Covid’in alt varyantı XBB.1.5 ABD’de baskın varyant oldu, yetkililer alarm durumuna geçti

çavuş

Aktif Üye
Başta Çin olmak üzere birfazlaca ülkede artan Covid-19 hadise sayıları dünyada tasalara niye olurken, Omicron’un yeni alt varyantı XBB.1.5 bilhassa baskın hale geldiği ABD’de yetkilileri alarm durumuna geçirdi.

ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri’nin (CDC) yeni deklare ettiğı datalara bakılırsa, corona virüsünün fazlaca bulaşıcı olan Omicron varyantının XBB.1.5 olarak tanımlanan alt varyantı, ABD’deki Covid hadiselerinin neredeyse yüzde 41’inden sorumlu. CDC, alt varyantın ülkede bundan evvelki haftaya nazaran neredeyse iki kat arttığını duyurarak durumun kaygı yarattığını vurguladı.

Bağışıklığı aşma konusunda başka Covid alt varyantlarından daha kuvvetli olan XBB.1.5’in hücreleri süratle ele geçirdiği açıklandı. Columbia Üniversitesi’nden bilim insanları, bu varyantın Covid olaylarının bir daha patlama yapmasına yol açabileceğini, daha evvel Covid geçirenlerin de yeni alt varyanta karşı gereğince korunmadığını aktardı.

Bilim dünyası, bir müddetdir Covid aşılarını etkisiz kılabilecek yeni Covid varyantlarını inceliyor. XBB.1.5 son haftalarda biroldukça ülkede öne çıkan alt varyant haline gelirken, hadiselerin yükselişinin gerisindeki en önemli niçinlerden biri oldu.

Noel ve Yeni Yıl tatili niçiniyle hayli sayıda kişinin seyahate çıkmasının da yeni alt varyantın yayılma riskini arttırdığı belirtiliyor.

AŞILAR TAM MUHAFAZA SAĞLAMIYOR

XBB birinci vakit içinderda ağustosta Hindistan’da görülmüş ve kısa müddette ülkede baskın alt varyant haline gelmişti. Virüs haftalar ortasında XBB.1 ve XBB.1.5 alt varyantlarıyla Singapur dahil Asya’nın birfazlaca kesitinde süratle yayılmıştı.

ABD’de pandemiyle uğraşa öncülük eden isimlerden bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Anthony Fauci, kasımda yaptığı açıklamada, destek aşıların XBB varyantına karşı “tam olarak muhafaza sağlayamayacağını” söylemişti.

Johns Hopkins Üniversitesi’nden viroloji uzmanı Andrew Pekosz, XBB.1.5’in öbür alt varyantlardan farklı olduğunu, mutasyon kararı hücreleri daha kolay ele geçirdiğini vurguluyor. Biroldukca uzman da bu yeni alt varyantın esirgeyici antikorları daha kolay aşabildiğine dikkat çekiyor.

Çeşitli çalışmalarda Omicron’un yeni ortaya çıkan alt varyantlarının Covid aşılarının tesirini zayıflatabileceği ve hastaneye yatışlarda bir daha yükselişe yol açabileceği ortaya konmuştu.