Deneyimli kayakçılar için Michigan'da karlı bir cennet

çavuş

Aktif Üye
Ama bu zulüm nasıl bir günü getirdi. Tüy hafifliğinde pullar son 16 saat içinde düşmüş ve 160 millik bir yarıçap içindeki her barut tazısını kendine çekmişti. Buranın ne kadar uzak olduğunu düşünürsek bu belki 300 kayakçı ve snowboardcu anlamına geliyor. Orman, 150 yıllık kayak deneyimimiz boyunca deneyimlediğimiz en iyi karda zıplayan halkımın ıslık ve bağırışlarıyla yankılanıyordu. Rüzgar olmadığında kar kristalleri ince sert ağaç dalları boyunca haiku gibi ince çizgiler halinde birikmişti. Aslına bakılırsa, Hokkaido, Japonya şimdiye kadar kayak yaptığım ve bu koşullarla başa çıkabilen tek yer olabilir.

Ama burası Japonya değildi. Bu Michigan'daki Bohemya Dağı'ydı.

Bilenler için: Bu kayak merkezi, Minneapolis-St.'deki en yakın büyük havaalanına yedi saat uzaklıktadır. Paul, efsanedir.

Bunu ilk kez 23 yıl önce bir arkadaşım bana Michigan'ın uzak Keweenaw Yarımadası'nda, zaten uzak olan Yukarı Yarımada'da, Detroit'in 600 mil kuzeybatısında, yalnızca uzmanların girebildiği bir kayak merkezinden yeni açılmış olduğundan bahsettiğinde duymuştum. 2016 yılında Bohemya Dağı, Rocky Dağları'nın doğusunda ABD merkezli ilk ve tek kedi kayağı operasyonunu açtığında yeniden yüzeye çıktı.

O zamanlar kendime “Ortabatı'da dağlar var mı?” diye sordum.

Geçen sonbaharda tekrar Google'da araştırdım ve Michigan'ın en yüksek dağı olan Arvon Dağı'nın yalnızca 679 metre yüksekliğinde olduğunu buldum. Yine de Michigan, 40 kayak merkezine sahip olup, New York'un 43'ünden sonra ülkedeki en fazla ikinci eyalettir. İnternette Orta Batılılar bunun Bohemya Dağı olduğuna yemin ettiler Ciddi kayakçılar ve snowboardcular için yer. Mount Bohemia TV adlı bir YouTube kanalındaki klipler, dipsiz karda hızlı dönüşleri ve masalsı kayalıkları gösteriyordu. Apartman yok, büyük binalar yok. Telesiyej bulunmayan bölgelerden geçerek kayak otobüsünün sizi üsse geri götüreceği ıssız bir yola gidebilirsiniz.

Bu ormanda harika bir şeyin olduğu açıktı.

Maliyet de aynı derecede yüksekti: günlük biletler 92 dolara satılıyordu, ama ben sezonluk bileti 99 dolara alabildim. Üç tane alırsam dördüncüyü bedava alabilirim. Bohemya Dağı'nda birkaç dört kişilik kayakla girilebilen/çıkılabilen çörek evleri var, ancak kalmak için en iyi yer yaklaşık bir mil uzakta, burada göl kenarında bir kulübeyi gecelik yaklaşık 260 dolara kiralayabiliriz. Hafta boyunca üç gecelik rezervasyon yaptırırsak, her gece akşam yemeği dahil dördüncü geceyi ücretsiz alıyoruz.