Buerger hastalığı nedir, belirtileri neler, nasıl tedavi edilir?

çavuş

Aktif Üye
BUERGER HASTALIĞI NEDİR?

Buerger, tıp lisanındaki ismiyle Tromboanjiitis Obliterans (TAO), halk içinde da Budama Hastalığı olarak bilinen ve sigara tiryakisi genç erkekleri tehdit eden periferik arter hastalığıdır.

Buerger hastalığı, atardamarların yapısında tıkanma ve hasar oluşumu meydana getirir.

Meydana gelen tıkanmalar sonucunda el ve ayak üzere uzuvlar beslenemediğinden bu bölgelerde yaralar oluşur ve ilerleyen süreçte bu bölgeler kangrene dönüşerek çürüyebilir. Bunun kararında da el ve ayakların ampute edilmesi üzere önemli sonuçlar doğabilir.

Hastalık, istatistiksel olarak daha hayli erkeklerde görülmekle bir arada bayanlarda da nadiren hadiselere rastlanmıştır. Lakin bu hastalıktaki kilit nokta tütün, sigara kullanmasından kaynaklanıyor olmasıdır.

Buerger Hastalığın ilerlemesi durumunda, uzuv kaybına niçiniyet vermesinden dolayı erken teşhis ve tedavi büyük değer arz etmektedir. Buerger hastalığını durdurmanın tek yolu tütünün mevcut tüm formlarından arınmaktır.

BUERGER HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

25-45 yaş ortası ve bilhassa etkin yahut pasif sigara içen erkeklere has bir hastalık olup bayanlarda görülme mümkünlüğü enderdir.

Buerger hastalığı belirtileri:

– El, ayak ve parmaklarda karıncalanma ve uyuşma meydana gelmesi.
– El ve ayakta soğukluk ve solukluk tipik semptomdur. (Raynaud fenomeni)
– Yürüme esnasında gelen ağrılar barizdir. (İlk etapta dinlenmeyle hafifçeleyen, geçen ağrılar hastalık ilerledikçe kısa aralık yürüyüşte ve hatta dinlenme sırasında şiddetli hale gelir)
– İlerleyen periyotlarda uzuvlarda ağrılı ve açık yaralar meydana gelir.
– İltihaplanma ve pıhtılar kangrene niçiniyet verip, uzuv kaybına yol açar.

BUERGER HASTALIĞI TEDAVİ TEKNİKLERİ NELERDİR?

Buerger hastalığının tedavi sürecinin birinci adımı, sigarayı ve tütün mamüllerini mutlak suretle hayatınızdan çıkarmak ve içildiği ortamda bulunmamaktır. Sigara bırakıldığında hastalığın ilerlemesi durmakla birlikte bu biçimdea kadar meydana gelen hasar bakidir.

Bu yüzden tıkanmış damarları açmayı ve azalmış kan akımını arttırmaya yönelik kimi tedavi biçimleri de kullanılmaktadır. Tedavinin birinci basamağını kan damarını genişleten ve pıhtıların erimesini sağlayıp kanı akışkan hale getiren kimi ilaçlar oluşturur.

Hiperbarik oksijen tedavisi, lokal kan akımını arttırdığı ve kanda bulunan oksijenin dokulara ulaşmasını mümkün kıldığı için tesirlidir.

İlaç tedavisinin kesin tahlil olamayacağı Buerger hastalarında bypass cerrahisi uygulanarak ampütasyonun önüne geçilebilmektedir.