreleyen bağ dokusu üzerinde de ameliyat olması gerekiyordu. Bir damar cerrahı olan Dr. Sukgu Han, bacak ameliyatını gerçekleştirdi. Bay Newell onları “mucize işçilerden oluşan bir ekip” olarak nitelendirdi.

Ancak Bay Newell aylarca süren rehabilitasyondan kaçamadı. Bay Newell, “Eve döndüğümüzde balayımızı kanepede 'Drag Race'i, 'Survivor'ı veya başka bir programı izleyerek geçirdik” dedi. Bir arkadaşı, Avrupa'da planladığı bir ay süren karmaşık balayının çoğundan kurtulmasına ve paranın çoğunu geri almasına yardım etti.

Artık her iki kaval kemiğinde de yara izleri bulunan Bay Newell, yaz boyunca yardım almadan yürüyebiliyordu. O ve Dr. Amundson tekrar bir düğünün yapılması gerektiğine karar verdi. “Düğünümüzün hikâyesinin Mayıs'la bitemeyeceğini ve öylece devam edemeyeceğimizi hemen anladık” dedi Dr. Amundson. Tatil programına bakıldığında Şubat 2024'te iki hafta izinli olduğu görüldü.

23 Şubat'ta Dr. Amundson ve Bay Newell, düğün partilerini, sağdıçları ve misafirlerinin çoğunu, bu kez Los Angeles'ta Millwick ile aynı sahibine ait olan Grass Room'daki ikinci törene getirdiler. Her ikisini de işleten şirket Marvimon onlara önemli bir indirim teklif etmişti; Çiçekçi ve yemek şirketi gibi ilk düğünde birlikte çalıştıkları diğer satıcılar da aynısını yaptı.

İlk düğünde misafirlerine ve Evrensel Yaşam Kilisesi papazı ve onlarla evlenen arkadaşları Matthew Donnelly'ye el yazısıyla yazılan yeminleri okurlar. Tekrarlanınca, bağlılıklarını kamuoyuna duyurma ihtiyacını daha az hissettiler.

Bay Newell, “Sadece töreni atlatmak istedik” dedi. Dr. Amundson tekrar dışarıdaki koridordan aşağı yürüdü, ancak bu sefer yanında babası Peter Amundson yoktu ve üzerinde Las Vegas'a yapılan bir Yeni Yıl gezisinde bir hevesle satın aldığı yeni beyaz bir gelinlik vardı. Bay Newell aynı smokini giyiyordu ama farklı bir gömlekle; orijinali sağlık görevlileri tarafından kesilmişti.

Resepsiyondaki kadeh kaldırmalar sırasında istikrarlı bir evlilik kurmaya yönelik çok az ipucu vardı. “Sanırım babam normalde 'İşte bir tavsiye' derdi.” dedi Dr. Amundson. Bunun yerine, “Evet, tavsiyemize ihtiyacın yok” dedi.

Bugün

Ne zaman 23 Şubat 2024

Nerede Çim Odası, Los Angeles

görev tamamlandı “Ben hiçbir zaman düğününü hayal eden küçük bir kız olmadım ve bunu planlama konusunda diğer birçok geline göre biraz daha çekingen davrandım” dedi Dr. Amundson, Mayıs ve Şubat aylarındaki kutlamalar hakkında konuştu. Ancak Şubat ayındaki düğünde Bay Amundson'la yaptığı baba-kız dansı gibi gelenekler artık daha önemli görünüyor. “Eğer böyle bir şeye sahip değilseniz, bunun sizin için ne kadar önemli olduğunu fark edemezsiniz.” O ve Bay Newell, ilk dansları için Jo Stafford'un klasik “Sen Bana Aitsin” versiyonunu seçtiler.

Kırılmayan iki kalp Dr. Amundson ve Bay Newell ikinci düğünlerinde yüzük alışverişini bıraktılar. Ama Bay Newell artık iki yüzük takıyor. Nikah yüzüğünün yanı sıra, kusurlu, elle çizilmiş bir kalp olan kalp oyulmuş bir yüzük de takıyor. Geçtiğimiz mayıs ayında hâlâ entübe durumdayken, bir hemşire ona not yazması için bir kalem verdi. Bunun yerine bir kalp çizdi. Çift, görüntüyü yüzüğüne aktardı; Dr. Amundson, üzerinde eşleşen oymalı bir kolye bulunan bir kolye takıyor.

Neredeyse Bay Newell'in sağ kaval kemiğinde hâlâ uyuşukluk ve sağ ayağında sinir ağrısı var, ancak bunun dışında iyileşti. Her beş ila on yılda bir yeni bir aort kapağının değiştirilmesi gerekir. Aort diseksiyonundan sonra 30 kilo kas kütlesi kaybetti, Dr. Amundson iyileşir.