DSÖ ve Çin’den olağanüstü Covid-19 toplantısı

çavuş

Aktif Üye
DSÖ’den yapılan yazılı açıklamaya bakılırsa, 30 Aralık’ta DSÖ ile Çin içinde üst seviye iştirakli bir toplantı gerçekleşti. toplantıda, Çin’de Covid-19 olaylarında artış, mevcut salgın durumu hakkında daha fazla bilgi talebi ile DSÖ’nün daha fazla uzmanlık ve dayanağının sunulması üzere hususlar gündeme geldi.

Çin Ulusal Sıhhat Komitesi ve Ulusal Hastalık Tedbire ve Denetim İdaresi’nden üst seviye yetkililer, DSÖ’ye Çin’in salgınla gayret, varyantların izlenmesi, aşılama, klinik bakım, irtibat ve Ar-Ge alanlarındaki stratejisi ve hareketleri hakkında bilgi verdi.

DSÖ, Çin’den olaylara ait dataları bir daha nizamlı olarak spesifik ve gerçek vakitli olarak aktarmasını, virüs numunelerinin DNA dizilimi, hastaneye yatışlar dahil olmak üzere hastalığın tesiri üzerine bilgiler, ağır bakım ünitesine kabuller, vefatlar, bağışıklık ve başta 60 yaş üzeri nüfus olmak üzere aşılama durumuyla ilgili dataları talep etti.

ÇİN’E TAKVİYE SAĞLAYACAK

DSÖ yetkilileri, daha yüksek risk altındaki şahısları, önemli hastalık ve vefat riskine karşı korumak için aşılama ve hatırlatma dozu aşılarının ehemmiyetine değindi. Çin’e virüsün DNA dizilimi, klinik idaresi ve tesir değerlendirmesi güçlendirmesi istikametinde davette bulunan DSÖ, bu alanlarda Çin’e takviye sağlamaya istekli olduğunu da belirtti.

DSÖ, Çinli bilim insanlarını, örgütün Covid-19 uzmanlık şuralarına daha aktif katılmaya da davet etti. DSÖ yetkilileri, Çin ve global toplumun gerçek risk değerlendirmeleri oluşturması ve tesirli karşılıklar bildirmesine yardımcı olabilmek için takibin ve vaktinde data paylaşımının değerine de değindi. (AA)